ندای لرستان

آخرين مطالب

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین مقالات

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - بروجرد - نامش راهله است می گوید از 10 سال پیش تا کنون به عنوان سرویس مدارس فعالیت می‎کند، با بچه‎ها مراوده و تعامل خوبی دارد و از این رو بچه‎ها او را خاله سرویس صدا می‎کنند و گاه می گویند خاله راهله!

با اینکه جوان به نظر می رسد و پوشش امروزی با رنگ های شاد که لابد بچه ها بیشتر دوست دارند؛ ولی چین و چروکهای صورتش در اولین نگاه خودنمایی می کند که شاید از نورآفتاب باشد که همیشه از پشت شیشهها داغ تر بر صورت می تابد.
چندین سرویس مدرسه دارد و می توان گفت در تمام دوره های تحصیلی پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه سرویس داشته میگوید: اینکه باید از ساعتی خاصی دانشآموزان را جمع کنی و به مدرسه برسانی و برگردانی و بگونه ای زمانت را تنظیم کنی تا از سرویس دیگرت جا نمانی، انصاف که بدهی واقعا خسته کننده است و گاه همین تنش و استرس دیر رسیدن باعث سردردهایی هم می شود.
این بانوی جوان که سرویس مدرسه دختران دانشآموز پیش دبستانی، ابتدایی و راهنمایی است، گفت: در سال های اخیر گرایش و تمایل والدین به اینکه برای فرزندان دختر خود سرویس خانم بگیرند بیشتر شده است و من دوستان زیادی دارم که به عنوان سرویس مدرسه کار می کنند و حتی در مواردی هست که سرویسهای بیشتری هم برایشان پیش می آید ولی قبول نمی کنند چون زمان کافی برای این کار را ندارند.
وی یادآور شد: بر اساس تجربه ای که دارد؛ پسر بچه ها شیطنت بیشتری دارند اما در بیدار شدن صبحگاهی از دختر بچه ها، بهتر هستند و راحت تر بیدار می شوند و معمولا معطلی او برای بیدار شدن و آماده شدن دختر بچه های بیشتر است.
هر چند چین و چروک های دور چشم و پیشانی اش را نمی توان ندید گرفت ولی هنوز جوان بنظر می رسد ؛ از کار کردن با ماشین و اینکه می تواند زندگی خود و دخترش را تامین کند رضایت دارد.
راهله که صدایی زیبا و کودکانه دارد همیشه به گرمی و مهر کودکان را صدا می کند و می گوید معمولا بچه ها هم او را یا خاله سرویس یا خاله راهله صدا می زنند و حرف زدن حین رانندگی را بهترین همراه می داند و اگر سکوت باشد سردرد می گیرد و البته که کودکان با شیطنت ها و صداهای کودکانه شان نمی گذارند سکوتی حاکم شود.
نیره بانوی میانسال دیگری است که بعنوان سرویس مدارس فعالیت می کند؛ با اینکه میانسال است ولی خودش را اینگونه معرفی می کند که حالا دیگر از او سنی گذشته است و همان اویی که زمانی کارمند بایگانی یک اداره بوده و همسرش اجاره کار به او نداده حالا که سنش بالا رفته و بچه هایش بزرگ شده اند و در خانه تنها شده همسش هم به او اجازه داده کار کند.
این بانوی راننده می گوید: سختی های زندگی،تنهایی خودم و سردردهای بی امانی که از بیکاری در خانه ماندن داشتم من را بر آن داشت که در آژانس بانوان ثبت نام و فعالیت کنم روزی که به من زنگ زدند که می توانی کار کنی خیلی خوشحال شدم.
نیره می گوید: یک سرویس مدرسه دارم که دختربچه ها هستند ، قبلا سرویس های بیشتری داشتم ولی سرویس بودن کمی حوصله می خواهد و الان ترجیح می دهم بیشتر از یک سرویس را نگیرم ولی مابقی روز را در آژانس کار می کنم.
این بانو می گوید : همین که مشغول هستم ، همین که مجبور نیستم در تنهایی خودم در خانه بمانم و از بیکاری سردرد بگیرم از شغلم رضایت دارم از 6 صبح بیرون می آیم موقع ناهار یک ساعت در خانه می مانم و تا حدود هفت شب در آژانس هستم و مسافر جابجا می کنم.
می گوید؛ این روزها تقاضا برای اینکه سرویس مدارس دختران شویم زیاد داریم و بنظر می رسد پدر و مادرها ترجیح می دهند برای جابجایی فرزندانشان چه پسر و چه دختر بیشتر از خانم ها باشد.
طاهره 38 ساله یکی دیگر از بانوان سرویس مدرسه است که می گوید از زمانیکه ماشین خریده تا کنون که حدود 12 سال است فقط سرویس مدرسه هم دخترانه و هم پسرانه بوده است و کار کردن با ماشین غیر از سرویس مدرسه را دوست ندارد.
سرپرست خانوار است و یک دختر 11 ساله دارد؛ می گوید خیلی حواسم به بچه ها هست بخصوص پسربچه ها که بعد از پیاده شدن از سرویس بمانم تا در را برایشان باز کنند و جایی نروند ولی دختر بچه ها هر چند از خواب بیدارشدنشان زمان بیشتری می برد ولی در مقابل موقع برگشت به خانه شیطنت نمی کنند و در کوچه نمی مانند و سریع به خانه می روند.
این بانو می گوید: البته دختر بچه ها بیشتر به گفتن جزییات منزل و اتفاق هایی که در خانه می افتد می پردازند ولی ما سعی می کنیم طوری رفتار کنیم که آنها بفهمند نباید هر چه که در خانه اتفاق افتاد را بیرون تعری کنند.
می گوید ؛ همه ساله در ابتدای شروع مدارس مادران زیادی را می بینم که مقابل در مدارس از من یا سایر خانم هایی که سرویس مدرسه هستند تقاضا می کنند سرویس فرزندشان شویم یا اینکه یک نفر را به آنها معرفی کنیم که نشان می دهد آرامش خاطر بیشتری دارند نسبت به اینکه سرویس مدرسه فرزند شان خانم باشد.
رئیس سازمان تاکسیرانی بروجرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: طی سال های اخیر گرایش و تمایل بانوان به شغل سرویس مدارس بیشتر شده بطوری که می توان گفت امسال نسبت به سال قبل حدود 30 درصد بیشتر شده است.
حسن غیاثوند افزود: این افزایش تقاضا در پی درخواست و تمایل بیشتر خانواده ها به گرفتن راننده خانم بعنوان سرویس مدارس برای فرزندان شان بخصوص در مورد دختر بچه هاست و ما نیز در تاکسیرانی این آمادگی همکاری را داریم.
وی بیان کرد: خانم هایی متقاضی برای سرویس مدارس باید بالای 23 سال و متاهل باشند و از زمان اخذ گواهی نامه آنها 2 سال گذشته باشد.
رئیس سازمان تاکسیرانی بروجرد یادآور شد: بانوانی که ماشین شخصی آنها دارای بیمه باشد می توانند متقاضی سرویس مدارس شوند و بیشتر بانوانی که در این حوزه فعالیت می کنند را باید توسط یکی از آژانس های بانوان معرفی شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون 2 آژانس مخصوص بانوان در بروجرد فعالیت می کند و بانوانی هم که بعنوان سرویس معرفی می شوند نیز توسط همین آژانس های بانوان باید مورد تایید باشند.
طی سال های اخیر؛ گرایش و تمایل خانواده ها به گرفتن سرویس خانم برای فرزندان شان بیشتر شده است که این افزایش هم از یک طرف ناشی از تمایل و گرایش والدین به گرفتن راننده خانم است و هم اینکه خود بانوان نیز گرایش بیشتری به این شغل نشان می دهند و می توانند گذران زندگی خود و فرزندان شان را با آن تامین کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مطالبات مربیان ورزشی تا پایان تیرماه پرداخت می شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/23

درگذشت یک نماینده مجلس به دلیل ابتلا به کرونا

جولان کرونا در لرستان

ابرناکی و افزایش سرعت وزش باد در لرستان

تعداد تخت‌های آی سی یو در لرستان به 184 تخت افزایش می‌یابد

فراخوان رضا صادقی برای مبارزه با کرونا

گسل فیروزکوه ارتباطی به گسل‌های تهران ندارد

407 هزار واحد در سامانه کارا ثبت نام کرده اند

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی با اشاره به تداوم پیامدهای کرونا : گردشگری به حمایت های بیشتری نیاز دارد

برگزاری مجمع عمومی شرکت توسعه مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/23

جلوگیری پلیس از ورود مسافران بدون ماسک به مترو

یکتا ناصر، همسر منوچهر هادی کرونا گرفت + عکس

3 هزار و 200 کیسه کود شیمیایی احتکار شده در بروجرد کشف شد

فراهم کردن شرایط اعزام زائران به حج خدمتگزاری محسوب می‌شود

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : زندگی همراه با آرامش و بی دغدغه حق بازنشستگان است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به عضویت افتخاری جمعیت هلال احمر کیش درآمد.

نحوه محاسبه بیمه کارگران در ایام کرونا با کاهش ساعات کاری

پروژه توسعه باغ تولید انگور به روش داربستی/ توسعه فضای سبز دانشگاه لرستان

29 واحد صنعتی لرستان احیا می‌شود

وجود سه مرکز نگهداری کودکان کار و خیابانی در لرستان

توقیف کامیون حامل کالای قاچاق در محور خرم‌آباد- پلدختر

شناسایی570کودک کار وخیابان در لرستان/برای217کودک مستمری برقرار شد

خطر وقوع سیل در تهران و برخی استان‌ ها

دستگیری عامل فوت دختر 6 ساله بروجردی

شناسایی 180 راننده متخلف تاکسی در بروجرد

روزانه 100 تن پسماند بیمارستانی جمع و امحاء می شود

معتادان هم کرونا می‌گیرند

مستمری پرداختی بهزیستی به کودکان کار عامل بازدارنده‌ای نیست

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بروجرد معرفی شد

محموله کالای قاچاق در جاده پلدختر – خرم آباد کشف شد

صنوف خسارت دیده از سیل پلدختر به بانک معرفی می‌شوند

باید برای مدیریت تالاب‌های کشور، برنامه‌ای مانند برنامه احیاء دریاچه ارومیه تدوین شود

تفنگت را زمین بگذار، دستمال آغاسی را بردار!

جلسه شورای راهبردی فرهنگی استان تهران با موضوع خانه های فرهنگ کار برگزار شد

60 میلیارد ریال سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات مشاغل خانگی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: تعهد اشتغال امسال در استان سمنان بیش از 10 هزار شغل است

هفت میلیارد ریال به شرکت‌های حوزه حجاب و عفاف استان مرکزی تسهیلات پرداخت شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین خبر داد: 731 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال به قزوین اختصاص یافت

مشاغل آسیب دیده از کرونا در کردستان، تسهیلات حمایتی با بازپرداخت 2 ساله دریافت می‌کنند

طرح ویژه مجلس برای کاهش قیمت خودرو

لرستان رکورد بیکاری در بهار 99 را شکست

فرماندار بروجرد: موانع تحقق شعار جهش تولید باید برداشته شود

کمبود اعتبار برای تکمیل موزه دفاع مقدس لرستان

پژوهش اداره شهر را بهبود می بخشد

ساماندهی ساختمان‌های ناایمن ورای وظایف و توان شهرداری است

اجرای طرح «تابستانه فهما» و «سه شنبه‌های تکریم» در مساجد لرستان

ارایه آموزش‌های مجازی در کانون‌های فرهنگی مساجد لرستان

روزانه 50 تا 70 هزار نفر به بهشت زهرا تردد می کنند