ندای لرستان

آخرين مطالب

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید مقالات

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید
  بزرگنمايي:

ندای لرستان- پل اناری خرم آباد دهه  40 طی مراسمی با حضور ابوالقاسم اناری بانی پل  افتتاح شد تا مردم  شرق خرم آباد هرچند در آن زمان جمعیتی نداشتند اما سالهای بعد این مسیر را به عنوان یک محور ترافیکی مهم برای میانبرها و کاهش ترددهای خود انتخاب کنند.

پل اناری با قدمت بیش از 50 سال فروردین ماه امسال به دلیل حجم بسیار و شدت سیلاب دوام نیاورد و تخریب شد، اتفاقی که خوشبختانه حادثه جانی نداشت اما حدود 6 ماه پس ازآن مصائب پساسیلش مردم را ناراضی کرده است و دور از انتظار نیست با ادامه روند فعلی که به نظر می رسد این پل رها شده، اتفاق ناخوشایندی به دلیل عدم ایمن سازی در منطقه رخ دهد.

اهمیت این پل در حوزه تردد خودرو و عبور و مرور مردم محلی بسیار استراتژیک و مهم بود چراکه مردم چند محله پرتراکم اسدآبادی، کرگانه و شمشیرآباد از آن استفاده می کردند و به عنوان یک پل میانبر بسیار پرکاربرد، دسترسی های مختلفی به مرکز شهر، خیابان ناصرخسرو، 60 متری و بازار ایجاد می کرد.

امروز که اثری از پل نمانده و تاکنون هم خبری از بازسازی نشده، نبود این سازه موجب ازدحام ترافیک در خیابان های اطراف شده و علاوه بر آن مردم محلی از معضلات پس ازتخریب گلایه دارند.

خیابان یک طرفه منتهی به پل تقریبا شیب بالایی دارد در حالیکه مسائل ایمنی به هیچ وجه رعایت نشده و در انتهای خیابان و کاملا همجوار با لبه های ترک خورده خیابان که پل از انها جدا شده، تنها دو بلوک سیمانی قرار داده اند و البته خیابان مقابل هم که امروز ارتباطش با این طرف قطع شده حال و روز بهتری ندارد و نیوجرسی های بلوکی، در انتهای ان به صورت غیراستاندارد چیده شده اند.

میان و اطراف  این نیوجرسی ها فاصله است به نحوی که کودکان و حتی افراد بزرگسال به راحتی از آنها عبور می کنند که با توجه به شیب دار بودن خیابان، چنانچه پایی بلغزد و حواسی پرت شود، سرانجام، سقوط است.

مردم محل از شرایط کنونی گلایه مند هستند، علاوه بر اینکه تردد آنها بسیار مشکل و طولانی شده امنیت جانی فرزندانشان در خطر است، محله های پرجمعیتی که فرزندان بسیاری دارند و اغلب در کوچه و خیابان بازی می کنند.

بجز عدم ایمن سازی اصولی، اگر آتش سوزی رخ دهد و یا کسی نیاز به اورژانس داشته باشد دسترسی به محل، از طرف دیگر پل سخت می شود و زمان رسیدن کمک افزایش می یابد و از طرفی روشنایی خیابان ها وضعیت جالبی ندارد و شب هنگام خطر سقوط به دره بیش از 10 متر چند برابر می شود.

لوله گاز که از تاسیسات زیرپل بوده کاملا بیرون و خطر آفرین است، فاضلاب از چندین نقطه به دیواره های برجا مانده از پل نفوذ کرده و در حال پیش روی، و  امروز آنچه مقابل چشم مردم منطقه خودنمایی می کند دره ای مملو از آوار آشغال و زباله، با بوی بسیار متعفن  و آزاردهنده است.

چند روز دیگر هم مدرسه ها آغاز می شوند و بچه ها باید از دیواره باریک بر جای مانده کنار پل که چندان هم ایمن نیست عبور کنند، پیاده روهای  نیمه جانی که بستر زیرین آنها چندان دوامی ندارد و شاید با یک آب شستگی نشست کند.

اهالی این منطقه که هم اکنون به داشتن یک پل فلزی قانع هستند می گویند یک بار بنرنویسی کرده  و درب استانداری خواستار رسیدگی به وضعیتشان شده اند، اما ظاهرا جوابی دریافت نکرده اند، مردمی که از نظر مالی توان چندانی ندارند اما می گویند اگر برای رفت و آمد فرزندانشان پل ساخته و محیط ایمن نشود، خودشان گرگر درست می کنند.

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر خرم آباد در این خصوص می گوید: روزهای نخست پس از سیل به شهرداری اعلام کردیم در صورت امکان دست کم یک پل فلزی عابر پیاده جایگزین کند که متاسفانه کوتاهی شد.

سجاد بابایی افزود: برای پل تخریب شده اناری و 2 پل آسیب دیده آیت الله کمالوند و بهداری طراحی ها انجام شده و بودجه نیز تخصیص یافته است.

وی با اشاره به برگزاری مناقصه این طرح ها ادامه داد: با بازگشایی پاکت های مناقصه و تعیین پیمانکار، کار احداث پل اناری اغاز می شود که امیدواریم بتوان با انتخاب پیمانکار توانمند، این طرح را 6 ماهه اجرا کرد.

وی اعتبار تقریبی برای این مهم را 5 تا 6 میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: پل اناری ظرفیت احداث پل موقت را ندارد.

در شرایط فعلی هم که شهرداری خرم آباد ثبات مدیریتی ندارد با رضا بردبار سرپرست قبلی شهرداری که مصاحبه کردیم توضیحات کلی ارائه داد که قرار است پل ساخته شود اما حرفی از زمان و اعتبارات دقیق به میان نیاورد.

اکنون هم که تنها چند روز از انتصاب سرپرست شهردار جدید می گذرد، نمی توان انتظار داشت توضیحات کاملی در این خصوص ارائه کند.

سیل فروردین ماه 10 هزار میلیارد تومان به لرستان خسارت زد که سهم زیرساخت های شهر خرم آباد از این رقم 800 میلیارد تومان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتخاب آگاهانه

قطار قطار وعده برای یک پروژه ریلی/ غم پار و غم پیرار و هر سال!

سلامت روان، پازلی گم شده در هیاهوی زندگی

جوانان؛ قربانیان سکته‌های قلبی و مغزی

بخت به «بیشه دالان» روی خوش نشان داد/تالاب به محیط‌زیست واگذار شد

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر

بارِ مصائب لرستان سیل‌زده/ تسهیلاتی که پرداخت نشد