ندای لرستان

آخرين مطالب

پل کاکارضا دوباره استوار می شود مقالات

پل کاکارضا دوباره استوار می شود
  بزرگنمايي:

ندای لرستان- فروردین ماه امسال همزمان با وقوع سیلاب‌ها، پل نوساز کاکارضا که تنها دوسال از بهره برداری و افتتاح آن می‌گذشت به علت کم کاری پیمانکاران طرح دچار نشست شد و یک نفر را نیز به کام مرگ فرستاد.

این درحالی بود که پل بالادستی آن (پل آذر) با قدمت 20 ساله هنوز با عظمت و استوار ایستاده و هیچگونه آسیبی به آن وارد نشده است.
با فروریختن پل کاکارضا در حال حاضر این محور مسدود است و تردد از مسیر جایگزین پل قدیمی کاکارضا- الشتر انجام می‌شود.

مسیر جایگزین نیز در حال حاضر فاقد استانداردهای لازم بوده و تردد دوطرفه خودروها همواره آبستن حوادث بسیاری برای شهروندان در حال تردد در این مسیر می‌باشد و این امر اهمیت لزوم بازسازی و ترمیم پل کاکارضا را دوچندان و به یکی از مطالبات عمده شهروندان تبدیل کرده است.

دادستان الشتر در این باره اظهار داشت: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، دستگاه قضائی شهرستان کلیه کسانی را که در مراحل طراحی، مطالعه، ساخت، نظارت و بهره برداری از این طرح دخیل بودند را احضار و با توجه به تحقیقات بعمل آمده در مورد 2 نفر از آن‌ها که مسببان اصلی این حادثه بودند به یقین رسیده و آن‌ها را دستگیر کرد.

وی با اشاره به انجام کارهای کارشناسی توسط کارشناسان زبده دادگستری با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، عنوان کرد: همچنین دستور احضار تعدادی از مسئولین وقت را داده ایم که اگر به یقین برسیم آنان نیز در این حادثه مقصر هستند با آن‌ها برخورد قضائی می‌شود.

دادستان الشتر با اشاره به تشکیل پرونده شکایت از سوی خانواده فرد کشته شده در حادثه تخریب پل کاکارضا، خاطرنشان کرد: با توجه به تشکیل پرونده و پیگیری که بنا به اهمیت و ضرورت از سوی دستگاه قضا داده شد، خانواده این فرد نیز تشکیل پرونده داده و از تمامی عوامل دخیل در این حادثه شکایت کرده اند که رسیدگی‌های لازم از سوی دستگاه قضا در حال انجام است.وی ادامه داد: به عنوان مدعی العموم، پیگیری چنین حوادثی جزو وظایف ذاتی ماست، بی توجهی مسئولین و تضییع بیت المال منجر به ایجاد چنین حادثه تلخی شده و لذا نیازمند برخورد جدی است تا هم این افراد متنبه شوند و هم جنبه پیشگیرانه داشته باشد تا همه بدانند که اگر اهمال کاری صورت گیرد در آینده شاهد برخورد جدی دستگاه قضا خواهند بود.

همتی با اشاره به ارسال پرونده به دادگستری استان، گفت: همه کسانی که چنین طرح‌های ملی و مهمی را که در دست می‌گیرند باید بدانند که در صورت کم کاری هیچگونه مسامحه و کوتاهی نخواهیم کرد و به سرعت شاهد برخورد جدی دستگاه قضا خواهند بود.

رئیس دادگستری سلسله نیز با بیان اینکه رسیدگی به موضوع ریزش و تخریب پل کاکارضا به عنوان یکی از حقوق عامه از اهمیت بسیاری برخوردار است، عنوان کرد: بازسازی و ساخت مجدد این پل یکی از مطالبات بحق شهروندان است که هرچه سریع‌تر باید آغاز شود.

فریدون رواد با بیان اینکه وقوع حتی یک فقره تصادف هم در مسیر جایگزین زیانبار است و عواقب جبران ناپذیری دارد، خاطرنشان کرد: عواملی که در وقوع این حادثه دست داشته اند دستگیر و پرونده آنها به دادگستری استان ارجاع شده است.

