ندای لرستان

آخرين مطالب

تغذیه و نقش آن در یادگیری دانش‎آموزان مقالات

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - بروجرد - تغذیه مناسب بخش مهمی از انرژی و موادمغذی و مورد نیاز بدن یک انسان را تامین می‌کند. بخصوص در بچه‌ها که قرار است به مدرسه بروند، پشت میز بنشینند و یادگیری داشته باشند،
 کارشناسان مععتقدند تغذیه در کودکان مدرسه‌ای بسیار مهم است چراکه به تأمین مواد سازنده برای رشد ، تأمین انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های جسمی، فکری و حفظ مقاومت در برابر عفونت‌ها کمک می‌کند همچنین در ذخیره‌سازی مواد غذایی لازم به منظور آمادگی برای رشد سریع دوران بلوغ موثر است.
نقش خانواده در تغذیه صحیح فرزندان
از آنجا که کودکان، وعده‌های غذایی اصلی صبحانه، ناهار و شام را معمولاً در خانه و با حضور والدین صرف می‌کنند بنابراین الگوی غذایی اصلی آنها بیشتر تابع خانواده است و آنها می‌توانند موقعیتی فراهم کنند تا فرزندانشان از رژیم غذایی سالم و متنوع برخوردار شوند و با سرمایه گذاری برای تغذیه صحیح کودکان و دانش آموزان نسلی سالم و پویا تحویل جامعه دهند.
دوران مدرسه از نظر تغذیه‌ای دوره قابل توجهی است زیرا هنوز کودک در مرحله رشد قرار دارد، اگرچه روند رشد به صورت یکنواختی ادامه دارد اما سال‌های آخر دبستان، مقارن با شروع جهش رشد به ویژه در دختران است که تامین انرژی مورد نیاز، بسیار ضروری است.
باید کودکان را با نقش تغذیه در یادگیری و درک مطالب، اهمیت صرف صبحانه، خوردن شیر و لبنیات و انواع سبزی و میوه‌ها، مضرات مصرف شکلات، شیرینی و تنقلات غذایی کم ارزش آگاه کنیم.
یک کارشناس بهداشت مدارس گفت : متاسفانه برای بسیاری از خانواده‌ها و کودکان، غذاهای آماده و تنقلات فاقد ارزش غذایی، جزئی از رژیم غذایی عادی روزانه محسوب می‌شود که به وسیله آموزش تغذیه می‌توان افراد را در هر سن و سالی متوجه عادات غذایی ناصحیح کرد و رفتارهای تغذیه ای مناسب را جایگزین آنها ساخت.
طاهره گودرزی افزود: برخی از والدین برای میان وعده و یا صبحانه فرزندان خود در مدرسه از کیک و بیسکویت استفاده می کنند که این فاقد هرگونه ارزش غذایی بوده و بهتر است صبحانه و میان وعده مناسب و پرکیفیتی برای دانش آموزان در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه تأثیر تغذیه در رشد، سلامت و قدرت یادگیری در کودکان برکسی پوشیده نیست، گفت: بنابراین کمبود مواد مغذی باعث کاهش قدرت فراگیری در کودکان است و تغذیه صحیح در قدرت یادگیری کودکان مؤثّر است .
وی افزود: با وجود اهمیت فراوان صبحانه در سلامت کودکان، بسیاری ازآنها میلی به خوردن صبحانه ندارند هر چند خوردن این وعده غذایی باعث برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای کودک در طول روز می‌شود که نتیجه آن کنترل وزن و سطح کلسترول خون است.
کارشناس ارشد تربیت بدنی گفت: دوران مدرسه و بویژه سال‌های آخر دبستان مقارن با شروع جهش رشدی است، بنابراین تأمین انرژی و مواد مغدی مورد نیاز در این دوران بسیار ضروری است.
منصوره معظمی با بیان اینکه میزان انرژی مورد نیاز کودکان مدرسه‌ای به دلیل تفاوت در اندازه بدن، میزان تحرک و سرعت رشد آنها متفاوت است، اظهار داشت: در صورتیکه انرژی مورد نیاز کودک به خوبی فراهم نشود باعث مختل شدن رشد کودک خواهد شد.
وی گفت: یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از تأمین نیازهای تغذیه‌ای کودکان مدرسه‌ای، استفاده از 6 گروه اصلی غذایی شامل نان و غلات، گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها، گروه میوه‌ها و سبزیجات، شیر و لبنیات است.
وی افزود: در صورتیکه برای میان وعده‌های غذایی از نان و تخم مرغ، ساندویچ مرغ، کتلت، انواع کوکوها و یا شیر و کیک مصرف شود، بخشی از پروتئین مورد نیاز کودکان این سنین تأمین می‌شود.
معظمی افزود: والدین باید میان وعده غذایی که به راحتی قابل حمل است و مصرف آن در زمان بسیار اندک زنگ تفریح ممکن است را برای دانش آموزان تهیه کنند.
مدیر یکی از مدارس بروجرد نیز گفت: با توجه به نیاز روزانه نوجوانان به املاح و مواد معدنی، ویتامین ها، کربوهیدرات ها و سایر مواد مغذی، میان وعده تغذیه سالم برای دانش آموزان طوری تهیه شود که هر روز، تمامی مواد ضروری و لازم برای بدن را داشته باشد.
شهبازی افزود: به منظور عادت دادن دانش آموزان به شیر، و انواع غذاهای خانگی، هرساله جشنواره غذای سالم در این واحد آموزشی با مشارکت دانش آموزان و اولیا برگزار می شود که با استقبال چشمگیر والدین و دانش اموزان مواجه است و در این جشنواره آبمیوه های صنعتی که سرشار از مواد افزودنی و قند است و انواع فست فودها که موجب اضافه وزن دانش آموزان می شود در میان وعده سالم تغذیه دانش آموزان جایی ندارد.
یک کارشناس ارشد تغذیه نیز گفت: مواد غذایی مثل انواع نان، ماکارونی، گندم، جو و ذرت در گروه نان و غلات قرار می‌گیرند و این گروه از مواد غذایی، بیشتر نقش تامین انرژی بدن را به عهده دارند.
فاطمه بیرانوند با بیان اینکه ویتامین‌های گروه B و پروتئین ها، انواع گوشت‌های قرمز، سفید، تخم‌مرغ و حبوبات برای کودکان نیاز بوده افزود: پروتئین‌ها مواد مغذّی اصلی هر سلول زنده هستند و پروتئین‌های دارای منشاء حیوانی کیفیت خوبی دارند.
وی تصریح کرد: تخم‌مرغ 14درصد پروتئین دارد و بیشترین تعادل اسیدهای آمینه در بین تمام مواد غذایی را داراست، دانه‌های گیاهی چرب نظیر پسته، گردو، فندق نیز در تأمین اسیدهای چرب مورد نیاز بدن بسیار کارآمد هستند.
گروه شیر و لبنیات
این کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: کلسیم در تشکیل استخوان و دندان و استحکام آن نقش ضروری دارد مواد غذایی این گروه علاوه بر کلسیم و پروتئین دارای انواع ویتامین‌های گروه A ، B و D هستند.
بیرانوند، با بیان اینکه شیر یک ماده غذایی مغذی و غنی از کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، کلر و ویتامین‌های گروه B ، A و D است، مصرف روزانه شیر و فرآورده‌های آن نظیر دوغ، پنیر و ماست در این سنین را توصیه کرد و افزود: والدین باید فرزندان خود را به جای خرید خوراکی از بوفه مدرسه به خوردن موادمغذی تشویق کنند.
وی با بیان اینکه تغذیه، فعالیت و رفتار کودک را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: کم‌خونی و فقر آهن با تغییرات رفتاری و کاهش توانایی دریادگیری همراه است و کودکان کم‌خون، بی‌تفاوت، خسته و تنبل بوده و در امور تحصیلی نسبت به کودکان سالم موفقیت کمتری دارند که این کودکان پس از درمان، کوشاتر و در فعالیت‌های تحصیلی موفق‌تر می‌شوند.
مدیر آموزش و پرورش بروجرد نیز با بیان اینکه دانش آموزان علاوه بر سه وعده غذایی اصلی به میان وعده نیاز دارند افزود: برای ارتقاع سطح تغذیه دانش آموزان، 70 واحد آموزشی دارای بوفه مدارس است که از فروش هرگونه مواد غذایی ناسالم و یا تنقلات در این مکانها جلوگیری می شود.
محمد مهرافزون، به نقش تاثیر گذار وسایل ارتباط جمعی در تغییر رژیم غذایی اشاره کرد و گفت: افزایش آگاهی والدین در تأمین نیازهای غذایی کودکان و پیشگیری از کمبودهای تغذیه‌ای نقش مهمی دارد.
وی اظهار امیدواری کرد در سال تحصیلی جاری بتوان با توزیع شیر رایگان در مدارس در جهت بهبود تغذیه دانش آموزان اقدام نمود.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پل آیت‌الله کمالوند به‌زودی افتتاح می‌شود

مرکز بین المللی اسلامی کیش دهه فجر به بهره برداری می رسد

غرق شدن 2 جوان در رودخانه ارمند

عبور سامانه بارشی از نوار شمالی کشور طی هفته آینده

حریرچی: کل کشور در وضعیت قرمز است

امام جمعه پلدختر: دستاوردهای دفاع مقدس به نسل های آینده منتقل شود

تعیین تکلیف کاربری پایانه شرق در آینده‌ای نزدیک

سرانجام ساخت مترو پرند

دایر بودن کمتر از 15 درصد مدارس در مناطق قرمز/پروتکل‌ها رعایت می‌شود

ابلاغ دستورالعمل ارتقای امنیت بانوان در شهر به مناطق 22 گانه تا پایان مهر

تشریح جزئیات مراسم‌های عزاداری بانوان در ایام محرم

درمان نابینایی با یک چشم بیونیک

ترامپ: 5 کشور عربی دنبال توافق با تل‌آویو هستند

قیمت مصوب تخم‌مرغ، شانه‌ای 26هزار تومان

هفت شهر لرستان در وضعیت قرمز شیوع کرونا هستند

چاپ بنر تصاویر اموات در الیگودرز ممنوع شد

آموزش در 15 درصد مدارس مناطق قرمز لرستان حضوری برگزار می‌شود

امام جمعه شهرستان دورود منصوب شد

آموزش در مدارس شهرستان دلفان غیرحضوری شد

شرایط فعالیت مدارس در 7 شهرستان قرمز لرستان

امام جمعه دورود منصوب شد

تناقض در ادعای تعقیب و گریز مانی، کولبر 14ساله

ترامپ باز هم ایران را به حمله شدیدتر تهدید کرد

دمای هوای تهران گرمتر می‌ شود

افزایش موارد ابتلا به کرونا در اغلب استان‌ ها

تسهیلات شهرداری برای تغییر کاربری املاک

احداث 2 هزار و 600 واحد مسکونی برای مددجویان لرستان

74 میلیارد تومان از مطالبات علوم پزشکی لرستان پرداخت شد

راه‌اندازی سامانه هوشمند توزیع کود در لرستان

خطر موج همزمان آنفلوانزا و کرونا

معرفی بهترین سریال های خارجی کمدی + عکس (قسمت دوم)

کاهش کیفیت هوا در تهران

بهبودیافتگان کرونا قرنطینه را جدی بگیرند

محور هراز 4 روز یک‌ طرفه می‌ شود

اطمینان می‌دهیم بازگشایی مدارس در کنترل آموزش و پرورش است

ممنوعیت حمل سلاح خارج از فصل شکار

ششمین جلسه نشست هم اندیشی ماهیانه سمن های محیط زیستی همدان در سال

21 مدرسه حاشیه راه‌های لرستان ایمن‌سازی می‌شوند

بازنگری طرح «هادی» 500 روستای لرستان

توزیع واکسن آنفلوانزا از ابتدای مهر/سهمیه لرستان 200 هزار دُز است

هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم در نیروی انتظامی لرستان برگزار شد

انتقاد از نحوه تأمین و توزیع نهاده‌های دامی در لرستان

بازی‌های عشایری لرستان ثبت میراث ناملموس شود

رسالت ما چشاندن طعم نماز به فرزندان است

نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان: عزاداری بستر ساز شناخت اهل بیت(ع) است

طرح سه‌شنبه‌های تکریم از رویدادهای بزرگ فرهنگی است

فقه نیاز اساسی جامعه است

شناخت جامعه از معاد و نبوت عمیق نیست

شریعتمداری خبر داد: احداث صنایع تبدیلی در لرستان

شریعتمداری:وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی،کودکان محروم از تحصیل را شناسایی می کند تا به چرخه آموزش باز گردند