ندای لرستان

آخرين مطالب

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان مقالات

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‎آباد - سیل ویرانگر فروردین ماه در استان لرستان آسیب جدی به معیشت و مسکن 11هزار و 513 خانوار مددجوی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) وارد کرد.
 بارندگی بی سابقه و جاری شدن سیل فروردین ماه سال جاری در حالی باعث طغیان رودخانه ها و حجم بالای خسارت در لرستان شد که علاوه براینکه خسارات زیرساختی و عمرانی بسیاری به این استان وارد کرد، خانواده های کم بضاعت و تحت پوشش نهادهای حمایتی را نیز دچار بحران و آسیب نمود.
این افراد که شرایط اقتصادی ضعیف تری در جامعه دارند، به دلیل مواجه شدن با برخی آسیب های اجتماعی روی خوشی از روزگار را نظاره گر نبوده اند و با رویارویی با بحران سیل در شرایط سخت تری نسبت به سایر اقشار جامعه قرار گرفتند.
در این راستا امدادرسانی به این افراد نیازمند همت و تلاشی مضاعفی بود تا علاوه بر رفع مشکلات سیل ویرانگر و بی خانمان شدن، بتوان رنج روح خسته و آزرده را از چهره غم دیده این افراد پاک کرد.
به همین منظور نهاد امدادرسان و خدماتی کمیته امداد امام خمینی (ره) در جریان سیل سال جاری خانواده های کم بضاعت و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) را تحت حمایت گسترده تری قرار داد و تلاش شد تا هرچه سریعتر مشکلات این افراد برطرف شود.
حمایت از آسیب دیدگان سیل بلافاصله با ارسال مواد غذایی و ملزومات مورد نیاز هماهنگ با سایر دستگاه های استان آغاز شد و همزمان جمع آوری کمک های مردمی و تعامل با خیرین در جهت تامین بخشی از نیازهای خسارت دیدگان بصورت ملی و استانی توسط کمیته امداد نیز شروع شد.
در بخش دیگر حمایتی پرداخت مستقیم 2 ماه مستمری به حساب مددجویان مناطق حادثه دیده به منظور تامین نیازهای آنی مددجویان به تعداد 20 هزارو 700 خانوار سیل زده به مبلغ 11 میلیارد و 400 میلیون تومان در همان روزهای نخست حادثه انجام شد.
در این راستا 20 میلیارد تومان از طریق صندوق امداد ولایت به مددجویان حادثه دیده تخصیص و توزیع سهمیه اضطراری وام کارگشایی بین ادارات جهت پرداخت به سیل زدگان تحت پوشش و نیازمند در دستور کار قرار گرفت.
سیل زدگان واجدالشرایط دریافت خدمات از امداد در قالب تبصره 14 سالجاری به تعداد چهار هزارو 500 خانوار و بهره مندی از حقوق و مزایای کمیته امداد تحت پوشش قرار گرفتند.
همزمان با توزیع مواد غذایی ،پوشاک وسایر ملزومات مصرفی بسته های بهداشتی،اعزام تیم های درمانی ،مشاوره روانشانسی وخدمات فرهنگی با هدف ایجاد امید و نشاط و مدخلات روانی در بلایا با استفاده از تیم های متخصص انجام شد.
بازسازی 2هزار و 100 واحد تخریبی مددجویان کمیته امداد در لرستان
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)لرستان می گوید: نقش آفرینی کمیته امداد در ساعات اولیه وقوع سیلاب و تماس های مکرر با روسای شهرستان های سیل زده ،ارسال کمک ها و راهنمایی ها در کنار حضور شایسته بین مردم سیل زده و گروه های جهادی نقشه راه خدمات این نهاد بود و درکنار این نقشه راه همدلی ، وحدت ، نوعدوستی وحمایت های بی دریغ شورای معاونین مرکز مدیران کل سراسر کشور نقش این نهاد را در جمع آوری و ارسال کمک های مردم عزیز نقش امداد را در این حادثه غمبار در کاهش آلام مردم، پررنگ و موثر نمود.
جاسم محمدی فارسانی ادامه داد: تمام کمک های جمع آوری شده با ظرفیت 200 کامیون با اقلام مصرفی، لوازم خانگی و سایر ملزومات اهدایی با نهایت دقت ،سرعت و صحت با کمترین درصد نارضایتی توزیع شد.
وی اظهار داشت: مهمترین مرحله پس از وقوع سیلاب اسکان موقت و پرداخت اجاره بها ، ودیعه مسکن و شروع بازسازی در دوجهت تعمیرات و احداث مسکن برای مددجویان با اعلام برنامه های این نهاد به عنوان اولین دستگاه و جذب کمک های خیران ،اشخاص حقیقی و حقوقی آغاز شد.
محمدی فارسانی با بیان اینکه اکنون با تایید2 هزار و 100 واحد تخریبی عملیات بازسازی شروع شده است، عنوان کرد: در زمینه تعمیرات نیز هم اکنون 2 هزارو 538 واحد آسیب دیده عملیات ترمیم به اتمام و اسکان انجام شده است.
جبران خسارت مشاغل آسیب دیده مددجویان کمیته امداد در مناطق سیل زده
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان همچنین گفت: حوزه اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با تشکیل کمیته ارزیابی و تعیین خسارت طرح های اشتغال مددجویان توسط ناظران فنی و کارشناسان اشتغال از طرح های آسیب دیده بازدید و برآورد اولیه خسارت انجام گرفت.
وی بیان کرد: در این ارتباط 2 میلیاردو 800 میلیون تومان به صاحبان مشاغل آسیب دیده از سیل پرداخت شد که عمده خسارت وارده به یک هزارو 250 طرح در زمینه های کشاورزی و دامپروری بوده است.
فارسانی اضافه کرد: استمهال بازپرداخت اقساط تسهیلات طرحهای امدادی که در سیل دچار خسارت شده اند نیز به مدت حداقل یکسال و پرداخت تسهیلات ارزان و آسان به مددجویان مجری طرح خوداشتغالی از 30 تا 50 میلیون تومان نیز به صاحبان مشاغل آسیب دیده جهت احیا و تولید در دستور کار قرار گرفت و عملی گردید.
یک میلیارد و 700 میلیون تومان کمک های مردمی از طریق این نهاد در مناطق آسیب دیده سیل ارسال شد
محمدی فارسانی با بیان اینکه کمیته امداد سراسر کشور در اقدامی هماهنگ پس از وقوع سیل اقدام به جمع آوری هدایای مردمی نمود و بیش از 200کامیون اقلام مورد نیاز سیل زدگان جمع آوری و در ایام امداد و نجات و توزیع آن در سراسر استان ارسال شد تصریح کرد: علاوه بر آن مردم نیکوکار لرستان در کمک به سیل زدگان از طریق این نهاد بالغ بر یک میلیاردو 700 میلیون تومان کالا و کمک های نقدی به هم استانی های آسیب دیده مساعدت کردند.
وی اظهار داشت: همزمان با جذب کمک های مردمی نهادها، بنگاه های اقتصادی، موسسات مردم نهاد با عقد تفاهم نامه با کمیته امداد در زمینه ساخت مسکن مددجویان مشارکت کردند.
عملیات تعمیر 2 هزار و 538 واحد مسکن سیلزده مددجویان این استان به اتمام رسید
مدیرکل کمیته امداد لرستان همچنین بیان کرد: پس از وقوع سیلاب سالجاری در این استان اسکان موقت و پرداخت اجاره بها، ودیعه مسکن و شروع بازسازی در 2 محور تعمیرات و احداث مسکن برای مددجویان در دستور کار قرار گرفت.
وی اظهار داشت: تاکنون عملیات بازسازی و احداث 2 هزار و 100 واحد تخریبی به همت خیران و گروههای جهادی آغاز شده و در زمینه تعمیرات نیز 2هزار و 538 واحد آسیب دیده تکمیل شده است.
محمدی فارسانی با بیان اینکه مددجویان سیل‌زده استان تاکنون پنج میلیارد و 600 میلیون تومان ودیعه مسکن دریافت کرده‎اند، ادامه داد: بر اثر سیل امسال، 6 هزار و 300 واحد مسکونی خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد دچار آسیب شد که از این تعداد 2هزار و 800 واحد تخریبی و سه هزار و 500 واحد نیازمند تعمیر است.