وی با تاکید بر اینکه پیمانکاران مربوطه باید اموال گرفته شده را برگردانند، اظهار داشت: دادخواست ضرر و زیان ارائه شده و منوط به اثبات جرم است که به محض اثبات باید کلیه مال برده شده را با ضرر و زیان‌های وارده شده به دولت برگردانند.

وی با بیان اینکه احیا و بازسازی این پل یکی از مطالبات عمده مردم است، افزود: اداره کل راه و شهرسازی و و نماینده سلسله در مجلس نیز باید پیگیر باشند که هرچه سریع‌تر عملیات مرمت و بازسازی آن آغاز گردد.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل، استفاده از مصالح سنگی را از مهمترین اشتباه‌های مشاور در طراحی و ساخت این پل ذکر کرد و گفت: از معایب پل‌های سنگی این است که وزن پل را بالا می‌برد و با شسته شدن پاشنه، پل به سرعت نشست پیدا می‌کند.

خیرالله خادمی با بیان اینکه تیم فنی برای بررسی عوامل ریزش و نشست این پل به منطقه اعزام شدند، گفت: دو عامل سنگینی پل و آب شستگی زیرپایه ها منجر به ریزش پل کاکارضا شدند و پل بالادست آن هم به دلیل اینکه از بتن ساخته شده بود دچار تخریب و نشست نشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در گزارش اولیه که برای بنده ارسال شد، آمده است که مشاور جا نمایی درستی برای احداث این پل نداشته است، پایه پل باید زیر آب شستگی قرار می‌گرفت.
خادمی گفت: به لحاظ فنی در رودخانه‌ها سطح آب شستگی وجود دارد که تشخیص سطح آب شستگی، تخصص ویژه ای می‌خواهد، گویا سطح آب شستگی در رودخانه به درستی تشخیص داده نشده و پایه پل کاکارضا روی آبرفت قرار گرفته است.
وی افزود: البته این پل حین سیل تخریب نشده است و دو روز بعد از سیل پایه میانی پل نشست کرده و منجر به ریزش و تخریب پل شده است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با اشاره به توضیحات مشاور و شرکت پیمانکاری که مسئول ساخت این پل بوده اند، گفت: ادعای مشاور این است که طراحی پل صحیح بوده و در چند روز اخیر ماشین آلات سنگین از روی پل عبور داده شده و تردد غیر مجاز انجام شده است که می‌تواند عامل نشست پل باشد که البته ادعای مشاور پذیرفتنی نیست.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مشاور این پل خلع ید شده است، گفت: مشاور و پیمانکار این پل از شرکت‌های کوچک پیمانکاری بوده اند و گزارش اولیه از عوامل نشست و تخریب پل به سازمان برنامه ارسال شده تا برخورد فنی انجام شود.
خادمی با بیان اینکه در حال حاضر دستگاه قضائی هم وارد شده است و پیمانکار و مشاور دستگیر شدند، تاکید کرد: معتقدم دستگیری این افراد اقدام خوبی است. از لحاظ فنی با مجری یعنی شرکت پیمانکاری و مشاور برخورد خواهیم کد و دستگاه قضائی هم موضوع را بررسی می‌کند و متنسب با تخلف برخورد می‌شود. اگر در بررسی‌ها مشخص شود که کارفرما هم تخلفی داشته به طور قطع برخوردهای لازم با کارفرما هم انجام می‌شود.

نماینده سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم آغاز بازسازی و ترمیم پل کاکارضا به عنوان یکی از مهمترین مطالبات مردم سلسله گفت: هر یک روز دیرتر آغاز شدن عملیات ترمیم ممکن است باعث وقوع تصادفات و حوادثی شود که جبران ناپذیر باشند لذا اداره کل راه و شهرسازی باید هرچه سریع‌تر عملیات بازسازی این پل حیاتی را آغاز کند.

علی رستمیان عنوان کرد: متأسفانه یک پل ماقبل از پل کاکارضا هم در همین مسیر دچار آسیب شده که اگر بموقع رسیدگی نشود ممکن است به قتلگاه مردم تبدیل شود.

