ندای لرستان

آخرين مطالب

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین مقالات

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - بروجرد - نامش راهله است می گوید از 10 سال پیش تا کنون به عنوان سرویس مدارس فعالیت می‎کند، با بچه‎ها مراوده و تعامل خوبی دارد و از این رو بچه‎ها او را خاله سرویس صدا می‎کنند و گاه می گویند خاله راهله!

با اینکه جوان به نظر می رسد و پوشش امروزی با رنگ های شاد که لابد بچه ها بیشتر دوست دارند؛ ولی چین و چروکهای صورتش در اولین نگاه خودنمایی می کند که شاید از نورآفتاب باشد که همیشه از پشت شیشهها داغ تر بر صورت می تابد.
چندین سرویس مدرسه دارد و می توان گفت در تمام دوره های تحصیلی پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه سرویس داشته میگوید: اینکه باید از ساعتی خاصی دانشآموزان را جمع کنی و به مدرسه برسانی و برگردانی و بگونه ای زمانت را تنظیم کنی تا از سرویس دیگرت جا نمانی، انصاف که بدهی واقعا خسته کننده است و گاه همین تنش و استرس دیر رسیدن باعث سردردهایی هم می شود.
این بانوی جوان که سرویس مدرسه دختران دانشآموز پیش دبستانی، ابتدایی و راهنمایی است، گفت: در سال های اخیر گرایش و تمایل والدین به اینکه برای فرزندان دختر خود سرویس خانم بگیرند بیشتر شده است و من دوستان زیادی دارم که به عنوان سرویس مدرسه کار می کنند و حتی در مواردی هست که سرویسهای بیشتری هم برایشان پیش می آید ولی قبول نمی کنند چون زمان کافی برای این کار را ندارند.
وی یادآور شد: بر اساس تجربه ای که دارد؛ پسر بچه ها شیطنت بیشتری دارند اما در بیدار شدن صبحگاهی از دختر بچه ها، بهتر هستند و راحت تر بیدار می شوند و معمولا معطلی او برای بیدار شدن و آماده شدن دختر بچه های بیشتر است.
هر چند چین و چروک های دور چشم و پیشانی اش را نمی توان ندید گرفت ولی هنوز جوان بنظر می رسد ؛ از کار کردن با ماشین و اینکه می تواند زندگی خود و دخترش را تامین کند رضایت دارد.
راهله که صدایی زیبا و کودکانه دارد همیشه به گرمی و مهر کودکان را صدا می کند و می گوید معمولا بچه ها هم او را یا خاله سرویس یا خاله راهله صدا می زنند و حرف زدن حین رانندگی را بهترین همراه می داند و اگر سکوت باشد سردرد می گیرد و البته که کودکان با شیطنت ها و صداهای کودکانه شان نمی گذارند سکوتی حاکم شود.
نیره بانوی میانسال دیگری است که بعنوان سرویس مدارس فعالیت می کند؛ با اینکه میانسال است ولی خودش را اینگونه معرفی می کند که حالا دیگر از او سنی گذشته است و همان اویی که زمانی کارمند بایگانی یک اداره بوده و همسرش اجاره کار به او نداده حالا که سنش بالا رفته و بچه هایش بزرگ شده اند و در خانه تنها شده همسش هم به او اجازه داده کار کند.
این بانوی راننده می گوید: سختی های زندگی،تنهایی خودم و سردردهای بی امانی که از بیکاری در خانه ماندن داشتم من را بر آن داشت که در آژانس بانوان ثبت نام و فعالیت کنم روزی که به من زنگ زدند که می توانی کار کنی خیلی خوشحال شدم.
نیره می گوید: یک سرویس مدرسه دارم که دختربچه ها هستند ، قبلا سرویس های بیشتری داشتم ولی سرویس بودن کمی حوصله می خواهد و الان ترجیح می دهم بیشتر از یک سرویس را نگیرم ولی مابقی روز را در آژانس کار می کنم.
این بانو می گوید : همین که مشغول هستم ، همین که مجبور نیستم در تنهایی خودم در خانه بمانم و از بیکاری سردرد بگیرم از شغلم رضایت دارم از 6 صبح بیرون می آیم موقع ناهار یک ساعت در خانه می مانم و تا حدود هفت شب در آژانس هستم و مسافر جابجا می کنم.
می گوید؛ این روزها تقاضا برای اینکه سرویس مدارس دختران شویم زیاد داریم و بنظر می رسد پدر و مادرها ترجیح می دهند برای جابجایی فرزندانشان چه پسر و چه دختر بیشتر از خانم ها باشد.
طاهره 38 ساله یکی دیگر از بانوان سرویس مدرسه است که می گوید از زمانیکه ماشین خریده تا کنون که حدود 12 سال است فقط سرویس مدرسه هم دخترانه و هم پسرانه بوده است و کار کردن با ماشین غیر از سرویس مدرسه را دوست ندارد.
سرپرست خانوار است و یک دختر 11 ساله دارد؛ می گوید خیلی حواسم به بچه ها هست بخصوص پسربچه ها که بعد از پیاده شدن از سرویس بمانم تا در را برایشان باز کنند و جایی نروند ولی دختر بچه ها هر چند از خواب بیدارشدنشان زمان بیشتری می برد ولی در مقابل موقع برگشت به خانه شیطنت نمی کنند و در کوچه نمی مانند و سریع به خانه می روند.
این بانو می گوید: البته دختر بچه ها بیشتر به گفتن جزییات منزل و اتفاق هایی که در خانه می افتد می پردازند ولی ما سعی می کنیم طوری رفتار کنیم که آنها بفهمند نباید هر چه که در خانه اتفاق افتاد را بیرون تعری کنند.
می گوید ؛ همه ساله در ابتدای شروع مدارس مادران زیادی را می بینم که مقابل در مدارس از من یا سایر خانم هایی که سرویس مدرسه هستند تقاضا می کنند سرویس فرزندشان شویم یا اینکه یک نفر را به آنها معرفی کنیم که نشان می دهد آرامش خاطر بیشتری دارند نسبت به اینکه سرویس مدرسه فرزند شان خانم باشد.
رئیس سازمان تاکسیرانی بروجرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: طی سال های اخیر گرایش و تمایل بانوان به شغل سرویس مدارس بیشتر شده بطوری که می توان گفت امسال نسبت به سال قبل حدود 30 درصد بیشتر شده است.
حسن غیاثوند افزود: این افزایش تقاضا در پی درخواست و تمایل بیشتر خانواده ها به گرفتن راننده خانم بعنوان سرویس مدارس برای فرزندان شان بخصوص در مورد دختر بچه هاست و ما نیز در تاکسیرانی این آمادگی همکاری را داریم.
وی بیان کرد: خانم هایی متقاضی برای سرویس مدارس باید بالای 23 سال و متاهل باشند و از زمان اخذ گواهی نامه آنها 2 سال گذشته باشد.
رئیس سازمان تاکسیرانی بروجرد یادآور شد: بانوانی که ماشین شخصی آنها دارای بیمه باشد می توانند متقاضی سرویس مدارس شوند و بیشتر بانوانی که در این حوزه فعالیت می کنند را باید توسط یکی از آژانس های بانوان معرفی شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون 2 آژانس مخصوص بانوان در بروجرد فعالیت می کند و بانوانی هم که بعنوان سرویس معرفی می شوند نیز توسط همین آژانس های بانوان باید مورد تایید باشند.
طی سال های اخیر؛ گرایش و تمایل خانواده ها به گرفتن سرویس خانم برای فرزندان شان بیشتر شده است که این افزایش هم از یک طرف ناشی از تمایل و گرایش والدین به گرفتن راننده خانم است و هم اینکه خود بانوان نیز گرایش بیشتری به این شغل نشان می دهند و می توانند گذران زندگی خود و فرزندان شان را با آن تامین کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه های تاریخی لرستان پتانسیلی در راه صنعت گردشگری

انتخاب آگاهانه

قطار قطار وعده برای یک پروژه ریلی/ غم پار و غم پیرار و هر سال!

سلامت روان، پازلی گم شده در هیاهوی زندگی

جوانان؛ قربانیان سکته‌های قلبی و مغزی

بخت به «بیشه دالان» روی خوش نشان داد/تالاب به محیط‌زیست واگذار شد

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر