ندای لرستان

آخرين مطالب

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر مقالات

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - هر سال با آغاز فصل کوچ، جامعه عشایری بر اثر سوانح جاده ای متحمل تلفات و خسارت می شوند که بیمه همانند چتری می تواند نقش مهمی در جبران این خسارت ها ایفا کند.

مرد جوان ایستاده و با حسرتی در نگاه و چینی از غم بر پیشانی امتداد نگاهش را به لاشه های خونین گوسفندانی دوخته که تا چند دقیقه پیش مسیر کوچ را همپای سایر گوسفندان گله دوان دوان طی می کردند و اینک بر سینه سخت جاده آرام گرفته اند.
کوچ همیشه زیباترین آهنگ زندگی عشایر بوده و روزگاری، ایل راه ها، مسیرهایی امن برای عشایر و احشام به شمار می رفت که امروز در توسعه جوامع شهری به جاده هایی تنگ و پرترافیک تبدیل شده اند و هر از گاهی به خون سرخ احشامی رنگین می شوند که برای جامعه عشایری حکم فرزند را دارند.
متاسفانه همیشه هنگام عبور عشایر از ایل راه هایی که جاده شده اند، شاهد تلفات سنگین احشامی هستیم که تمامی سرمایه زندگی و حاصل دسترنج و زحمت خانواده های عشایری هستند و این حکایتی است که هر سال در فصل کوچ برای جامعه عشایری به عنوان آینه تمام نمای تحقق اقتصاد مقاومتی تکرار می شود و ضرب آهنگ زیبای کوچ را به آهنگی حزن انگیز تبدیل می کند.
دوام زندگی عشایری وابسته به دام است و علوفه و در هنگامه کوچ هرجا که زمین سبز باشد و علوفه بسیار، سیاه چادرها علم می شوند تا به برکت رویش علف بر زمین سبز، دام ها سیر شوند و چرخ اقتصاد عشایر بچرخد و اقتصاد مقاومتی در سایه تلاش دسته جمعی خانواده محقق شود اما متاسفانه هر از گاهی در هیاهوی کوچ، صدای زنگوله گوسفندان خاموش می شود.
مشهدی حسینعلی یکی از عشایری که به همراه اقوام خود در منطقه ایوان دره اطراق کرده از روزگاری می گوید که کوچ عشایر در ایل راه هایی امن انجام می شد و تن دام ها آرام آرام به سرمای ییلاق عادت می کرد.
وی با اشاره به اینکه اغلب ایل راه هایی که داشته اند در طرح های عمرانی تصرف شده است، عنوان می کند: اکنون بسیاری از دامداران ناگزیر به کوچ ماشینی روی آورده اند که این شیوه نیز به دلیل اینکه دام به طور ناگهانی به منطقه سردسیر مهاجرت می کند اغلب دچار بیماری شده و برخی از آنها که نمی توانند دوام بیاورند، تلف می شوند.
مشهدی حسینعلی با اشاره به هزینه بر بودن کوچ ماشینی برای دامداران معتقد است به رغم بیمه شدن دام ها توسط صندوق بیمه عشایر، در بیشتر اوقات غرامت تلفات با تاخیر پرداخت می شوند که باید برای جلوگیری از تبعات بیشتر تلفات دام، پرداخت ها تسریع یابند.
بدون شک در نبود بیمه، خسارات وارده به دامداران جبران ناپذیرتر است و اغلب تبعات سنگین تری برای اقتصاد خانواده عشایری به همراه خواهد داشت.
** بیش از 21 هزار راس دام در سلسله تحت پوشش بیمه است
رئیس امور عشایر سلسله با اشاره به اینکه عشایر این شهرستان یکهزار و 250 خانوار جمعیت دارند، اظهار داشت: سه ایل راه در شهرستان سلسله وجود دارد که اغلب آن ها جاده تردد وسائط نقلیه نیز هستند و همین امر باعث می شود گاهی اوقات احشام عشایر در حال عبور بر اثر تصادف تلف شوند.
محمد فرخیان با اشاره به اینکه دامداران شهرستان سلسله بیشترین آمار دام بیمه شده را در استان لرستان دارند، عنوان کرد: طی سال های گذشته بیش از 21 هزار راس از دام های عشایر منطقه تحت پوشش بیمه قرار گرفته که به علت تاخیر و تعلل صندوق بیمه در پرداخت خسارت، استقبال دامداران کمتر شده است.
وی تاکید کرد: باید صندوق های بیمه همکاری و تعهد بیشتری داشته باشند تا جامعه عشایری به بیمه دام های خود دلگرم تر شوند.
رئیس امور عشایر سلسله تصریح کرد: امسال بیش از 40 راس از دام های عشایر هنگام کوچ در جاده ارتباطی خرم آباد به سلسله بر اثر تصادف تلف شدند که بی شک بیمه دام های عشایر در هنگام بروز سوانحی از این قبیل می تواند جبران بخشی از سرمایه عشایر باشد.
