ندای لرستان

آخرين مطالب

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ مقالات

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد - رشد روز افزون استفاده از وسایل نقلیه این روزها آمار تصادفات و تلفات انسانی را تحت الشعاع خود قرار داده به گونه ای که هر بار در مورد سهم خطای انسانی، جاده ها و ایمنی خودروها آمارهای مختلفی منتشر می شود.

برخی از کارشناسان نقص در ایمنی راه ها و نبود زیر ساخت های حمل و نقل را عامل اصلی تصادفات ذکر می کنند و معتقدند در طراحی ، ساخت و در بهره برداری از پروژه های راه موارد و استاندارد های مرتبط با ایمنی رعایت نشده است.
از این رو در بسیاری از کشورهای در حال توسعه برای به حداقل رساندن تلفات حاصل از سوانح و تصادفات رانندگی ، اقدام به اصلاح هندسی معابر و رفع نقاط حادثه خیز می کنند.
کشته شدن سالانه 17هزار نفر در جاده‌های کشور نشان از ایمن نبودن محورهای ارتباطی دارد که با آشکارسازی نقاط پرخطر همچنین رعایت قوانین و مقررات رانندگی توسط رانندگان می‌توان در کاهش تصادفات نقش مهمی را ایفا کرد.
برخی کارشناسان نیز نادیده‏ گرفتن مقررات و خطاهای رانندگی، نگرش های ترافیکی نادرست، خستگی و خواب آلودگی، مصرف مواد مخدر ، رانندگی در ساعات سیاه (آخر شبها، اوایل صبح، بعد از ناهار) را از عوامل موثر در تصادفات جاده ای می دانند.
تازه‌ترین آمار پلیس از تصادفات تابستان 98 نیز نشان می‌دهد 39 درصد تصادفات در این فصل براثر خواب‌آلودگی و واژگونی بوده و عامل انسانی نقش اصلی در وقوع آن داشته است.
البته سهم عوامل سه‌گانه در وقوع تصادفات جاده‌ای فقط یک روی سکه است و وقتی پای تخمین سهم این عوامل در بروز خسارت‌های مالی و جانی به میان بیاید، جایگاه نخست به کیفیت و استاندارد خودروها تعلق می‌گیرد و عامل انسانی کمترین سهم را می‌برد.
خودروهای شوتی از عوامل تاثیرگذار در تصادفات جاده ای لرستان
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان می گوید: روزانه 2هزار و 500 خودرو شوتی از جاده‌های این استان تردد می‌کنند که نقش بسیاری در افزایش تصادفات جاده‌ای دارند.
عباس شرفی با اشاره به تردد خودروهای شوتی با سرعت غیرمجاز همچنین افزایش تصادفات رانندگی در جاده‌های لرستان افزود: با توجه به اینکه لرستان در مسیر اصلی جنوب به مرکز کشور قرار دارد برخی از قاچاقچیان با استفاده از خودروهای شوتی اقدام به جابجایی کالا می کنند.
به گفته وی رانندگان خودروهای شوتی بدون توجه به علایم راهنمایی و رانندگی گاها با سرعت بسیار زیاد در جاده ها تردد می کنند که باعث افزایش تلفات در تصادفات جاده ای همین خودروها هستند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان گفت: آمار فوتی های تصادفات جاده‌ای نشان می دهد که 59.2 درصد متوفیان در لحظه تصادف و 24.2 درصد مجروحین در بیمارستان جان خود را از دست داده اند.
شرفی اضافه کرد: در 9 ماهه امسال در بروجرد 26 فقره تصادف با 41 فوتی، خرم آباد 29 فقره تصادف با 35 فوتی، دورود 22 فقره تصادف با 32 فوتی، پلدختر 25 فقره با تصادف 32 فوتی، ازنا 13 فقره تصادف با 19 فوتی، الیگودرز هشت فقره تصادف با 10 فوتی، کوهدشت 12 فقره تصادف 15 فوتی و نورآباد 6 فقره تصادف 11 فوتی گزارش شده است.
وی کنترل سرعت، افزایش نظارت پلیس راه، افزایش علائم افقی و عمودی، حذف تقاطع‌ها، فرهنگ سازی در بین کاربران آسیب‌پذیر، اصلاح زیرساخت های جاده ای، فعال نمودن دوربین‌های سرعت‌سنج، شناسایی مقاطعی که نیاز به جداکننده وسط دارند را از راهکارهای موثر بر کاهش تلفات جاده‌ای دانست.
وجود جاده های دوخطه عامل بروز تصادف
رئیس پلیس راه لرستان نیز می گوید: یکی از عوامل تصادفات جاده ای و افزایش آمار فوت شدگان ، وجود جاده های دو خطه در استان است.
سرهنگ مصطفی دالوند اظهار داشت: در کاهش تصادفات 80 درصد ایمنی جاده و فرهنگ سازی مهم بوده و اقدامات پلیسی تنها 20 درصد در این بین تاثیر گذار است.
وی ادامه داد: ایجاد تقاطع استاندارد و تامین روشنایی در جاده های لرستان هزینه زیادی در بر دارد که مسئولان مربوطه باید در این خصوص تصمیم بگیرند تا شاهد کاهش تصادفات جاده ای در استان باشیم.
ایجاد پایگاه های اورژانس شهری و جاده ای در لرستان ضروری است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز می گوید : ایجاد 10 پایگاه اورژانس شهری و 18 پایگاه جاده‌ای در لرستان ضروری است تا در هنگام بروز حوادث جاده ای بتوان به مجروحان خدمات رسانی کرد تا از میزان مرگ ومیر کاسته شود.
محمدرضا نیکبخت اظهار داشت: اکنون 71 پایگاه اورژانس شهری و جاده‌ای در لرستان فعال است که شامل 28 پایگاه شهری و 43 پایگاه جاده‌ای می باشد.
وی گفت: 132 دستگاه آمبولانس در لرستان وجود دارد که کمبود 20 دستگاه آمبولانس احساس می شود.
کاهش تصادفات جاده ای با حذف نقاط پرخطر
استاندار لرستان نیز می گوید: شناسایی و حذف نقاط پرخطر در میزان کاهش تصادفات جاده‌ای لرستان موثر است.
سید موسی خادمی اظهار داشت: سال گذشته شاهد چشمگیر کاهش تلفات جاده ای بودیم اما متاسفانه امسال این آمار افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه شاید بتوان گفت که یکی از دلایل افزایش تلفات جاده ای به دلیل بحران سیل و تخریب راهها است لرستان گرچه رتبه سیزدهم کشور در تلفات جاده‌ای را دارا می‌باشد اما این جایگاه قابل قبول نیست و باید با شناسایی نقاط خاص و پرحادثه تلفات را کاهش داد.
استاندار لرستان افزایش پایگاه و تعداد آمبولانس همچنین بالگرد اورژانس را در کاهش تلفات جاده‌ای اثرگذار دانست و گفت: ایجاد 32پایگاه اورژانس جاده ای در دستور کار است.
خادمی بیان کرد: در بحث دوربین های نظارت کنترل جاده‌ای جزو بدترین استان ها هستیم که نسبت به ازای هر کیلومتر از استان های دیگر پایین تر قرار داریم.
سهم حمل و نقل در تولید ناخالص ملی کشور 9 درصد است
مشاور وزیر راه و شهرسازی یازدهم دی ماه سالجاری در کارگروه ایمنی راه های استان گفت: سهم حمل و نقل در تولید ناخالص ملی کشور در مجموع 9 درصد است که تصادفات جاده‌ای هفت درصد آن را هدر می‌دهد.
مرتضی باقری اظهار داشت: شدت تصادفات در لرستان بالاتر از میانگین کشوری است که در این راستا وسایط نقلیه سنگین نقش مهمی دارند.
سالانه 17هزارنفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند
رییس سازمان اورژانس کشور نیز یازدهم دی ماه سالجاری در کارگروه ایمنی راه های استان گفت: سالانه تصادفات رانندگی 17هزار نفر فوتی و 650 هزار نفر مصدوم بدنبال دارند.
پیرحسین کولیوند اظهار داشت: در هشت ماهه نخست امسال حوادث جاده ای در کشور نسبت به مدت مشاب سال گذشته 2.3 و در لرستان 13.3 درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: در هشت ماهه نخست امسال 391 نفر در لرستان در تلفات جاده‌ای جان خود را از دست داده‌اند که این استان در رتبه سیزدهم کشور قرار دارد و استان فارس با 953 کشته در صدر این جدول می‌باشد.
وی اظهار کرد: در برنامه ششم 28 پایگاه اورژانس در لرستان باید ایجاد شود همچنین پایگاه ها ایجاد شده باید به پد بالگرد مجهز شوند چراکه یکی از پرکارترین اورژانس هوایی در لرستان فعال است.
 
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بانوان نیمه پنهان پازل انتخابات در لرستان

تولد دیوارهای سخنگو در سکوت قانون انتخابات

وعده های نشدنی در ایستگاه تبلیغات انتخاباتی لرستان

میراث تبلیغات کثیف برای نوروز 99

سفره و قسم آسیب انتخابات در لرستان

روستا در بروجرد آغازی برای رونق تولید

درنگی بر طلاق های تصادفی

وعده های رنگین و مردم یک رنگ

توضیحات سرمایه‌گذار مجتمع گردشگری حوضیان در خصوص وضعیت این پروژه

مسجد تراز اسلامی متولی ویژه می‌خواهد

چند نکته مهم درباره یارانه 72 هزار تومانی

سفر به دیار تالاب‌ها/ جاذبه‌های چشم‌نواز چشم‌به‌راه طبیعت گردان

خانه های تاریخی لرستان پتانسیلی در راه صنعت گردشگری

انتخاب آگاهانه

قطار قطار وعده برای یک پروژه ریلی/ غم پار و غم پیرار و هر سال!

سلامت روان، پازلی گم شده در هیاهوی زندگی

جوانان؛ قربانیان سکته‌های قلبی و مغزی

بخت به «بیشه دالان» روی خوش نشان داد/تالاب به محیط‌زیست واگذار شد

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!