فرماندار سلسله نیز با تاکید بر اینکه بازسازی پل کاکارضا که در فروردین ماه سال جاری در اثر سیل دچار ریزش شد باید سریع‌تر آغاز شود، افزود: تاکنون در مسیر جایگزین این محور حوادث ناگوار بسیاری برای شهروندان به وقوع پیوسته و روزانه شاهد واژگونی خودروهایی هستیم که علاوه بر تحمیل هزینه‌های مالی، ممکن است هزینه‌های جانی جبران ناپذیری را برای هموطنان بهمراه داشته باشد لذا تأخیر در ترمیم این پل قابل قبول نیست و هرچه سریع‌تر باید عملیات بازسازی آن آغاز شود.

معاون اداره کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به پل تخریب شده کاکارضا، گفت: مطالعات فاز اول بازسازی این پل انجام شده و مطالعات فاز دوم نیز رو به اتمام است و حداکثر تا یکماه آینده پیمانکاری قوی برای طرح تعیین و عملیات بازسازی آغاز خواهد شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز با بیان اینکه ساخت پل کاکارضا به زودی آغاز می‌شود، افزود: در پی تخریب پل تازه ساز کاکارضا در سیل فروردین ماه، ساخت این پل در دستور کار قرار گرفت اما به دلیل مسائل قضائی عملیات ساخت آن به تعویق افتاد.

احمد مرادپور عنوان کرد: با پیگیری‌های بعمل آمده عملیات ساخت آن در نیمه دوم مردادماه آغاز خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر

بارِ مصائب لرستان سیل‌زده/ تسهیلاتی که پرداخت نشد

مهر بی‎دریغ مادر حتی در سرای سالمندی!

توقف پروژه‌های بازآفرینی شهری دربروجرد/خروجی به نام هیچ از جلسات!

تغذیه و نقش آن در یادگیری دانش‎آموزان

پاییز آمد و وعده‌ها به سر نیامد/آوارگی سیل‌زده‌ها و جاده‌های موقت

ایمنی سرویس‌های مدارس، آرامش والدین

توقف خودروها در جاده بلا‎تکلیف پساسیل

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید

بارِ مصائب «رودبار»؛ داستان سیل اینجا هنوز تمام نشده است!

استفاده از مکان‌یابی ارتباطی برای تعیین ماهیت ژنتیکی برخی بیماری‌ها

حفظ محیط زیست وظیفه‎ای همگانی

رؤیای بربادرفته 1000 شغل/ چرخ پروژه‌های بیکارترین استان پنچر است!

فعالیت ستادهای اقامه نماز و امر به معروف در کارخانجات لرستان

/گزارش/ بفرمایید غذا با طعم فاضلاب!

/گزارش/ افتتاح کتابخانه مرکزی خرم‌آباد خیلی دور خیلی نزدیک!

کم آبی و روستاهای خالی از سکنه

/گزارش/ همچنان ویراژ گران‌ترین آزادراه در دو استان محروم!

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

لرستان | تبلور اراده و توانمندی دولت برای توسعه

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!

سازمان‎های مردم نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه

هشت بهشتی که یک بهشت هم نیست

بدحجابی یکی از عوامل بروز آسیب‎‎های اجتماعی در بروجرد

توقف کودکی پشت چراغ قرمز کار

تب و لرز تابستان در قلب آلپ ایران/اینجا مردادماه به برف نشسته است

برگزاری مسابقه مقاله‌نویسی با محوریت دفاع مقدس در لرستان

اجتماعی شدن کتابخانه ها آغازی برای ترویج فرهنگ مطالعه

ایجاد موزه قلعه مظفری سلسله در پیچ و خم وعده ها

وضع سیل‌زده‌های فروردین به‌وقتِ مرداد؛ مشکلاتی که همچنان باقی است

جنایات گروهک منافقین افشا و بازخوانی شود

دستیابی به انرژی از مزارع خورشیدی

می خواهم به شهر بروم!

پل کاکارضا دوباره استوار می شود

/گزارش/ جان به آب می‌دهیم!

راهی که ختم به خیر می شود

وعده وزارت نیرو تحقق نیافت/ گروکشی بانک از سیل‌زدگان لرستان

دلفان، آسیب پذیر در مقابل حوادث آتش سوزی

شیرز، شگفتی گردشگری لرستان

/گزارش/ تفنگ را برندار برادر!

زباله گردی، زخمی بر سیمای شهر

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی

رسوب مشکلات سیل در بخشداری‌های لرستان