وی با اشاره به کوچ زودهنگام عشایر استان های دیگر به کمپین عشایری گرین افزود: این امر هرسال باعث خسارت به مراتع غنی شهرستان می شود اما عشایر شهرستان و استان خوشبختانه این امر را درک کرده اند و هرسال حدود 15 اردیبهشت ماه کوچ می کنند.
** توسعه نامتوازن شهری، ایل راه ها را دستخوش تغییر کرده است
مدیرکل امور عشایر لرستان نیز با اشاره به اینکه کل عشایر استان حدود 14 هزار نفر هستند، اظهار کرد: حدود 11 هزار و 200 خانوار از این مجموع هرسال کوچ می کنند.
حاجی مراد بیرانوند با اشاره به سابقه هشت هزار ساله کوچ در زندگی عشایری افزود: کوچ عشایر به صورت سنتی سابقه ای دیرینه دارد که قانون آن مبتنی بر کوچ به شیوه پیاده است.
وی عنوان کرد: متاسفانه توسعه نامتوازن شهری ایل راه ها و محل های اطراق عشایری را دستخوش تغییرات کرده است.
** 70 درصد جامعه عشایری به صورت ماشینی کوچ می کنند
بیرانوند با بیان اینکه 70 درصد جامعه عشایری به صورت ماشینی کوچ می کنند، گفت: کوچ به شیوه ماشینی برای اغلب عشایر هزینه بر است، ضمن آنکه در کوچ پیاده بدن دام ها از نظر فیزیولوژی برای ادامه حیات در شرایط سردسیر آماده می شود در حالی که در کوچ به شیوه ماشینی اینگونه نیست.
مدیرکل امور عشایر لرستان با بیان اینکه آهنگ زندگی عشایر بر کوچ استوار است، تصریح کرد: صندوق بیمه عشایر، دام ها را در مقابل عواملی از قبیل گزش حشرات، تلفات جاده ای، افتادن از پرتگاه و حیوانات وحشی بیمه می کند اما هنوز دامداران به اهمیت و نقش مهم بیمه در جبران خسارات پی نبرده اند.
** سال گذشته 112 راس دام در سوانح جاده ای تلف شد
وی با اشاره به اینکه سال گذشته 112 راس از دام های عشایر لرستان به علت سوانح جاده ای تلف شدند، عنوان کرد: بیشترین بیمه دام در استان لرستان متعلق به دامداران الشتر است.
بیرانوند با گلایه از تعلل صندوق بیمه در پرداخت غرامت دامداران، تصریح کرد: این تعلل باعث بی رغبتی عشایر به بیمه دام هایشان می شود و از آنجا که دام تنها سرمایه و منبع درآمد عشایر است تا زمانی که بتوانند این سرمایه را محافظت کند، می‌ توانند با دلگرمی به فعالیت خود ادامه دهند.
وی تصریح کرد: لازم است صندوق بیمه به منظور افزایش اعتماد و رغبت دامداران، به پرداخت های خود سرعت بیشتری ببخشد تا دامداران نیز با آسودگی خاطر دام های خود را در مقابل خطرات احتمالی بیمه کنند.
مدیرکل امور عشایر لرستان با اشاره به وجود 13 ایل راه در لرستان گفت: جامعه عشایری ناگزیر از کوچ هستند و با فعالیت و پویایی خود، نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند.
وی با بیان اینکه عشایر با کمترین سرمایه گذاری بیشترین تولید را دارند، افزود: مجموع تولیدات زراعی، باغی، دامی و صنایع دستی عشایر لرستان 130 هزار تن است.
بیرانوند نرخ بیکاری در جامعه عشایری لرستان را چهار درصد عنوان و اظهار کرد: جامعه عشایری با بیشترین سطح تولید و کمترین مصرف، نمونه بارز اقتصاد مقاومتی هستند.
گرچه این روزها تنش آبی و مراتع خشک زندگی عشایری را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و نتیجه آن باعث کوچ زودهنگام عشایر و تلفات دام ها شده اما چتر صندوق بیمه عشایری می تواند سایبانی امن برای دامدارانی باشد که این روزها در حال و هوای کوچ با تلفات سنگین سرمایه مواجه می شوند.
با توجه به حذف و یا تغییرات ایل راه ها و رونق کوچ ماشینی که موجب افزایش تلفات دام می شود، بیمه دام هرچند هم که دیر پرداخت شود اما می تواند تا حدود بسیاری زیان وارده به جامعه عشایری را جبرن کند.
بیمه ای که چتر حمایتی آن برای عشایر کشور دلگرمی است باید راهکاری اتخاذ کند تا خسارات این جامعه تاثیرگذار به موقع پرداخت شود تا با افزایش امنیت اقتصادی عشایر، چرخ تولید و خودکفایی کشور همچنان در گردش باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نوه الویس پریسلی به زندگی‌اش پایان داد

آیا جشنواره فیلم فجر آنلاین می شود؟

سکانس جنجالی "آقازاده" و واکنش لیلی گلستان + عکس

3200 کیسه کود شیمیایی احتکار شده در بروجرد کشف شد

کاهش 70 درصدی مسافران تاکسی

دستگیری 12 نفر سارق در بروجرد

شهرداری تهران محدودیت های یک هفته ای در پایتخت را اعلام کرد

تصمیم شهرداری در خصوص شورایاری‌ها منوط به ابلاغ دادنامه از دیوان عدالت اداری است

عمل‌های ضروری ارتوپدی را در دوران شیوع کرونا به تعویق نیندازید!

نیاز کلانشهرها به پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

مطالبات مربیان ورزشی تا پایان تیرماه پرداخت می شود

وضعیت شیوع کرونا در الیگودرز نگران کننده است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/23

درگذشت یک نماینده مجلس به دلیل ابتلا به کرونا

جولان کرونا در لرستان

ابرناکی و افزایش سرعت وزش باد در لرستان

تعداد تخت‌های آی سی یو در لرستان به 184 تخت افزایش می‌یابد

فراخوان رضا صادقی برای مبارزه با کرونا

گسل فیروزکوه ارتباطی به گسل‌های تهران ندارد

407 هزار واحد در سامانه کارا ثبت نام کرده اند

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی با اشاره به تداوم پیامدهای کرونا : گردشگری به حمایت های بیشتری نیاز دارد

برگزاری مجمع عمومی شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/23

جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسک به مترو

یکتا ناصر، همسر منوچهر هادی کرونا گرفت + عکس

3 هزار و 200 کیسه کود شیمیایی احتکار شده در بروجرد کشف شد

فراهم کردن شرایط اعزام زائران به حج خدمتگزاری محسوب می‌شود

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : زندگی همراه با آرامش و بی دغدغه حق بازنشستگان است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به عضویت افتخاری جمعیت هلال احمر کیش درآمد.

نحوه محاسبه بیمه کارگران در ایام کرونا با کاهش ساعات کاری

پروژه توسعه باغ تولید انگور به روش داربستی/ توسعه فضای سبز دانشگاه لرستان

29 واحد صنعتی لرستان احیا می‌شود

وجود سه مرکز نگهداری کودکان کار و خیابانی در لرستان

توقیف کامیون حامل کالای قاچاق در محور خرم‌آباد- پلدختر

شناسایی570کودک کار وخیابان در لرستان/برای217کودک مستمری برقرار شد

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

دستگیری عامل فوت دختر 6 ساله بروجردی

شناسایی 180 راننده متخلف تاکسی در بروجرد

روزانه 100 تن پسماند بیمارستانی جمع و امحاء می شود

معتادان هم کرونا می‌گیرند

مستمری پرداختی بهزیستی به کودکان کار عامل بازدارنده‌ای نیست

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بروجرد معرفی شد

محموله کالای قاچاق در جاده پلدختر – خرم آباد کشف شد

صنوف خسارت دیده از سیل پلدختر به بانک معرفی می‌شوند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

تفنگت را زمین بگذار، دستمال آغاسی را بردار!

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد