ندای لرستان

آخرين مطالب

لرستان | تبلور اراده و توانمندی دولت برای توسعه مقالات

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - لرستان به واسطه قرار گرفتن در مسیر تهران به جنوب و نزدیکی به استان‌های مرزی و مرکزی کشور به عنوان یکی از استان‌های مهم از نظر توسعه در نزد دولتمردان بوده است.

نیروی کار ارزان و متخصص، وجود زیرساخت‌های مهم همچون راه‌آهن، فرودگاه و آزادراه‌های فراوان، معافیت‌های مالیاتی و عوارضی، همجواری با استان‌های صنعتی و مرزی و حمایت مدیران ارشد استان از تولیدکنندگان و صنعتگران می‌تواند لرستان را در زمره استان‌های در حال توسعه قرار دهد.
در سال‌های گذشته نیز این استان به دلیل سرمایه‌گذاری‌های خصوصی و حمایت‌های دولت توانسته درباره راه‌اندازی واحدهای تولیدی و صنعتی خرد و کلان در کشور گام‌های خوب و اساسی را بردارد.
با نام‌گذاری امسال به عنوان‌ سال رونق و تولید این استان در مسیر جدیدی قرار گرفته و با شناسایی و حمایت‌های گوناگون در راستای توسعه و اشتغالزایی طرح‌های نیمه‌تمام گام‌های خوبی برداشته شده است.
بازیابی و ایجاد 1319فرصت شغلی در بخش صنعت
اقدامات کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در لرستان طی 2 سال گذشته منجر به احیای 44 واحد گردشگری، کشاورزی و صنعتی شده که سهم صنعت از این تعداد 37 واحد است که با احیا آنها یکهزار و 194 فرصت شغلی بازیابی شده است.
سرمایه گذاری جدید برای احیا واحدهای راکد 356 میلیارد تومان بوده تا از هدررفت و تضییع میلیارد ها تومان سرمایه در صنایعی همچون عظیم خودرو، یخچالسازی، نساجی، پرس، شیشه لرستان، فولاد الیگودرز، الکل فجر، مجتمع فولاد خرم آباد، فولاد چدن و صنایع غذایی گهر دورود جلوگیری شود.
ستاد تسهیل همچنین موفق به ارتقا ظرفیت 69 واحد شد که 44 مورد از این تعداد صنایع بوده اند که با سرمایه گذاری 160 میلیارد تومان 125 فرصت شغلی جدید در واحدهایی چون زاگرس پوش بروجرد، آجرماسه آهکی پلدختر، فولاد پاسارگاد و فروآلیاژ ازنا را ایجاد شده است.
کارگروه تسهیل سال 96 تعداد 957 مصوبه داشته که 549 مورد آن اجرایی و از 459 مصوبه این ستاد در سال 97، تعداد 285 مورد عملیاتی شده است.

نصب تجهیزات سیمان سفید و اخذ مسدودی 206میلیون یورو برای لاستیک سازی
سری نخست تجهیزات و ماشین آلات خارجی سیمان سفید ازنا به ارزش پنج میلیون دلار وارد سایت این کارخانه و آماده نصب شده که با توجه به اقدامات انجام شده و همت سرمایه‌گذار، حداکثر تا سه ماه آینده بخش دوم و سوم تجهیزات خارجی این شرکت به وزن 3 هزار تن از گمرک ترخیص و وارد محل احداث کارخانه می‌شود.
حجم سرمایه‌گذاری کلی طرح این کارخانه حدود 250 میلیارد تومان بوده و تاکنون پیشرفت فیزیکی آن بیش از 32 درصد است.
عملیات اجرایی سیمان سفید ازنا شهریور 97 با حضور وزیر صمت آغاز شده که پس از گشایش اعتبار اسنادی شاهد اجرایی شدن طرح این کارخانه در زمینی به مساحت 50 هکتار هستیم، قرارداد ساخت تجهیزات داخلی کارخانه سیمان سفید ازنا منعقد شده و تجهیزات داخلی آن نیز در حال ساخت است که انتظار می رود در موعد مقرر تکمیل شود.
کارخانه سیمان سفید ازنا با مشارکت بخش خصوصی و بانک صنعت و معدن و با ظرفیت تولید سالانه 330 هزار تن سیمان سفید ساخته می شود که بخش قابل توجهی از سیمان سفید مورد نیاز کشور را تولید خواهد کرد و در واقع بزرگترین کاخانه تولید سیمان سفید در کشور و قرار است 22 بهمن ماه 99 به بهره برداری برسد.
همچنین طرح های کلیدی صنعت استان با سرمایه گذاری های بزرگ در حال پیگیری هستند که در مهمترین آنها 206 میلیون یورو مسدودی برای لاستیک سازی خرم آباد اخذ شده و کارخانه هایی همچون اکسیر و زاگرس فارمد از ماده 141 که نشان دهنده ورشکستگی و بحران است، خارج شده اند.
چشم روشنی 407 خانوار روستایی
سال 96 تعداد 216 خانوار ساکن در 23 روستای لرستان با بیش از 5 میلیارد و 500 میلیون تومان و پارسال نیز 191 خانوار با 7 میلیارد و 647میلیون تومان از نعمت برق بهره مند شده اند.
در حالیکه سال 91 میزان تلفات برق استان 26 درصد بود، برنامه های اجرایی برای کاهش این رقم آغاز شد و پایان سال 97 به 9.55 درصد کاهش یافت که تنها چند استان به این رقم کمتر از 10 درصد دست یافته اند و همین امر موجب صرفه جویی 8 میلیارد تومانی در سال شده است.
امسال پنج طرح برق رسانی با اعتبار 23میلیارد تومان با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو در استان بهره برداری شد که شامل برق رسانی به 20 روستای بدون برق، هفت فیدر خروجی شهرستان های خرم آباد و نورآباد، تامین روشنایی مسکن مهر شهرهای بروجرد و خرم آباد، برق رسانی به منطقه خاوه جنوبی از توابع شهرستان دلفان و بازسازی فیدرهای تخریب شده ناشی از سیل پلدختر هستند.
عملیات اجرایی این طرح ها بجز فیدرهای تخریب شده ناشی از سیل، نیمه دوم سال 97 شروع و در خرداد 98 به همت مجموعه همکاران برق استان تمام شده که برای این مهم 70 کیلومترشبکه فشار متوسط، 12 کیلومتر شبکه فشار ضعیف احداث و 23 میلیارد تومان هزینه شد.
سیل امسال 119 میلیارد تومان به زیرساخت های برق لرستان خسارت زد و برق 1145 روستا را قطع کرد که تصویب 76.5 میلیارد تومان به استان برای جبران بخشی از این خسارت ها، بیشترین رقم میان سایر استان ها بوده است76.5 .میلیارد تومان برای جبران خسارت های سیل به استان اختصاص و از این رقم تاکنون 61 میلیارد تومان تخصیص یافته است.
علاوه بر این رقم، در تفاهم نامه ای با استان مرکزی مقرر شده این استان 21 میلیارد تومان طرح در مناطق سیلزده لرستان اجرا کند که تاکنون کار اجرای 5 میلیارد تومان آغاز شده است.
به همین منظور خرداد امسال تفاهم نامه بازسازی و احداث شبکه پایدار توزیع برق در مناطق سیلزده پلدختر و معمولان برای کارهای دائمی و بنیادی‌تر استانداری لرستان و شرکت توانیر منعقد شد.

گازرسانی به 600روستا و 2شهر
سال 96، برای گازرسانی به این 173 روستا 91 میلیارد تومان هزینه، 700 کیلومتر شبکه گاز اجرا و یکهزار و 400 انشعاب نصب شده تا حدود 9 هزار خانوار روستایی به جمع مصرف کنندگان گاز اضافه شوند.
همچنین با بهره برداری از طرح گازرسانی به شهر درب گنبد در منطقه کوهستانی و سخت گذر حدود 700 خانوار از نعمت گاز بهره مند شدند که برای اجرای این طرح بیش از 12 کیلومتر خطوط انتقال، تغذیه و توزیع، 2 ایستگاه تقلیل فشار گاز و 419 انشعاب نیز اجرا شد.
هزینه گازرسانی به شهر درب گنبد حدود چهار میلیارد تومان بوده که از منابع داخلی وزارت نفت تامین شد همچنبن کار گازرسانی به 31 روستای استان با هدف بهره مندی یک هزار و 300 خانوار آغاز شد و همزمان طرح گازرسانی به 34 واحد صنعتی نیز طی هفته دولت در نقاط مختلف استان به بهره برداری رسید.
عملیات گازرسانی به شهر شول آباد به عنوان آخرین شهر فاقد گاز استان، که یکی از سردترین و صعب العبورترین شهرهای منطقه است با هزینه بیش از 330 میلیارد ریال آغاز شده و همزمان با آن عملیات گازرسانی به 460 روستا در حال انجام می باشد.
همچنین پارسل 427 روستا با جمعیت 17 هزار نفر از نعمت گاز بهره مند شدند که برای این طرح عظیم 169 میلیارد تومان هزینه شده است.
همچنین در این سال جذب بیش از 22 هزار و 500 مشترک جدید با اجرای چهار هزار و 360 انشعاب شهری و پنج هزار و 862 انشعاب روستایی انجام و 920 کیلومتر شبکه توزیع اجرا شد.
میزان بهره مندی گاز خانوارهای شهری استان 99.8 و در بخش روستایی 88.7 درصد است.

پرداخت 305 میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان مشاغل خانگی و روستایی
با توجه به اهمیت رونق مشاغل خانگی به دلیل ارزانی، ریسک کم و نیاز به سرمایه نسبتا کم، طی دو سال گذشته عمده تمرکز استان در اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی لرستان در رابطه با حمایت از این مشاغل و البته مشاغل روستایی بوده است.
در این راستا سال 96 با صدور یکهزار و 971 مجوز ایجاد مشاغل خانگی در نهایت چهار میلیارد و 700 میلیون تومان وام به متقاضیان پرداخت و 924 فرصت شغلی ایجاد شد که با افزایش این رقم در سال گذشته به 19 میلیارد تومان زمینه ایجاد سه هزار و 329 مورد اشتغالزایی فراهم شد.
همچنی طی دو سال منتهی به 26 مرداد امسال یکهزار و 150 طرح با اشتغال چهار هزار و 951 نفر برای دریافت وام روستایی به بانک مراجعه کرده و قرارداد بسته اند و تاکنون 212 میلیارد تومان به این متقاضیان پرداخت شده است.
در این مدت یکهزار و 997 طرح اشتغالزای مددجویان نهادهای حمایتی استان با 2 هزار و 368 فرصت شغلی، مصوب شده که تاکنون متقاضیان این طرح ها موفق به دریافت 70 میلیارد تومان وام شده اند.

کمک به تثبیت 12130 فرصت شغلی کارگران واحدهای تولیدی
اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی لرستان علاوه بر پیگیری اشتغال روستایی و مشاغل خانگی، طی 2 سال گذشته با حمایت از واحدها و پیگیری مشکلات کارآفرینان توانسته از بیکاری 12 هزار و 130 نفر جلوگیری کرده و این تعداد فرصت شغلی را تثبیت کند.
در این راستا اقدامات حمایتی از جمله رایزنی با دستگاههای خدمات رسان آب، برق و گاز برای تقسیط یا بخشودگی بدهی واحدها و پیگیری برای رفع یا کاهش مشکلات مالیاتی و بدهی های تامین اجتماعی انجام شده اتس.
سال 96 هفت هزار و 125 کارگر در 51 واحد تولیدی و پارسال نیز پنج هزار و 5 کارگر مشغول در 34 واحد تولیدی از این حمایت ها بهره مند شدند.
همچنین در طرح معرفی فارغ التحصیلان دانشگاهی توسط ادارات کار به واحدهای تولیدی، در سال 96 تعداد 10 هزار و 70 نفر به 457 واحدمعرفی و در نهایت یکهزار و 413 نفر بکارگیری شدند و در سال پذشته نیز از مجموع 16 هزار و 470 نفر فارغ التحصیل 2 هزار و 460 نفر توانستند در 588 واحد تولیدی مشغول بکار شوند.
در حال حاضر 15 مرکز کاریابی و مشاوره شغلی در لرستان وجود دارد که سال 96 از مجموع سه هزار و 209 فرد معرفی شده به واحدهای تولیدی توسط این مراکز، 2 هزار و 107 نفر شغل پیدا کردند و پارسال نیز مراکز کاریابی با معرفی 2 هزار و 563 نفر توانستند یکهزار و 358 نفر را در واحدها مشغول بکار کنند.

تحقق سهم 30 درصدی بانوان در انتصابات مدیریتی لرستان
افزایش کمی و کیفی مشارکت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و هنری زنان در جامعه در دولت تدبیر و امید محقق شده و در راستای انتصاب زنان به عنوان مدیرکل، سرپرست فرمانداری، معاون فرماندار، بخشدار، رئیس اداره، معاون مدیرکل ، رئیس گروه در دستگاه های اجرایی 73 بانو درپست های مذکور مشغول فعالیت هستند.
در سطح شورای اسلامی شهرهای استان نیز10 بانو عضو شورای های شهری و 164 بانون عضو شورای اسلامی روستاهای استان هستند.
در راستای اجرای طرح تاب آوری و گفتگوی خانواده، تربیت فرزند، عشایر، دختران بازمانده از تحصیل، تحکیم بنیان خانواده در لرستان با همکاری سازمان های مردم نهاد هشت طرح اجرا و 10 کارگروه با 97 مصوبه برگزار شده است.
در این راستا 100 جلسه و نشست هم اندیشی در زمینه تحکیم بنیان خانواده، مشارکت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در 2 سال گذشته در این استان برگزار ودر راستای ایجاد عدالت جنسیتی و ارتقا وضعیت بانوان استان سند توسعه ارتقا وضعیت زنان استان تدوین شده است.
سه روستای درمره بخش شاهیوند، سراب حمام پلدختر، سراب غضنفر دلفان به عنوان پایلوت بهداشت و سلامت ، فعالیت های اقتصادی، آسیب های اجتماعی مبتنی بر آسیب های سیل در استان انتخاب شد.
طرح ملی کارآفرینی کسب و کار بانوان جوان، طراحی سامانه جامع تجارت الکترونیک، توانمند سازی زنان روستایی در کاشت، داشت، برداشت و بازار یابی گیاهان دارویی و طرح توانمند سازی اقتصادی بانوان سرپرست در سکونتگاه های غیر رسمی از برنامه های اجرایی حوزه بانوان در 2 سال گذشته بوده است.

نرخ پوشش تحصیلی در آموزش و پرورش ابتدایی لرستان به 98.45 رسید
نرخ پوشش تحصیلی در آموزش و پرورش ابتدایی 98.45 درصد، نرخ پوشش تحصیلی پیش دبستانی 69 درصد و نرخ پوشش تحصیلی مناطق محروم لرستان به بالای 60 درصد رسیده است.
با افتتاح طرح های ورزشی 16 هزار متر مربع به فضای استان افزوده شد و اقدامی جهادی برای تغییر کاربری فضاهای بدون استفاده انجام شده است.
طرح توسعه درمانگاه فرهنگیان، ساخت تالار یک هزار نفری و گود زورخانه دانش آموزی، بزرگترین مجتمع خوابگاه دانش اموزی در غرب کشور حداث شد.
در حوزه آموزش کسب مقام های برتر در المپیادهای علمی، جشنواره جابر و نوجوان خوارزمی، اجرای تبصره 75 در هنرستان ها، افزایش مراکز یادگیری محلی سواد آموزی، رشد 6.4 درصدی جذب نوآموزان پیش دبستانی، ارتقا شاخص های و معدل نهایی دانش آموزان قرار گرفتن سه مدرسه استان در 125 مدرسه برتر برنامه تعالی وکسب رتبه نخست جشنواره شهید رجایی در استان از موفقیت های استان است.
لرستان با کسب 16 رتبه در مسابقات پرسش مهر سال جاری در 2 بخش فرهنگیان و دانش آموزی در بین پنج استان برتر کشور قرار گرفت.
320 هزار دانش آموز در سطح 24 شهرستان منطقه استان با حضور 27 هزار فرهنگی تحصیل می کنند.

42 طرح آموزشی، ورزشی و پرورشی تحویل آموزش و پرورش لرستان شد
سال 96 در قالب 28 طرح با ظرفیت 172 کلاس درس و با زیربنای 27 هزار و 536 متر مربع و اعتباری بالغ بر 263 هزار و 877 میلیون ریال بهره برداری شد.
سال 97 نیز تعداد 14 طرح در قالب 49 کلاس درس و با زیر بنای 12 هزار و 102 متر مربع و اعتبار 104 هزار و 275 میلیون ریال بهره برداری شد.
در اثر سیل فروردین ماه سال جاری 113 مدرسه تخریبی و 310 مدرسه تعمیری در استان وجود دارد که از این مجموع 230 مدرسه تعمیر و بازسازی شد و تا آغاز سالتحصیلی مابقی نیز تعمیر می شوند.
همچنین 21 طرح آموزشی تا آغاز سال تحصیلی جدید تحویل آموزش و پرورش استان می شود.
نوسازی و بهسازی اماکن دانشگاهی لرستان
ساختمان مرکزی دانشگاه لرستان به مساحت 6250 متر مربع با اعتبار حدود 9 میلیارد تومان در پنج طبقه سال گذشته بهره برداری شد.
ساختمان آموزشی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان به مساحت 2500 متر مربع با اعتبار نزدیک به سه میلیارد تومان احداث شد.
نصب وسایل ورزشی ایستگاه های بدنسازی فضای باز در خوابگاه های دانشجویی کمالوند و دانشگاه لرستان با اعتبار 30 میلیون تومان، تجهیز و نوسازی آزمایشگاه مرکزی،فاز نخست آزمایشگاه امنیت شبکه لرستان با اعتبار 200 میلیون تومان، مرکز شتابدهی و کارآفرینی دانشگاه لرستان با اعتبار 150 میلیون تومان و حصار کشی دانشگاه لرستان با اعتبار چهار میلیارد تومان از طرح های اجرایی این مرکز طی 2 سال گذشته است.
مجوز نهایی پذیرش دانشجو در 2 رشته تحصیلی جدید کارشناسی علوم و مهندسی محیط زیست و علوم ومهندسی شیلات اخذ و بودجه پژوهشی دانشگاه لرستان از سه به 11 درصد انجام شده است.
راه اندازی مزرعه تحقیقاتی گیاهان دارویی، ارگانیک وگیاهان مرتعی در دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان با اعتبار 50 میلیون تومان و ایجاد گلخانه های آموزشی یا مساحت یک هزار مترمربع و اعتبار 800 میلیون تومان از دیگر اقدامات این دانشگاه است.
تفاهم نامه بین دانشگاه لرستان و دانشگاه برلین آلمان برای پذیرش پروژه پنج پژوهشگر پسا دکترا به صورت مشترک بین 2 دانشگاه منعقد شده است.
اکنون 72 هزار و 300 دانشجو در75 مرکز آموزش عالی این استان با حضور یک هزار و 200 استاد تمام وقت عضو هیات علمی در سطح این استان تدریس می کنند.
57 رشته دکترا، 71 رشته کارشناسی ارشد، 61 رشته کارشناسی با احتساب دانشجویان چهار مرکز اقماری حدود هفت هزار و 800 دانشجو در دانشگاه لرستان تحصیل می کنند.

ایجاد 968 شغل در حوزه میراث فرهنگی
در راستای آزاد سازی حریم فلک قلعه تاریخی فلک الافلاک خرم آباد از ارتش با اعتبار 14 میلیارد تومان محوطه این قلعه خرید و تملک شد و بیش از 2 میلیارد و 800 میلیون تومان معادل 40 درصد مطالبات سپاه پاسداران پرداخت شده است.
همچنین مرمت قلعه و ساختمان باشگاه افسران، باغ گلستان، سربازخانه با اعتبار 3 میلیارد و 800 میلیون تومان، افتتاح فاز نخست خانه افتخار الاسلام، واگذاری 2 بنای تاریخی خانه مغیث الاسلام م خانه مصری شهرستان بروجرد به بخش خصوصی و ایجاد 968 شغل در حوزه میراث فرهنگی از اقدامات انجام شده است.
سال گذشته قطار گردشگری استان به عنوان سومین قطار گردشگری کشور راه اندازی شده و کاوش غار کلدر و کشف قدیمی ترین شواهد سکونت انسان هوشمند در استان در سال جاری انجام شد.
2هزار و 450 تخت بیمارستانی در لرستان ایجاد شد
اکنون 342 تخت خصوصی، 114 تخت آی سی یو، 59 تخت ان آی سی یو، 96 تخت سی سی یو، 14 تخت پی ای سی یو در استان وجود دارد.
تجهیزات پزشکی ام آی آر، آنژیو گرافی، سونوگرافی، سی تی اسکن سال 57 در استان وجود نداشت که اکنون از 200 دستگاه از این تجهیزات استفاده می شود.
اکنون 63 پایگاه اورژانس ، 145 دستگاه آمبولانس و 2 دستگاه اتوبوس آمبولانس در استان آماده ارایه خدمات به مردم استان هستند , 700 خانه بهداشت در لرستان ارائه خدمت می کنند و تعداد درمانگاه های استان از 35 مورد به 180 مرکز شهری و روستایی افزایش یافته است.
37 رشته پزشکی، چهار رشته تخصصی جراحی، بیهوشی، داخلی و اطفال ، 14 رشته کارشناسی ارشد، پنج رشته دکتری تخصصی (PHD)، دندانپزشکی ، پزشکی و داروسازی در استان دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشجو پذیرش می شود.
با ایجاد اورژانس هوایی در الیگودرز و خرم آباد در چند سال اخیر میزان مرگ و میر مادران باردار و نوزادان به زیر میانگین کشوری رسیده و در سال 96فقط سه مورد مرگ مادر رخ داده است.
پرونده الکترونیکی سلامت به عنوان یکی از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که برای تمام افراد ساکن در این استان در سامانه نظام ارجاع تشکیل شده لرستان یکی از استانهای پیشرو در اجرای این برنامه محسوب می شود.

افزایش ضریب امنیت در مناطق تحت مدیریت لرستان
درراستای حفظ و حراست از تنوع زیستی در این استان 6 پاسگاه محیط بانی در مناطق تحت مدیریت احداث و تعیین شعبات ویژه رسیدگی به پرونده های زیست محیطی در دادگاه های سراسر استان برای نخستین بار انجام شد.
ساخت و بهره برداری از پنج چشمه آبشخورهای در منطقه حفاظت شده سفیدکوه، تجهیز محیطبانان و پاسگاه های محیط بانی استان با اعتبار 460 میلیون تومان، اختصاص مبلغ بیش از یک میلیارد تومان جهت ساخت موزه تاریخ طبیعی محیط زیست استان، مجهز نمودن ناوگان خودرویی به سیستم موقعیت یاب آنلاین ( برخط) از مجموعه اقدامات انجام شده است.
در حوزه محیط طبیعی و یگان حفاظت جلوگیری از قاچاق سمندر لرستانی، ارتقاء بخشی از زیستگاه های سمندر لرستانی به عنوان پناهگاه حیات وحش، اجرایی نمودن برنامه های طرح مدیریت منطقه حفاظت شده اشترانکوه، تدوین سند چشم انداز محیط زیست در برنامه آمایش محیط زیست انجام شده است.
همچنین سند جامع مدیریت گرد و غبار استان تدوین و در شورای توسعه استان برای نخستین بار در کشور تصویب شد.
در راستای مدیریت پسماندهای پزشکی با پیگیری های انجام شده و برای نخستین بار در کشور و با استفاده از کارشناسان اداره کل محیط زیست استان نسبت به برگزاری دوره 2 ماهه آموزش نحوه مدیریت پسماندهای پزشکی در سطح تمامی بیمارستان های لرستان می باشد.

آبرسانی به 183 روستای لرستان
طی سال های 96 تا 98 حدود 141 کیلومتر توسعه شبکه آب شهرهای استان صورت گرفت و 17هزارو 169مترمکعب احداث مخزن با هزینه بیش از 44 میلیارد تومان انجام شده است.
10حلقه چاه حفر، 35حلقه چاه تجهیز، 146 کیلومتر توسعه شبکه فاضلاب ایجاد و روستای هفت چشمه نورآباد به شبکه تحت پوشش آب و فاضلاب شهری متصل شده است.
در این مدت 183روستای لرستان با 40 میلیارد تومان آبرسانی و 38 حلقه چاه حفر شده و اکنون نیز طرح آبرسانی به 152 روستا و 3 طرح فاضلاب روستایی با براورد اعتبار 28 میلیارد تومان در دست اجرا است.
تیرماه امسال عملیات مجتمع آبرسانی قمرود الیگودرز با 63 میلیارد تومان اعتبار آغاز شد تا 96 روستای منطقه با 25 هزار نفر جمعیت از این طرح بهره مند شوند. تصفیه خانه آب ازنا نیز با 80 میلیارد تومان اعتبار و ظرفیت 260 لیتر بر ثانیه برای تامین آب شرب شهر تا سال 1425 بهره برداری شد.
همچنین امسال طرح آبرسانی به کوهدشت با 30 میلیارد تومان اعتبار و تحت پوشش قراردادن 120 هزار نفر افتتاح شد.
عملیات اجرایی سد مخزنی مخملکوه خرم آباد تیرماه امسال با هدف تامین آب شرب، فراهم نمودن امکانات تفریحی و گردشگری آغاز شد که برای این طرح 100 میلیارد تومان پیش بینی شده و قرار است طی 36 ماه بهره برداری شود.
بهره برداری از هشت ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی
طی 2 سال گذشته سازمان جهاد کشاورزی لرستان: هشت ایستگاه پمپاژ آب کشاورزی با ظرفیت 10 هزار هکتار زمین زراعی در استان به بهره برداری رسید در حالیکه عمر برخی از این ایستگاهها از زمان آغاز عملیات اجرایی تا هنگام بهره برداری بیش از دهها سال بود.
در این مدت هشت هزارو 407 هکتار شبکه های نوین آبیاری اجرا شده و بیش از پنج تن تولیدات بخش کشاورزی، چهار تن زراعی، 550 تن باغی،697 تن دام و طیور و حدود 54 هزار تن در بخش آبزیان بوده است.
به همت دولت در این مدت سه هزارو 374 هکتار توسعه باغات در اراضی شیبدار انجام و بیش از 102 کیلومتر کانال های آب بر کشاورزی احداث شده است.

بیشترین سهم اعتبارات جبران خسارت سیل به لرستان رسید
سیل فروردین با آسیب به 1200 روستا و 18 شهر لرستان هشت هزار میلیارد تومان در بخش زیرساخت ها و 1500 میلیارد تومان در بخش کشاورزی خسارت به جا گذاشت و 41 هزار واحد مسکونی و تجاری را متضرر کرد.
بر اساس مصوبه هیات وزیران سه هزار و 921 میلیارد تومان برای برای بازسازی بخش های خسارت دیده ناشی از سیل میان استان ها توزیع می شود که سهم لرستان با 887 هزار و 500 میلیون تومان بیشتر از 26 استان هدف است.
این مهم با تلاش مدیریت ارشد استان و توجه ویژه دولت به لرستان محقق شده که می توان با جذب آن اقدام موثری در راستای جبران بخشی از خسارت ها و تثبیت بازسازی های اولیه انجام داد.
این رقم در 9 بخش زیرساخت های راه و شهرسازی، تاسیسات و زیرساخت، آب و فاضلاب شهری و ورستایی، آیستگاههای پمپاژ و تاسیسات آبی در دست بهره برداری، بازسازی ایستگاههای سنجش آب منطقه ای، سماندهی، دیواره سازی و لایروبی رودخانه ها، شبکه های توزیع و انتقال برق اختصاص یافته و به استان ها ابلاغ شده است.
سهم لرستان از جبران خسارت سیل به بخش راه و شهرسازی 340 میلیاردتومان و در حوزه زیرساخت های عمرانی شهر و روستا نیز 306 میلیارد تومان می باشد.
تخصیص اعتبار لرستان در حوزه آب و فاضلاب شهری 101 میلیارد تومان و آبفار نیز 20 میلیارد تومان است و بر اساس مصوبه هیات وزیران، 44 میلیارد تومان برای جبران خسارت ایستگاههای پمپاز، سردهنه های کشاورزی و تاسیسات آبی در دست بهره برداری به لرستان تخصیص یافت.
همچنین سهم لرستان برای جبران خسارات ناشی از سیلاب به تاسیسات برقی 76 میلیارد و500 میلیون تومان تعیین شده است.
در مجموع 26 استان از این اعتبارات بهره مند می شوند که برای برخی استان ها همچون لرستان در تمامی سرفصل ها ردیف اعتباری مشخص شده است.
7274/3210/7269/6060


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر

بارِ مصائب لرستان سیل‌زده/ تسهیلاتی که پرداخت نشد

مهر بی‎دریغ مادر حتی در سرای سالمندی!

توقف پروژه‌های بازآفرینی شهری دربروجرد/خروجی به نام هیچ از جلسات!

تغذیه و نقش آن در یادگیری دانش‎آموزان

پاییز آمد و وعده‌ها به سر نیامد/آوارگی سیل‌زده‌ها و جاده‌های موقت

ایمنی سرویس‌های مدارس، آرامش والدین

توقف خودروها در جاده بلا‎تکلیف پساسیل

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید

بارِ مصائب «رودبار»؛ داستان سیل اینجا هنوز تمام نشده است!

استفاده از مکان‌یابی ارتباطی برای تعیین ماهیت ژنتیکی برخی بیماری‌ها

حفظ محیط زیست وظیفه‎ای همگانی

رؤیای بربادرفته 1000 شغل/ چرخ پروژه‌های بیکارترین استان پنچر است!

فعالیت ستادهای اقامه نماز و امر به معروف در کارخانجات لرستان

/گزارش/ بفرمایید غذا با طعم فاضلاب!

/گزارش/ افتتاح کتابخانه مرکزی خرم‌آباد خیلی دور خیلی نزدیک!

کم آبی و روستاهای خالی از سکنه

/گزارش/ همچنان ویراژ گران‌ترین آزادراه در دو استان محروم!

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

لرستان | تبلور اراده و توانمندی دولت برای توسعه

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!

سازمان‎های مردم نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه

هشت بهشتی که یک بهشت هم نیست

بدحجابی یکی از عوامل بروز آسیب‎‎های اجتماعی در بروجرد

توقف کودکی پشت چراغ قرمز کار

تب و لرز تابستان در قلب آلپ ایران/اینجا مردادماه به برف نشسته است

برگزاری مسابقه مقاله‌نویسی با محوریت دفاع مقدس در لرستان

اجتماعی شدن کتابخانه ها آغازی برای ترویج فرهنگ مطالعه

ایجاد موزه قلعه مظفری سلسله در پیچ و خم وعده ها

وضع سیل‌زده‌های فروردین به‌وقتِ مرداد؛ مشکلاتی که همچنان باقی است

جنایات گروهک منافقین افشا و بازخوانی شود

دستیابی به انرژی از مزارع خورشیدی

می خواهم به شهر بروم!

پل کاکارضا دوباره استوار می شود

/گزارش/ جان به آب می‌دهیم!

راهی که ختم به خیر می شود

وعده وزارت نیرو تحقق نیافت/ گروکشی بانک از سیل‌زدگان لرستان

دلفان، آسیب پذیر در مقابل حوادث آتش سوزی

شیرز، شگفتی گردشگری لرستان

/گزارش/ تفنگ را برندار برادر!

زباله گردی، زخمی بر سیمای شهر

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی

رسوب مشکلات سیل در بخشداری‌های لرستان