ندای لرستان

آخرين مطالب

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی مقالات

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - بروجرد - با آغاز فصل برداشت محصولات باغی به خصوص سیب در بروجرد محصول بسیاری در سبد کشاورزان و بهره‎برداران این شهرستان به دلیل نبود صنایع تبدیلی و سردخانه‎ای انباشته شده است.

بروجرد به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب قطب تولید محصولات باغی درسطح لرستان همواره رکورددار تولید بسیاری از انواع محصولات باغی و زراعی در سطح استان است و همواره مرغوبترین نوع محصولات در این شهرستان برداشت می شود.
بیش از 20 هزار باغدار و کشاورز در زمینه تولید سیب و محصولات باغی فعالیت دارند و در مجموع از 69 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی حدود 15هزار هکتار آن را باغات تشکیل می دهند.
این روزها با آغاز فصل برداشت سیب های پاییزه بازار فروش این محصول رونق لازم را ندارد، و انواع سیب های زرد، سبز و قرمز روی دست باغداران مانده است.
بلاتکلیفی ایجاد شده در بازار فروش سیب، باغداران را با مشکلات جدی مواجه نموده به گونه ای که اغلب بهره‌برداران سیب های خود را با قیمت بسیار پایین در بازار عرضه نموده اما بازار فروش همچنان سرد و بی روح است.
مشکلات نگهداری و فروش
یک باغدار بروجردی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: اکنون سیب درجه یک کیلویی 18هزار ریال از باغدار خریداری می شود و سیب های درجه 2 و سه بسیار پایین تر و زیر 10 هزار ریال به فروش می رسد البته به شرط آنکه بازار فروشی وجود داشته باشد.
محمد معظمی با اشاره به کاهش قیمت سیب افزود: با برداشت سیب‌ از باغات، در زمینه فروش و نگهداری آنها مشکلات بسیاری وجود دارد.
وی اظهار داشت: با توجه به افزایش میزان عرضه به دلیل نبود امکان نگهداری، قیمت به صورت چشمگیری افت می‌کند که این مساله به ناتوانی اقتصادی باغداران منجر می‌شود.
وی می‌افزاید: در صورت فراهم کردن امکان نگهداری سیب‌ها برای مدت طولانی می‌توان اشتغال‌زایی خوبی در این بخش فراهم کرد، اما در وضعیت موجود سود اصلی نصیب دلالان و واسطه‌ها می‌شود.
نگهداری در سردخانه‌ شهرهای دیگر
یکی دیگر از باغداران سیب در بروجرد گفت: منطقه گلدشت بروجرد مرغوبترین سیب ها را حتی در کشور دارد و باغداران زحمات زیادی می کشند تا سیب سالم و یکدست عرضه کنند اما به دلیل کمبود سردخانه و ظرفیت کم سردخانه‌های موجود در شهرستان، بخشی از سیب تولیدی روانه بازار یا سردخانه‌های شهرهای همجوار می‌شود تا در شب عید توزیع شود که این کار هزینه‌هایی مضاعف را به باغداران تحمیل می‌کند.
حسن موسیوند افزود: قیمت خرید سیب از تولیدکنندگان بسیار پایین است و برای باغدار صرفه اقتصادی ندارد و به دلیل ظرفیت پایین سردخانه محصول تولید شده روی دست باغداران باقی ‌مانده و هیچ راهی برای آنها جز فروش ارزان وجود ندارد و در این میان زحمت یک‌ساله باغداران به جیب دلالان می‌رود.
وی گرانی جعبه، هزینه‌های کارگر و حمل‌ونقل، ارزانی قیمت خرید محصول، صادر نشدن محصول، کمبود ظرفیت سردخانه‌ها و نبود صنایع وابسته و تبدیلی در شهرستان را از مهم‌ترین مشکلات باغداران عنوان کرد.
مدیرجهاد کشاورزی بروجرد بیان کرد: با توجه به وجود 2 هزار هکتار باغات سیب پاییزه و بهاره در این شهرستان پیش بینی می شود 25 هزار تن سیب پاییزه در بروجرد برداشت شود و این درحالیست که 9 هزارو 800تن سیب بهاره برداشت شد.
عزت الله نباتی میانگین برداشت سیب از هر هکتار در کشور 21 تن و در بروجرد را 37تن عنوان کرد و افزود: رکورد برداشت سیب امسال در بروجرد 143تن بوده است که علت آن استفاده از روش‌های نوین کشاورزی و باغداری است.
وی اظهار داشت: این شهرستان دارای سردخانه به ظرفیت هشت هزار تن است که اگر یک سوم سیب درسردخانه و 2 سوم هم روانه بازار مصرف شود سیب روی دست باغداران نمی ماند چرا که بخشی از سیب ها هم به استان های مختلف ارسال می شود.
نباتی اغلب سیب هایی که اعلام می شود روی دست باغداران مانده را ضایعات سیب عنوان کرد و افزود: ضایعات سیب برای استفاده در صنایع تبدیلی به برخی استانها صادر می شود.
مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: این شهرستان 25درصد مجموع باغات لرستان و 30درصد تولید انواع محصولات باغی لرستان را به خود اختصاص داده است.
به گزارش ایرنا شهرستان بروجرد از ظرفیت‌های بالفعل درحوزه کشاورزی و تولید محصولات باغی بهره‌برداران این حوزه با مشکلات عدیده‌ای مواجه اند و از وعده‌های محقق‌ نشده مسئولان در این زمینه گله‌مندند و انتظار می رود با ایجاد طرح های اشتغال‌زایی روستاییان، جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در مورد ساخت سردخانه، راه‌اندازی صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات زراعی و باغی باغداران مورد حمایت قرار گیرند زیرا حمایت از این کشاورزان و باغداران می‌تواند به اقتصاد و اشتغال شهرستان کمک بسیاری کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر

بارِ مصائب لرستان سیل‌زده/ تسهیلاتی که پرداخت نشد

مهر بی‎دریغ مادر حتی در سرای سالمندی!

توقف پروژه‌های بازآفرینی شهری دربروجرد/خروجی به نام هیچ از جلسات!

تغذیه و نقش آن در یادگیری دانش‎آموزان

پاییز آمد و وعده‌ها به سر نیامد/آوارگی سیل‌زده‌ها و جاده‌های موقت

ایمنی سرویس‌های مدارس، آرامش والدین

توقف خودروها در جاده بلا‎تکلیف پساسیل

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید

بارِ مصائب «رودبار»؛ داستان سیل اینجا هنوز تمام نشده است!

استفاده از مکان‌یابی ارتباطی برای تعیین ماهیت ژنتیکی برخی بیماری‌ها

حفظ محیط زیست وظیفه‎ای همگانی

رؤیای بربادرفته 1000 شغل/ چرخ پروژه‌های بیکارترین استان پنچر است!

فعالیت ستادهای اقامه نماز و امر به معروف در کارخانجات لرستان

/گزارش/ بفرمایید غذا با طعم فاضلاب!

/گزارش/ افتتاح کتابخانه مرکزی خرم‌آباد خیلی دور خیلی نزدیک!

کم آبی و روستاهای خالی از سکنه

/گزارش/ همچنان ویراژ گران‌ترین آزادراه در دو استان محروم!

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

لرستان | تبلور اراده و توانمندی دولت برای توسعه

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!

سازمان‎های مردم نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه

هشت بهشتی که یک بهشت هم نیست