ندای لرستان

آخرين مطالب

تحصیل، بهترین هدف برای فرزندان است؟ فرهنگي

تحصیل، بهترین هدف برای فرزندان است؟
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - ایسنا/لرستان یک روانشناس گفت: تحصیل و موفقیت تحصیلی در نگاه اول زیبا و مثبت به نظر می‌رسد، اما توجه به این نکته که گرایش تمام کودکان و نوجوانان به تحصیل در بهترین سطح و عدم توجه به علایق کودکان، تأثیرات بسیار منفی بر سلامت روحی و جسمی فرزندان و حتی اقتصاد کشور می‌گذارد.

رضا عباسی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که نقش والدین در تحصیل به اندازه‌ای است که می‌تواند مسیر زندگی هر کودک را مشخص کند، اظهار کرد: والدین با سبک تربیتی، رفتار، ارتباطات، نگرش و... به فرزندانشان یاد می‌دهند که چه چیزی برای زندگی لازم و چه چیزی مضر است.
وی ادامه داد: این والدین هستند که امکانات و شرایط را به نحوی ایجاد می‌کنند که کودکان فرصت پیشرفت در زمینه‌های مختلف زندگی را داشته باشند، اما گاهی تصمیمات آن‌ها براساس معیارهای نامناسب بوده و علارغم تلاش‌هایشان نمی‌توانند آینده خوبی را برای فرزندشان رقم بزنند.
عباسی‌راد با اشاره به این‌که خانواده‌های امروزی، نسبت به نسل‌های گذشته حساسیت بسیار بیشتری نسبت به تحصیل و موفقیت تحصیلی فرزندانشان دارند، عنوان کرد: برخی که فرزندان درس‌خوان و با استعداد تری دارند، با فراهم آوردن تمام شرایط رفاهی، آن‌ها را در یک محیط ایزوله و بسته قرار داده و از تجربه‌های کودکی و نوجوانی دور می‌کنند، از طرف دیگر خانواده‌هایی که فرزندان درس‌نخوان و بی‌علاقه نسبت به درس دارند، با صرف هزینه‌های آموزش و حتی تنبیه و فشار، فرزندانشان را مجبور به درس خواندن می‌کنند.
این روانشناس افزود: تحصیل و موفقیت تحصیلی در نگاه اول زیبا و مثبت به نظر می‌رسد، اما توجه به این نکته که گرایش تمام کودکان و نوجوانان به تحصیل در بهترین سطح و عدم توجه به علایق کودکان، تأثیرات بسیار منفی بر سلامت روحی و جسمی فرزندان و حتی اقتصاد کشور می‌گذارد، لذا والدین باید برای موفقیت تحصیلی فرزندشان به علاقه، استعداد، توانایی، رویاها و ظرفیت تحصیل او توجه کنند، در غیر این صورت حتی اگر کودک به بالاترین درجات علمی هم برسد، خوشحال نخواهد بود.
وی با اشاره به این‌که والدین، اولین معلم کودکان بوده و نقش مهمی در شکل دادن به شخصیت کودک خود دارند، اظهار کرد: اصلی ترین نقش را نیز در گرایش کودک به تحصیل، موفقیت تحصیلی و حتی عدم گرایش کودک به تحصیل دارند.
عباسی‌راد با بیان این‌که والدین الگوی فرزندان هستند، عنوان کرد: والدینی که از کودکی فرزندانشان را با کتاب، مطالعه و داستان بزرگ کرده و آن ها را به کتاب ترغیب می‌کنند، طبیعتاً می‌توانند فرزندانی با گرایش بیشتر به تحصیل و مطالعه تربیت کنند.
این روانشناس با اشاره به این‌که تربیت کودک، جنبه‌های مختلفی دارد که یکی‌از مهم‌ترین آن‌ها، نحوه پاداش دادن و تنبیه کودک است، بیان کرد: کودکی که با فعالیت‌های علمی و مطالعه تشویق شده و پاداش او نیز در راستای خواسته‌های اوست، بسیار بیشتر از کودکی که بخاطر فحاشی یا کتک‌کاری تشویق شده و با درس خواندن تنبیه شده، در تحصیل موفق خواهد شد.
وی با بیان این‌که شما نمی‌توانید کودک را صبح از خانه بیرون کنید و توقع داشته باشید ظهر، یک نابغه تحویل شما بدهند، اظهار کرد: تحقیقات نشان داده که بزرگ ترین عامل تعیین کننده موفقیت فرزند در مدرسه، میزان حمایت در خانه و آموزش در خانواده است. فقط کودک را به خواندن امر نکنید و از او بخواهید خود از پس تمام وظایفش بر بیاید.
عباسی‌راد با اشاره به این‌که مهم است به فعالیت کودک در خانه و مدرسه توجه داشته باشید، تصریح کرد: رفتارهای غیرطبیعی او را به کمک روانشناسان بررسی کرده و از کودکتان غافل نشوید. توجه شما نباید شبیه بازجویی و نگهبانی باشد، بلکه باید به کودک حس مراقبت القاء کند.
این روانشناس با اشاره به این‌که هیچ کودکی برای موفق شدن، نیاز به صد قدم جلو بودن از خود و سن خود ندارد، بنابراین به آن‌ها برای یادگیری زمان دهید و بگذارید طبق سن و توانایی خود پیش برود، بیان کرد: والدینی که حاضر نیستند از هیچ‌کدام از برنامه‌های خود برای درس کودک بگذرند، نمی‌توانند از آن‌ها توقع موفقیت تحصیلی داشته باشند.
وی با بیان این‌که مهم‌ترین نکته در تحصیل فرزندان، این است که نباید زمان‌های استراحت و تفریح کودک را به درس اختصاص دهید، تأکید کرد: کودک سالم، کودکی است که بازی و شیطنت کرده و کنار آن نیز تحصیل خود را دنبال کند، بنابراین نباید با فشار آوردن به کودک، سلامت روحی و روانی آینده او تخریب شود.
عباسی‌راد افزود: فضای آرام و دلپذیر خانه و خانواده و جلوگیری از مشاجره و درگیری در حضور کودک، تنها نگذاشتن کودک در زمان امتحانات و فشار درسی، تجربه‌های تحصیلی خود را با کودک در میان بگذارید و توجه کنید فقط از خود تعریف نکنید، خود و سختی های زمان خود را با او مقایسه نکنید و سعی کنید هرگز تحقیر نشود، پاداش دادن به کودک در موفقیت‌ها و افزایش انگیزه آن‌ها، ارتباط و تعامل همیشگی با مدرسه و معلمان کودک، فراهم کردن روش‌های سرگرم کننده برای یادگیری و صحبت با کودک درباره مدرسه و تمام دغدغه هایی که ممکن است ذهن او را مشغول کرده باشد، می‌تواند در تحصیل کودک مؤثر باشد.
این روانشناس با اشاره به این‌که بسیاری از مراجعان از عدم رغبت فرزندشان به درس با وجود تلاش‌های فراوانشان صحبت می‌کنند، گفت: بسیاری از این کودکان بدون علاقه و به خواست والدین، حتی در بسیاری از مسابقات مقام آورده‌اند اما در نهایت با بالا رفتن سن کودک و پا گذاشتن به دوران بلوغ مشکلات شروع می شود.
وی افزود: کودک در سنین پایین قدرت نه گفتن و مقابله با خانواده را ندارد و از نظر مالی و روحی نیز به آن‌ها وابسته است، بنابراین نقش خانواده انکار نشدنی است و کودک در مسیری که آن‌ها مهیا کرده‌اند گام می گذارد، اما نتیجه آن افزایش تنش، نااُمیدی، افسردگی، اعتیاد به مواد مخدر و در سنین بالاتر نارضایتی از خانواده خواهد بود.
عباسی‌راد تصریح کرد: ممکن است تمام مواردی که در این مطلب برای موفقیت تحصیلی گفته شد را رعایت کرده باشید؛ اما باز هم کودکتان به درس نداشاه باشد دقت کنید که این موارد تقریبا بدون هزینه‌های گزاف آموزشی و رفاهی است، بنابراین والدین باید بدانند که با اصرار آن‌ها به تحصیل، در صورتی که واقعاً کودک استعداد و علاقه دیگری داشته و رویاهایش مسیر دیگری را دنبال می کند، کاری بسیاری بیهوده و آسیب زننده به کودک است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق تجارت و بانکداری الکترونیکی در پساکرونا

تست‌های تشخیص کرونا چقدر اعتبار دارند؟

دفترچه خاطرات مایکل جکسون آرزوها و اسرارش را فاش کرد

ظرفیت میراث فرهنگی لرستان زمینه مناسبی برای توسعه استان است

فراخوان چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر «نقالان علوی»

رویکرد استفاده از پساب برای فضای سبز شهر تهران

توزیع رایگان ٢٧ هزار کیسه پارچه ای

شریعتمداری: تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی ضروری است

30 میلیارد تومان برای اتمام طرح بهسازی فرودگاه خرم آباد نیاز است

کاهش آسیب های اجتماعی لرستان نیازمند کار پژوهشی گسترده است

تبریک توئیتری شریعتمداری به مناسبت هفته تامین اجتماعی

امکان سنجی برای ایجاد نخستین مرکز بین المللی تیمار حیوانات در تهران

86 فیلم "یک دقیقه در قرنطینه" انتخاب شدند

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/22

فوریت طرح مالیات بر خانه‌ های خالی تصویب شد

نماینده سنقر: ارزش یارانه مردم، دو دلار شده

ضرورت پیگیری و حل مشکلات کلان لرستان/ همه مسئولان یک صدا باشند

نه به پلاستیک باید در میان احاد جامعه تکلیف شود

نتایج پایش بهاره شناگاه‌های مازندران/ نصب پرچم زرد بر روی 16 شناگاه

میلاد با وعده دروغ ازدواج معتادم کرد تا از من راحت سوءاستفاده کند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/22

رونمایی از تندیس علی نصیریان با حضور فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان + تصاویر

هوای خرم‌آباد ناسالم است

پل کریمخان، نخستین پل فلزی تهران که بتنی شد

راهبرد اصلی برای دستیابی به منابع آب پایدار در مدیریت شهری است

رفع آسیب‌های اجتماعی نیازمند تحقیق و پژوهش است

خرید تضمینی یکهزار و 600 تن گندم و کلزا بروجرد

منتفی شدن توافق پادگان 06، صحت ندارد

کـــاهش رنج ساکنــان خیــابــان رنجبــر

پروژه هایی به خواست مردم، برای مردم و به کمک مردم

اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه آبخیز کاکاشرف

کلاهبرداری از طریق فروش اکانت بازی کلش آف کلنز در لرستان

تعمیر و ساخت 2 مسجد روستاهای سیل‌زده پلدختر با کمک خیران

افزایش تورهای غیرمجاز گردشگری در لرستان/ لزوم ورود جدی دستگاه قضا

چند راه‌ برای اصلاح شست کج وجود دارد؟

کاهش نرخ بیکاری در لرستان با توسعه صنعت گردشگری

قیمت مرغ دوباره پرکشید

حقوق کارگران در نیمه دوم سال بازنگری می‌ شود؟

ماجرای شکایت و درخواست طلاق همسر محسن افشانی/ واکنش محسن افشانی + عکس

دادگاه علنی اخلال‌گران اقتصادی لرستان؛ تصاحب 26 میلیارد تومان از بیت المال با صدور فاکتورهای جعلی

دستورالعمل های کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری اجرایی شود

پرداخت وام ارزان قیمت کرونا به 25 هزار واحد تولیدی لرستان

معرفی حدود 7 هزار واحد خسارت دیده از کرونا در لرستان به بانک

قوانین قدیمی، عامل بسیاری از مشکلات امروز شهرداری است

ارائه تسهیلات ارزان به 25 هزار کارگاه تولیدی خسارت دیده از کرونا

کیسه های پارچه ای جایگزین کیسه های پلاستیکی در نانوایی ها می شود

فراموشی کاذب چیست؟

خواستار تناسب اختیارات و مسئولیت ها هستیم

معرفی 6921 واحد آسیب دیده از کرونا به بانک‌های عامل

واحدهای خسارت دیده لرستان چقدر تسهیلات ارزان قیمت می‌گیرند؟