ندای لرستان

آخرين مطالب

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله مقالات

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد- یکی از مهمترین مشکلات شهرستان سلسله در حوزه زیست محیطی، مدیریت پسماند و انتقال سایت دفع پسماند است که به یکی از چالش های این شهرستان تبدیل شده و راهکاری اساسی برای رفع این معضل تاکنون اندیشیده نشده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان سلسله با بیش از 75 هزار نفر جمعیت، از دو بخش مرکزی و فیروزآباد و 266 روستا تشکیل شده است که این دو شهر و روستاهای آن روزانه بیش از 50 تن زباله تولید و وارد چرخه زیست محیطی می کنند.
در سالیان گذشته بدون توجه به مسائل زیست محیطی و مشکلاتی که بهمراه خواهد داشت، منطقه خرگوشناب به عنوان سایت دفع پسماند شهرستان انتخاب شده است.
منطقه خرگوشناب در سالیان گذشته یکی از زیباترین مناطق گردشگری شهرستان محسوب می شده که به دلیل بی توجهی ها و انتخاب این منطقه به عنوان سایت دفع پسماند شهرستان، اکنون به یکی از مناطق پرچالش تبدیل شده است چرا که چشمه های آب شرب شهر در بالادست این منطقه قرار دارند و به مرور و در سالهای آتی، بیم آن می رود که شیرابه های زباله ها منابع آب آشامیدنی شهرستان را آلوده نمایند بنابراین باید قبل از وقوع چنین پیشامدی، راهکاری اساسی برای رفع این معضل اندیشیده شود.
به دلیل برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر رودخانه خرگوشناب، در این منطقه دره های عمیقی حفر شده و اگر روند برداشت ها به همین صورت ادامه یابد می تواند معضلات موجود در این منطقه را صدچندان کند.
گرچه برداشت شن و ماسه رودخانه ای از این منطقه ممنوع اعلام شده اما هنوز به صورت کامل متوقف نگردیده و گاهی شاهد ادامه برداشت های غیرقانونی از این منطقه هستیم.
در سیلاب اخیر نیز اگر حجم بالای رواناب ها و زباله های این منطقه کنترل نمی شد می توانست شهر الشتر را با مشکلاتی اساسی مواجه نماید بنابراین لازم است در انتقال سایت دفع پسماند شهرستان به منطقه ای با مشکلات زیست محیطی کمتر، اقدامی عاجل صورت بگیرد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سلسله در این باره اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی شهرستان سلسله جایگاه دفع پسماندهای شهرستان در منطقه خرگوشناب است.
علیرضا رحیمی با اشاره به انجام اقداماتی در راستای انتقال سایت دفع پسماند شهرستان، عنوان کرد: تا نهایی شدن این اقدامات و پیدا کردن یک سایت مناسب با مشکلات زیست محیطی کمتر، رایزنی های لازم با استان درخصوص انتقال پسماندهای شهرستان به سایت کمالوند صورت گرفته و اگر همکاری های لازم در اینخصوص صورت بگیرد، تا جابجایی سایت، مشکل شهرستان حل خواهد شد.
معاون خدمات شهری شهرداری الشتر هم با اشاره به لزوم اجرایی شدن تفکیک زباله در شهرستان، اظهار داشت: در شهرستان سلسله روزانه بیش از 50 تن پسماند تولید و در منطقه خرگوشناب دفع می شود.
مهدی امیری افزود: فراخوان شرکت در مزایده تفکیک و ساماندهی زباله های شهرستان از طریق سایت رسمی شهرداری و روشهای غیررسمی صورت گرفته است.
وی افزود: بر اساس اظهار نظر کارشناسان 40 درصد زباله ها قابل تفکیک هستند که اگر این اقدام در شهرستان صورت بگیرد، هم درآمدزایی دارد و هم حجم زباله های شهرستان کاهش می یابد.
رئیس امور آب سلسله نیز گفت: انجام مطالعات آب پایدار سلسله به منظور تامین آب شرب شهروندان ضروری است.
حجت الله حسنوند با اشاره به اینکه در حال حاضر آب شرب شهر الشتر از طریق هفت حلقه چاه در بالادست منطقه خرگوشناب تامین می شود، اظهار داشت: این منطقه جزو مناطق حفاظت شده آبی است.
وی با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات آب پایدار شهر الشتر، عنوان کرد: اگر مطالعات این طرح انجام نشود، در آینده نزدیک آب شرب پایدار یکی از مشکلات اساسی شهرستان خواهد بود.
حسنوند با اشاره به دفع روزانه 50 تن پسماند در منطقه خرگوشناب، خاطرنشان کرد: براساس مطالعات کارشناسان، یک سوم این زباله ها، شیرابه است بطوریکه روزانه حدود 15 تن شیرابه وارد سفره های آب زیرزمینی این منطقه می شود که ضرورت جلوگیری از این امر را دوچندان کرده است.
معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری سلسله نیز با اشاره به برگزاری جلسات مختلف و پیگیری های لازم درخصوص جابجایی سایت دفع پسماند شهرستان، اظهار داشت: تا تعیین مکان مناسب دیگر برای جابجایی سایت دفع پسماند، رایزنی های لازم با محیط زیست استان برای انتقال پسماندهای شهرستان به سایت کمالوند انجام گرفته است.
خدیجه بهزادیان ادامه داد: شهرداران الشتر و فیروزآباد باید برای رفع این مشکل و سلامت شهروندان به صورت مستمر این امر را پیگیری کنند.
وی با اشاره به لزوم همکاری مراکز پزشکی سطح شهر در جمع آوری پسماندهای عفونی، خاطرنشان کرد: تمامی کلینیک ها و مطب هایی که قانون ها و دستورالعمل های لازم را در این خصوص رعایت نکنند، باید پلمپ شود.
معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری سلسله با تاکید بر مشارکت بخشداران و دهیاران در جمع آوری پسماندهای روستاها، ادامه داد: دهیاران باید به امور نظافت روستاها اشراف داشته و روستاییان را به مشارکت در جمع آوری پسماندها، ملزم نمایند.
برچسب‌ها
محیط زیست پسماند منابع طبیعی سلسله


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه های تاریخی لرستان پتانسیلی در راه صنعت گردشگری

انتخاب آگاهانه

قطار قطار وعده برای یک پروژه ریلی/ غم پار و غم پیرار و هر سال!

سلامت روان، پازلی گم شده در هیاهوی زندگی

جوانان؛ قربانیان سکته‌های قلبی و مغزی

بخت به «بیشه دالان» روی خوش نشان داد/تالاب به محیط‌زیست واگذار شد

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر