ندای لرستان

آخرين مطالب

دستیابی به انرژی از مزارع خورشیدی مقالات

  بزرگنمايي:

ندای لرستان- شعار " از تولید به مصرف" را بارها شنیده ایم اما در خصوص تولید برق توسط مشترکان خانگی باید " از مصرف به تولید" را مد نظر داشت چراکه مشترکانی که همواره مصرف کننده و خریدار انرژی بوده اند با طرحی ساده و کم هزینه به تولیدکننده و فروشنده تبدیل می شوند.

همه با تبلیغات درآمدزایی و کسب و کارهای عجیب رو به رو شده ایم، تبلیغاتی که می خواهد در خانه بمانید و کسب درآمد کنید، البته که تمام این تبلیغ ها صحت ندارد اما این سخن را باید جدی گرفت که در پشت بام خانه خود شاغل شوید.

امروزه کسب درآمد از مشغله های اصلی هر فردی است که برای رفع این معضل راه های متفاوتی را پی می گیرد، مشاغلی که گاهی اوقات به جز اتلاف وقت و هدر رفت سرمایه دستاوردی برای انسان ندارد.
از طرفی یکی دیگر از دغدغه های امروز جامعه بشری دستیابی به انرژی پاک و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است که می توان گفت اگر جویای کار هستید و علاقه ای به مباحث انرژی و زیست محیطی دارید به راحتی می توانید وارد گود شوید.

کارگاه های کوچکی که نیازی نیست برای دریافت مواد اولیه معطل نوسان های قیمت ارز و طلا و دلار بمانیم، چرا که اصلی ترین مواد اولیه تولید برق خانگی، انرژی پاک خورشیدی است که ایران با داشتن حدود 300 روز آفتابی، ظرفیت مناسبی برای ترویج این نوع تولید انرژی دارد.
اینجا با خرید تضمینی توسط دولت شاغل می شوید اما نه محصولاتی همچون گندم و کلزا، بلکه برق تولید خانگی را قرار است دولت تا 20 سال به صورت تضمینی از شما خریداری کند.
تکلیف مجلس به وزارت نیرو تولید 5 درصد برق مصرفی از سلول های خورشیدی تا سال 1400 است، اسناد بالادستی هم تولید این گونه برق را تا پایان برنامه ششم 26 هزار مگاوات هدف گذاری کرده است.

تا کنون بیش از یکهزار نیروگاه در مناطق محروم کشور احداث شده که در راستای توسعه مناطق محروم و از طریق انعقاد قرارداد تضمینی خرید برق توسط ساتبا و با همکاری شرکت های توزیع نیروی برق سراسر کشور احداث شده و هر روز شاهد افزایش تعداد آنها هستیم.
پراکندگی این نیروگاه ها نشان می دهد که در بخش های زیادی از کشور شاهد احداث این نیروگاه ها هستیم و از این حیث استان های خراسان رضوی، فارس و کرمان پیش رو هستند.


نیروگاه های خورشیدی، معیشت جایگزین در مناطق خشک کشور
به گفته کارشناسان نیروگاه های خورشیدی در مناطق خشک و نیمه خشک کشور می توانند به عنوان ظرفیت مناسب برای معیشت جامعه محسوب شوند و طبق برنامه، در دولت دوازدهم باید به ظرفیت حدود 4 هزار مگاوات برسیم که این یک تکلیف دست یافتنی است.

امروزه موضوع انرژی های تجدیدپذیر از عرصه های مهم تولید در کشور ما و خیلی از نقاط جهان است که نقش مهمی در کاهش آلاینده ها دارد و تکلیف قانونی جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون پاریس این است که حدود 4 درصد به صورت قطعی و 8 درصد مشروط میزان آلاینده ها و دی اکسید کربن معادل آن را کاهش دهد.
علاوه بر نقش انرژی های تجدیدپذیر در زمینه صرفه جویی در مصرف آب، امروز در دنیا شعار «پنل بکاریم و برق درو کنیم» به یک شعار جدی تبدیل شده است.


استفاده از انرژی خورشیدی در مناطق سخت گذر
یک کارشناس برق در این مورد می گوید: انرژی خورشیدی یکی از منابع تجدید پذیر است که میزان تابش آن در مناطق مختلف جهان متغیر بوده و ایران با داشتن متوسط 300 روز آفتابی جز نواحی پر تابش محسوب می شود.

«عزیزالله کشاورز فرد» افزود: این شرایط فرصت را برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی کوچک و بزرگ فراهم کرده که باید با آشنا کردن مردم در این خصوص، نیروگاه های خانگی راه اندازی کرد.
وی تصریح کرد: افزون بر تولید انرژی برق پاک، شرایط مطلوبی برای اشتغالزایی در این زمینه ایجاد می شود به نحوی که سرمایه راه اندازی نیروگاه پس از حدود سه سال جبران شده و مابقی فروش برق توسط مشترکان خانگی با سود همراه است.

این کارشناس برق ادامه داد: همچنین استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید برق در مناطق سخت گذر بسیار به صرفه است و اگر ساکنان این مناطق تصمیمی برای فروش نداشته باشند، می توانند با راه اندازی نیروگاه های بسیار کوچک، برق مورد نیاز خود را تامین کنند.

کشاورزفرد گفت: در مناطقی از لرستان همچون تنگ 5 و 7 که راه دسترسی به سختی حاصل می شود می توان با راه اندازی نیروگاه خانگی برای هر خانوار، روزانه یک کیلووات برق مورد نیاز آنان را تامین کرد.
وی اضافه کرد: پتانسیل جذب انرژی خورشیدی در ایران به طور متوسط ١٨٠٠ کیلووات به ازای هر متر مربع است که عدد بالایی محسوب می شود.

خرید تضمینی 20 ساله برق از مشترکان خانگی
این کارشناس صنعت برق اظهار داشت: مشترکانی که دارای انشعاب برق هستند، می‌توانند نیروگاه‌های خورشیدی احداث کنند و به مدت 20 سال به صورت تضمینی برق تولید شده توسط این نیروگاه‌ها را به شبکه سراسری برق تزریق و درآمد کسب کنند.

کشاورزفرد ادامه داد: بر اساس قانون، سازمان های دولتی اجازه استفاده از بودجه دولتی برای احداث نیروگاه خورشیدی را ندارنداما امکان واگذاری فضای ساختمان های اداری به صورت اجاره ای به سرمایه گذاران بخش خصوصی برای این موضوع وجود دارد.

وی تصریح کرد: نیروگاه خورشیدی توسط شرکت توزیع برق به شبکه متصل وانرژی تولید شده با کنتور مجزا به شبکه سراسری تزریق و اندازه گیری می‌شود که از کنتور انرژی مصرفی مشترک مجزاست.بهره وری نیروگاه خورشیدی در لرستان 20 درصد بیشتر از کویر یزد است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: نیروگاه های خورشیدی با وجود 300 روز آفتای و زاویه تابش مناسب، فرصت مناسبی برای لرستان هستند که با توجه به زاویه تابش در استان، بهره وری این نیروگاه ها 20 درصد بیشتر از کویر یزد است.

فریدون خودنیا اظهار داشت: بر اساس مجوز وزارت نیرو صدور مجوز و انجام مراحل ایجاد نیروگاه های خورشیدی تا سقف ظرفیت 100 کیلووات در اختیار استان است.

وی با اشاره به بازگشت سرمایه چهار ساله و خرید تضمینی 20 ساله از نیروگاه های خورشیدی خانگی افزود: به ازای تولید هر پنج کیلو وات یک شغل ایجاد می شود و برای هر کیلووات نیز باید هشت میلیون تومان سرمایه گذاری شود.

وی توضیح داد: این سیستم استهلاک ندارد و به ازای هر 10 متر مربع می توان یک کیلووات انرژی خورشیدی نصب کرد.

ایجاد 64 نیروگاه خانگی در لرستان / نهادهای حمایتی استقبال کنند

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان ادامه داد: تاکنون 64 نیروگاه خورشیدی در استان احداث و 600 میلیون تومان به تولیدکنندگان 500 کیلووات برق پرداخت شده است.

خودنیا گفت: پیشنهاد می شود دستگاه های حمایتی همچون کمیته امداد امام (ره) و بهزیستی برای اشتغال مددجویان خود از این طرح استقبال کنند.

وی بیان کرد: چنانچه سرمایه گذاران استقبال کنند 120 هزار شغل ایجاد می شود و ماهیانه به ازای هر پنج کیلو وات یک میلیون تومان درامد حاصل می شود.

وی افزود: بروکراسی های اداری را برای نیروگاه های خورشیدی خانگی به حداقل کاه شداده ایم به نحوی که اخذ مجوز تا زمان نصب تجهیزات حدودو یک هفته طول می کشد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: استقبال خوبی در بخش نیروگاه های کوچک مختص مشترکان برق صورت گرفته و کارهای موثری با حمایت موسسات مالی برای پرداخت تسهیلات کم بهره انجام شده است.

خودنیا انرژی خورشیدی را فرصت مناسبی برای اشتغالزایی دانست و اظهار داشت: تولید برق چالشی ملی بوده و با توجه به خاموشی های تابستان، وزارت نیرو شرایط مناسبی برای تولید برق از انرژی های تجدیدپذیر و خرید تضمینی 20 ساله در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه سود راه اندازی نیروگاه های خانگی برق معادل 35 تا 40 درصد میزان سرمایه گذاری برآورد شده است، گفت: ضریب نفوذ برق در لرستان تقریباً 100 درصد و سرمایه گذاری در هر نقطه استان امکان پذیر است.
 

برق 12 روستای لرستان با انرژی خورشیدی تامین می شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان گفت: برق 12 روستای استان در شهرستان های خرم آباد و الیگودرز توسط انرژی پاک خورشیدی تامین می شود.
خودنیا افزود: این تعداد روستا بیش از 170 خانوار دارند و در مجموع ظرفیت تولید انرژی خورشیدی استان 1.3 مگاوات است.

وی با بیان اینکه 200 طرح تولید انرژی خورشیدی استان در دست اقدام است اظهار داشت: این طرح ها در شهرک های صنعتی و شهرستان های خرم آباد، کوهدشت و پلدختر با پیشرفت 50 درصدی دنبال می شود.
او ادامه داد: با توجه به نوسان های برخی کالاها از جمله لوازم الکترونیکی و فلزی تلاش می شود این طرح ها در سریع ترین زمان ممکن بهره برداری شوند.
خودنیا، حذف آلودگی های زیست محیطی، وجود منبع نامحدود، رایگان و در دسترس بودن، هزینه کم تولید در طولانی مدت و هزینه کم نگهداری از تاسیسات تولید و امن و بی خطر بودن را از مزایای انرژی خورشیدی عنوان کرد.
وی گفت: پاک بودن، امنیت و بی خطر بودن و همچنین جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش مصرف سوخت های فسیلی از دیگر فواید استفاده از پنل های خورشیدی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دست کرونا را رها کنیم

صنعت قالیبافی بروجرد و رکود بازار

318 نمونه مثبت کرونایی در پلدختر ثبت شد

ممنوع شدن مراسم عمومی در لرستان

هوای گرم در لرستان تا روز‌های آینده ماندگار است

الزامی شدن استفاده از ماسک در لرستان

تولید روزانه 150هزار عدد ماسک در لرستان

زندان بستر مناسبی برای اجرای برنامه‌های دانش محور است

استفاده از ظرفیت سربازان در شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز علمی

توییت سفارت ایتالیا در تهران در پی فوت انیو موریکونه

خسارات سیل لرستان و وعده نوبخت/ مسئولان چه چیزی را تکذیب می کنند؟

برای مقابله با کرونا؛ ممنوع شدن مراسم عمومی در لرستان

18 مشاور املاک متخلف در خرم‌آباد پلمپ شد

صدور یک میلیون و 155 هزار کارت هوشمند ملی در لرستان

مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان منصوب شد

30 درصد واحدهای تولیدی استان لرستان غیر فعال‌اند

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

آهنگساز "خوب، بد، زشت" درگذشت + عکس

همه روستاهای بروجرد باید به منبع ذخیره آب مجهز شوند

کروناویروس می‌تواند از راه هوا منتقل شود

ردپای فاضلاب تا سفره‌های مردم/ آبیاری مزارع سبزی بروجرد با فاضلاب

کلاهبردار 16میلیاردی در خرم آباد دستگیر شد

یک واحد صنعتی تولید ماسک در خرم‌آباد افتتاح شد

صیادان غیرمجاز در پلدختر دستگیر شدند

کاهش سهمیه آرد خانه پزی روستایی بخش «معمولان»

ابتلای 18 نفر از کارکنان مراکز درمانی پلدختر به کرونا

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/16

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

کوهنورد پلدختری موفق به صعود کوه آلپ فرانسه شد

لرستان در وضعیت هشدار کرونا؛ احتمال تکمیل ظرفیت تخت‌های بستری

معاون استاندار لرستان: ادارات از ارائه خدمت به ساخت و سازهای غیرمجاز خودداری کنند

بررسی میزان باروری با آزمایش مو!

تولید روزانه 150 هزار عدد ماسک در لرستان

برنامه جامع تالاب‌ها در سطح ملی پیگیری می شود

18نفر از پرسنل بهداشت و درمان پلدختر به کرونا مبتلا شدند

ادعای ترسناک مدیر بهشت زهرا درباره فوتی‌ های تهران

هشدار؛ 50 بیمارستان، آماده سانحه در تهران!

بازیگر مشهور ترک در سریال آقازاده + عکس

21 مرداد، آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره هوانوردی غرب کشور

راه‌اندازی پویش جهادی «دانشگاهیان لرستان» در فضای مجازی

250 واحد مسکونی در روستاهای سیل‌زده لرستان احداث شد

تعهد و تلاش ارگان های دریایی در حفاظت از محیط زیست دریایی

اقدامات انجام شده برای مدیریت منابع آب زیرزمینی کافی نبوده است

ذخیرگاه دنا زیستگاه بیش از 1520 گونه گیاهی و جانوری

خالق موسیقی ماندگار فیلم «خوب، بد، زشت» درگذشت

احتمال تغییر در زمان بازگشایی مدارس

پلمب 18 واحد صنفی مشاور املاک در خرم‌آباد

کشف 2 هزارو 700 کیلوگرم تخم‌مرغ فاسد در الیگودرز