ندای لرستان

آخرين مطالب

/گزارش/

لاستیک آن پروژه پنجر است مقالات

لاستیک آن پروژه پنجر است
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - احداث کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد جزو مصوبات سفر هیأت دولت یازدهم به لرستان در خرداد 93 بود و دقیاق یک‌ سال بعد این پروژه با حضور محمد شریعتمداری معاون وقت اجرایی رئیس‌جمهور و برخی مسئولان استان کلنگ‌زنی شد.

 شریعتمداری که در زمان کلنگ‌زنی این پروژه معاون اجرایی رئیس جمهور بود، سپس وزیر صنعت شد و در حال حاضر نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و بارها قول رفع مشکلات این پروژه را داده اما در عمل اتفاق خاصی رخ نداده است.
از کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد به‌عنوان پروژه‌ای یاد می‌شود که در صورت بهره‌برداری، بیش از یک‌هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و قرار بود بهمن 97 به بهره‌برداری برسد اما در حال حاضر که فقط روی کاغذ می‌تواند به بهره‌برداری برسد.
این کارخانه در شهرک صنعتی شماره «3» خرم‌آباد قرار دارد و برای تأمین زیرساخت‌ها با مشکلات عدیده‌ای روبرو بوده است.
قدرت‌اله ولدی، رئیس وقت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان خرداد 94 در حاشیه کلنگ‌زنی این کارخانه گفته بود: با احداث کارخانه لاستیک‌سازی 1344 شغل ایجاد می‌شود و مدت زمان اجرای این کارخانه 36 ماه است.
وی با بیان اینکه کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد در زمینی به مساحت 50 هکتار احداث می‌شود، اضافه کرد: 132 میلیون یورو اعتبار ارزی برای احداث این کارخانه درنظر گرفته شده و 2231 میلیارد اعتبار ریالی برای اجرای این پروژه پیش‌بینی شده است.
صحبت‌های ولدی در حالی مطرح شده که مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان به تازگی از واگذاری زمین این کارخانه خبر داده است.
زمین کارخانه لاستیک‌سازی واگذار شده است
بختیار رازانی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان در خصوص این پروژه به ایسنا گفت: مقدمات کار احداث کارخانه لاستیک‌سازی مهیا بوده و زمین آن واگذار شده است.
وی اضافه کرد: مشکل اصلی این پروژه آب بود که حدود 80 لیتر بر ثانیه آب کاکارضا توسط شرکت آب منطقه‌ای، مشاور و پیمانکار در حال انجام است. مشکل دیگر این پروژه که آن روبرو شده بحث تسهیلات است که باید پیگیری شود.
رازانی افزود: در این راستا بانک و مسئولان ذیربط همکاری دارند اما یک اختلاف‌نظر وجود دارد؛ تسهیلات آماده بوده اما نرخ تسهیلات مورد نظر متقاضی و بانک متفاوت است. 220 میلیون یورو برای این پروژه درنظر گرفته شده است.
صحبت‌های مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان در حالی است که اردیبهشت 96 در بازدید از این کارخانه گفته بود: سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده برای لاستیک‌سازی خرم‌آباد بالغ بر 1000 میلیارد تومان است و فاز اول آن باید در سال 97 به بهره‌برداری برسد.
اخذ مصوبه 207 میلیون دلار تسهیلات برای کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد
محمدحسین جناب، مدیرکل دفتر جذب و سرمایه‌گذاری استانداری لرستان بهمن 97 درباره آخرین وضعیت کارخانه لاستیک‌سازی به ایسنا گفته بود: مصوبه تسهیلات ارزی برای این پروژه را از بانک صنعت و معدن گرفته‌ایم و 207 میلیون دلار تسهیلات ارزی پرداخت خواهد شد و اگر مشکلی رخ ندهد تا اوایل سال آینده وارد فاز اجرایی نصب تجهیزات می‌شود.
وی ادامه داد: البته به علت وجود تحریم‌ها، خرید تکنولوژی کمی سخت است که امیدواریم مشکل خاصی نداشته باشد. شرکتی که در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده، مجموعه خوبی است و از روندی که در حال طی شدن است راضی هستیم و زیرساخت‌ها از جمله آب، گاز، برق و... آماده هستند و مشکلی ندارد.
جناب خاطرنشان کرد: 1500 شغل مستقیم و 5000 تا 6000 شغل غیرمستقیم در صورت راه‌اندازی این کارخانه ایجاد خواهد شد.
نباید نگران باشیم!
هوشنگ بازوند، استاندار پیشین لرستان دی ماه 94 گفته، یکی از کارخانجات لاستیک‎سازی که احداث آن نهایی شده، لاستیک‎سازی خرم‎آباد است و تحت هیچ شرایطی نباید نگران تسهیلات صندوق توسعه ملی به این پروژه باشیم.
وی با تأکید بر اینکه موقعیت زمین منطقه ویژه اقتصادی برای احداث این کارخانه مناسب است، یادآور شد: قرار است این کارخانه توسط تیمی از مهندسان چینی احداث شود و این جای خرسندی دارد، چراکه چینی‎ها بزرگترین کارخانجات لاستیک‎سازی دنیا را طراحی کرده‎اند.
بازوند یادآور شد: این کارخانه اولین پروژه از لحاظ صنعتی بوده که دولت در لرستان ایجاد کرده و مردم استان توقع دارند که با شتاب بیشتری به انجام برسد. قرار است وزیر صنعت، معدن و تجارت جلسه‎ای را برای نهایی کردن پروژه‎های عمرانی تشکیل دهد که قطعاً یکی از این آنها، لاستیک‎سازی خرم‎آباد است.
برخلاف صحبت‌های استاندار پیشین تنها موردی که در این پروژه مشاهده نمی‌شود "شتاب" است.
رایزنی برای ورود تکنولوژی روز دنیا!
محمدرضا صفی‌خانی، رئیس سازمان صمت لرستان آبان 97 در خصوص این پروژه تاکید کرده: مشکلات زمین و اراضی لاستیک‌سازی خرم‌آباد برطرف شده و هم‌اکنون به دنبال رفع مشکلات تسهیلات ارزی این طرح هستیم.
وی ادامه داد: بحث زیر ساخت‌ها و تأمین منابع این طرح با مشارکت ایمیدرو انجام شده و مشکلات در حال رفع بوده و رایزنی‌ها برای وارد کردن تکنولوژی جدید دنیا به لاستیک‌سازی خرم‌آباد در حال انجام است.
رفع مشکلات در دستور کار مدیریت ارشد استان قرار دارد!
گودرز امیری، معاون استاندار لرستان در خصوص این پروژه گفت: باتوجه به اینکه لاستیک‌سازی خرم‌آباد از پروژه‌های مهم بشمار می‌آید، تعیین تکلیف و رفع مشکلات این طرح در دستور کار مدیریت ارشد استان قرار دارد.
وی افزود: با توجه به اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات زیرساختی نظیر آب، برق، تامین اعتبار و مجوزهای ساخت در روزهای آتی به منظور نهایی شدن مراحل جلسه‌ای در دفتر وزیر صنعت با حضور استاندار لرستان، رئیس بانک صنعت و معدن کشور و رئیس صندوق توسعه ملی برگزار خواهد شد.
ناتوانی سرمایه‌گذار در تامین وثیقه وام
سید موسی خادمی، استاندار لرستان نوسانات قیمت ارز را مشکل کنونی پروژه عنوان کرد و افزود: سرمایه‌گذار قرارداد مربوطه را با قیمت ارز 3200 تومانی بسته که امروز ارز به 12 هزار تومان رسیده و در تأمین وثیقه وام مورد نیاز خود با مشکل مواجه شده است.
وی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی وام موردنیاز را مصوب کرده و حتی تمدید مهلت آن را نیز گرفته‌ایم اما سرمایه‌گذار در تأمین وثیقه این وام مانده است.
  این پروژه که قرار بود چرخ صنعت لرستان را به حرکت درآورد، خودش استارت نزده پنچر شده و همچنان همانی است که نباید باشد و فقط وعده جدید از راه می‌رسد، آقایان! افتتاح نمی‌خواهیم، لطفاً عملیات اجرایی را آغاز کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر

بارِ مصائب لرستان سیل‌زده/ تسهیلاتی که پرداخت نشد

مهر بی‎دریغ مادر حتی در سرای سالمندی!

توقف پروژه‌های بازآفرینی شهری دربروجرد/خروجی به نام هیچ از جلسات!

تغذیه و نقش آن در یادگیری دانش‎آموزان

پاییز آمد و وعده‌ها به سر نیامد/آوارگی سیل‌زده‌ها و جاده‌های موقت

ایمنی سرویس‌های مدارس، آرامش والدین

توقف خودروها در جاده بلا‎تکلیف پساسیل

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید

بارِ مصائب «رودبار»؛ داستان سیل اینجا هنوز تمام نشده است!

استفاده از مکان‌یابی ارتباطی برای تعیین ماهیت ژنتیکی برخی بیماری‌ها

حفظ محیط زیست وظیفه‎ای همگانی

رؤیای بربادرفته 1000 شغل/ چرخ پروژه‌های بیکارترین استان پنچر است!

فعالیت ستادهای اقامه نماز و امر به معروف در کارخانجات لرستان

/گزارش/ بفرمایید غذا با طعم فاضلاب!

/گزارش/ افتتاح کتابخانه مرکزی خرم‌آباد خیلی دور خیلی نزدیک!

کم آبی و روستاهای خالی از سکنه

/گزارش/ همچنان ویراژ گران‌ترین آزادراه در دو استان محروم!

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

لرستان | تبلور اراده و توانمندی دولت برای توسعه

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!

سازمان‎های مردم نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه

هشت بهشتی که یک بهشت هم نیست