وی با بیان اینکه پنج هزار و 200 خانوار تحت پوشش کمیته امداد در لرستان نیاز به کمک هزینه اجاره و ودیعه مسکن داشتند، تصریح کرد: به یکهزار و 400 خانوار تحت پوشش ودیعه مسکن پرداخت شده و 820 میلیون تومان نیز برای کمک هزینه اجاره مسکن در اختیار خانواده های تحت پوشش قرار گرفت.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان با تاکید بر تسریع عملیات تعمیر و ساخت واحدهای آسیب دیده ادامه داد: عملیات ترمیم با پرداخت تسهیلات به یک هزار مددجوی آسیب دیده آغاز شده و 700 مورد تسهیلات قرض الحسنه صندوق امداد ولایت نیز به مددجویان پرداخت شده است.
محمدی فارسانی به روند ساخت واحدهای تخریبی مددجویان کمیته امداد اشاره کرد و افزود: تا کنون 2 هزار پرونده تکمیل و یکهزارو 50 پرونده نیز برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی شده است.
وی با تاکید بر اینکه عملیات ساخت منازل مسکونی تخریب شده مددجویان تا پایان سال به اتمام خواهد رسید، یادآور شد: یک هزارو 100 پروانه ساخت صادر، آواربرداری 577 واحد آغاز و 377 واحد اسکلت بندی شده است.
پرداخت هفت هزار فقره وام قرض‌الحسنه به مددجویان کمیته امداد لرستان
مدیر شعب قرض‌الحسنه صندوق امداد ولایت لرستان نیز گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان شهریورماه، هفت هزار فقره وام قرض‌الحسنه به مبلغ 37 میلیارد تومان به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد لرستان و سایر نیازمندان در مناطق سیلزده پرداخت شد.
خدایار حسنوند به فعالیت‌های قرض‌الحسنه این صندوق حمایتی اشاره کرد و اظهار داشت: تسهیلات صندوق قرض الحسنه بدون کارمزد و ضمانت آسان و به‌منظور رفع نیازهای ضروری محرومان جامعه و باهدف تأمین هزینه‌های درمان، اشتغال، ودیعه مسکن اجاره‌نشین‌ها، کمک‌هزینه ازدواج و تسهیلات اشتغال پرداخت می شود.
مدیر شعب صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت لرستان با اشاره به تأمین 20 میلیارد تومانی اعتبار پرداخت وام کارگشایی به سیل‌زدگان استان گفت: تاکنون چهار هزار و 17 فقره وام کارگشایی به مبلغ 20 میلیارد تومان به سیل‌زدگان پرداخت‌شده و در صورت درخواست متقاضیان جدید امکان پرداخت وام وجود دارد.
وی گفت: فرهنگ‌سازی جـهت توسعه وام قرض‌الحسنه و هدایت منابع سازمانی کمیته امداد، ظرفیت‌های مالی و اعتباری هم‌وطنان نیکوکار از اهداف اولیه تأسیس صندوق می باشد و در صورت استقبال مردم استان، از سپرده‌گذاری در راستای تحقق بانکداری اسلامی، بسیاری از مشکلات محرومین از این طریق قابل‌ حل است.
توزیع چهار هزار و 300 بسته لوازم‎‌التحریر در مناطق سیل‌زده لرستان
قائم مقام کمیته امداد امام (ره) لرستان نیز گفت: در آستانه شروع سال تحصیلی چهار هزار و 300 بسته لوازم‌التحریر بین دانش‎‌آموزان آسیب‌دیده از سیل تحت حمایت کمیته امداد توزیع شد.
محمدولی حیدروند با اشاره به نیاز دانش آموزان به تهیه لوازم‌التحریر، پوشاک و هزینه‌های مرتبط با شروع سال تحصیلی افزود: بسته‌های لوازم‌التحریر اهدایی بین گروه تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم ویژه دختران و پسران شامل کوله، دفتر، خودکار و مداد توزیع شد.
سیل فروردین ماه در لرستان بیش از هشت هزار میلیارد تومان به زیرساخت ها و واحدهای مسکونی و کشاورزی خسارت وارد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه های تاریخی لرستان پتانسیلی در راه صنعت گردشگری

انتخاب آگاهانه

قطار قطار وعده برای یک پروژه ریلی/ غم پار و غم پیرار و هر سال!

سلامت روان، پازلی گم شده در هیاهوی زندگی

جوانان؛ قربانیان سکته‌های قلبی و مغزی

بخت به «بیشه دالان» روی خوش نشان داد/تالاب به محیط‌زیست واگذار شد

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر