ندای لرستان

آخرين مطالب

مصائب کشاورزی پلدختر پس از سیل 98 سياسي

مصائب کشاورزی پلدختر پس از سیل 98
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد - در حالیکه سال گذشته سیلاب ویرانگر پلدختر کشاورزی این منطقه را امان نداد و اقتصاد این بخش را با خود زیر آب برد، امسال نیز متاسفانه به دلیل خشکسالی و پراکنش نامناسب بارندگی‌ها، کشاورزان این شهرستان برای دومین سال پیاپی متحمل خسارت شده‌اند.

به گزارش ایرنا، یکی از کشاورزان بخش مرکزی پلدختر به ایرنا گفت: سال گذشته نه تنها محصولات کشاورزی منطقه بر اثر بارش های شدید و سیلاب از بین رفت بلکه بسیاری از زمین های کشاورزی، تحت تاثیر سیل فروردین 98 از بین رفته، ناپدید شد و یا به علت آبگرفتگی تا چند سال قابل کشت نیستند.
اسماعیل چراغی اظهار داشت: این در حالی است که امسال نیز می بایست بخشی از خسارات کشاورزان سیل زده پلدختر در کشت محصولات جبران می‌شد، اما متاسفانه عدم بارندگی به موقع و خشکسالی، موجب افت تولیدات نسبت به سال‌های گذشته شده است.
یکی دیگر از کشاورزان پلدختر به ایرنا گفت: کشاورزی تنها راه کسب درآمد و امرار معاش مردم منطقه به ویژه در روستاها است، اما متاسفانه بلاهای طبیعی مانند سیل و خشکسالی های پی در پی سالهای گذشته باعث شده این بخش به شدت دچار آسیب شود و برای جبران این ضررها نیز شغل جایگزینی در حوزه صنعت وجود ندارد.
رضا الماسی افزود: کاشت صیفی جات از جهتی در پلدختر بیهوده به نظر می‌رسد و برای کشاورزان به صرفه نیست چراکه به دلایل مختلفی مانند نبود میدان میوه و تره بار و فعالیت بیش از حد واسطه ها و دلالان تولیدات با قیمت بسیار پایین به فروش می رسد که این امر با توجه به گرانی نهاده ها برای کشاورزان سخت است و متضرر می‌شوند.
یکی دیگر از کشاورزان پلدختر گفت: زمانی کشاورزی در منطقه رونق داشت، قیمت نهاده ها ی کشاورزی مناسب بودو نتیجه زحمات را می‌گرفتیم اما اکنون با بی رونق شدن کشاورزی به عنوان شغل تامین کننده معاش، فرزندان ما به علت عدم توان مالی، برخی با زن و فرزند و برخی زن و فرزند خود را رها کرده و در شهرهای بزرگ دنبال کسب درآمد و امرار معاش هستند.
محمدرضا نعمتی اضافه کرد: کشاورزان منطقه نهاده‌ها را با بالاترین قیمت خریداری می کنند، هزینه کاشت و برداشت نیز مزید بر علت شده و کمباین داران هنگام برداشت قیمت‌های متفاوتی از کشاورزان می‌گیرند در حالی که انتظار می رود این روند برای همه یکسان و با قیمت مناسب باشد تا برای کشاورز به صرفه شود.
یکی دیگر از کشاورزان پلدختر گفت: تخصیص نهاده ای مانند کود شیمیایی به کشاورزان پلدختر که به کارگیری به موقع آن تاثیر زیادی در میزان برداشت محصولات کشاورزی دارد نیز از سوی جهادکشاورزی معیار مشخصی ندارد و به صورت غیرکارشناسی به کشاورزان داده می‌شود.
غلامحسین مهرابی اظهار داشت: برخی کشاورزان که زمین بیشتر و یا محصولات بیشتری دارند، در ازای آن کودکمتر و برعکس برخی که محصولات کمتری دارند، کود بیشتری به آنها تخصیص می‌دهند که مابقی را آزاد به فروش می‌رساند و در مواردی حتی افرادی که غیر کشاورز هستند کود را دریافت کرده و به نرخ آزاد فروختند.
نرخ گذاری سلیقه ای کمباین داران
عضو شورای بخش مرکزی و رئیس شورای اسلامی مرکز روستای واشیان پلدختر نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قیمت گذاری دلخواه کمباین داران هنگام برداشت در روستاهای بخش مرکزی پلدختر برای هر کشاورزی قیمت متفاوت و زبانی لحاظ می شود واین امر هر ساله از مشکلات کشاورزان این روستاها است.
مهدی باقرپور افزود: همچنین افزایش قیمت تضمینی گندم به صورت دستوری و سازماندهی شده است به گونه‌ای که در ازای این افزایش قیمت گندم افت ها 2 برابر نسبت به سال گذشته ثبت شدند که به صورت عملی افزایش نرخ خرید را کم اثر کرده است.
وی یادآورشد: روند کار با باسکول های مراکز خرید گندم برای تمام محصولات آبی و دیم افت تناژ یکسانی را نشان می‌دهد که این موضوع موجب اعتراض و نارضایتی کشاورزان شده است.
افت 50 تا 70 درصدی محصولات به دلیل خشکسالی و تخصیص غیرکارشناسی کودشیمیایی
عضو شورای بخش مرکزی و شورای اسلامی مرکز واشیان گفت: تخصیص کود شیمیایی از سوی جهاد کشاورزی معیار خاصی بر اساس هکتار و نیاز کشاورزان ندارد این در حالیست که برخی افراد از طریق رابطه بازی، این نهاده را دریافت و با قیمت دلخواه به فروش می‌رسانند.
وی افزود: این امر موجب افت 50 تا 70 درصدی محصولات کشاورزی نسبت به سال گذشته در پلدختر شده است.
عضو شورای بخش مرکزی پلدختر نیز به مشکلات روستاهای چم گز و جلوگیر اشاره کرد و گفت: با توجه به آسیب‌شناسی کارشناسان منطقه، عدم بارندگی به موقع و خشکسالی در این روستاها باعث شده محصولات 70 درصد دچار آسیب جدی شوند و خسارات زیادی از این ناحیه به کشاورزان وارد شود.
نادعلی چراغی در گفت‌ وگو با خبرنگار ایرنا در پلدختر اظهار داشت: با وجود این آسیب‌ها انتظار می‌رود مسئولان جهاد کشاورزی در راستای جبران خسارات وارده به کشاورزان به صورت جدی نسبت به پیگیری حمایت بیمه ای مناسب اقدام کنند.
وی افزود: با توجه به آسیب‌های جدی سیل فروردین 98 در بخش کشاورزی پلدختر، کشاورزان توان مالی بازپرداخت تسهیلات را ندارند بنابراین انتظار می‌رود دولت نسبت به امهال حداقل سه ساله تسهیلات بانکی کشاورزان بدون سود و بهره اقدام نماید.
وی عدم تخصیص به موقع کود شیمیایی به کشاورزان را از دیگر مشکلات عنوان کرد و افزود: جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر نهاده های کشاورزی از جمله کود شیمیایی را به موقع در اختیار کشاورزان قرار نمی‌دهد و این موضوع تاثیر منفی در عملکرد و میزان تولیدات کشاورزی دارد.
چراغی یادآور شد: افت های غیر کارشناسی و نامناسب هنگام برداشت محصولات و تحویل گندم و جو به مراکز خرید و تاثیر آن در عدم افزایش قیمت از دیگر مشکلات است که نارضایتی کشاورزان را به دنبال دارد.
وی افزود: عدم پرداخت خسارات به کشاورزانی که زمین های کشاورزی آنها در جریان سیل 98 ازبین رفته، با توجه به مصوبه و قول‌های مسوولان استان و شهرستان دراین زمینه، موجی از نارضایتی در مردم ایجاد کرده است.
خشکسالی، کمبود کمباین و سیلو سه مشکل گندمکاران پلدختر
مسوول اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی پلدختر نیز با اشاره به آغاز برداشت گندم از سطح 15 هزار و 500 هکتار از اراضی گندم آبی و دیم این شهرستان گفت: از این میزان 13 هزار هکتار دیم و 2 هزار و 500 هکتار آبی می باشد.
مهدی رشنو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا کنون بیش از 13 هزار تن از محصولات گندم و جو شهرستان توسط مراکز خرید، خریداری و به سیلو های استان و دیگر نقاط کشور ارسال شده است و در مجموع سال زراعی گذشته حدود 16 هزار و 800 تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان شهرستان پلدختر خریداری شد.
مسوول اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی پلدختر گفت: حدود 140 دستگاه کمباین برای برداشت محصولات در پلدختر مورد نیاز است که از این تعداد 13 دستگاه کمباین بومی است و 127 دستگاه کمباین مهاجر وارد منطقه می شود.
رشنو افزود: با رایزنی های صورت گرفته و همکاری مدیریت پخش فرآورده های نفتی، سهمیه سوخت به ازای هر کمباین داخلی برای هر روز 200 لیتر و کمباین های خارجی سنگین هر روز 300 لیتر اختصاص یافته و با همکاری مدیریت پخش فراورده های نفتی در پلدختر، هیچ محدودیتی در عرضه سهمیه سوخت به کمباین داران وجود ندارد.
وی افزود: برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان، سه کمیسیون خرید در بخش مرکزی و یک کمیسیون خرید در بخش معمولان شهرستان پلدختر راه اندازی و یک کمیسیون خرید کلزا نیز در بخش مرکزی مستقر شده است.
مسوول اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی پلدختر عمده مشکلات پیش روی برداشت گندم شهرستان را کمبود کمباین های بومی دانست و گفت: در برخی مناطق دور دست کار برداشت به دلیل متفاوت بودن اقلیم دیرتر آغاز که به دلیل عزیمت کمباین های مهاجر به استانها و شهرستانهای مجاور درو محصولات با مشکل و کندی انجام می شود.
رشنو افزود: متاسفانه تنها سیلوی ذخیره گندم شهرستان که ظرفیت خوبی برای ذخیره سازی گندم با کیفیت شهرستان است به دلیل مشکلات داخلی مدت 2 سال است ‌که تعطیل می باشد و تنش خشکی پایان فصل بارندگی امسال در شهرستان پلدختر نیز موجب کاهش عملکرد گندم و جو خریداری شده است.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی گندم کشاورز پلدختر اراضی کشاورزی لرستان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی میزان باروری با آزمایش مو!

برنامه جامع تالاب‌ها در سطح ملی پیگیری می شود

18نفر از پرسنل بهداشت و درمان پلدختر به کرونا مبتلا شدند

ادعای ترسناک مدیر بهشت زهرا درباره فوتی‌ های تهران

هشدار؛ 50 بیمارستان، آماده سانحه در تهران!

بازیگر مشهور ترک در سریال آقازاده + عکس

21 مرداد، آخرین مهلت ثبت نام در جشنواره هوانوردی غرب کشور

راه‌اندازی پویش جهادی «دانشگاهیان لرستان» در فضای مجازی

250 واحد مسکونی در روستاهای سیل‌زده لرستان احداث شد

تعهد و تلاش ارگان های دریایی در حفاظت از محیط زیست دریایی

اقدامات انجام شده برای مدیریت منابع آب زیرزمینی کافی نبوده است

ذخیرگاه دنا زیستگاه بیش از 1520 گونه گیاهی و جانوری

خالق موسیقی ماندگار فیلم «خوب، بد، زشت» درگذشت

احتمال تغییر در زمان بازگشایی مدارس

پلمب 18 واحد صنفی مشاور املاک در خرم‌آباد

کشف 2 هزارو 700 کیلوگرم تخم‌مرغ فاسد در الیگودرز

پروازهای ایران ایر فرودگاه خرم‌آباد از سر گرفته شد

انتصاب مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی لرستان

بازداشت عامل قتل‌ عام خانواده کشاورز اصفهانی

هشدار درباره بد‌حجابی در مطب‌ ها و داروخانه‌ ها

جزئیات ترسناک از شکایت و اتهامات جدید جانی دپ و امبر هرد! +عکس

فضای مجازی و گذراندن اوقات فراغت در دوران کرونا

13 هزار و 721 نفر بر اثر نزاع در لرستان مصدوم شدند

ادارات خرم‌آباد به مراجعان بدون ماسک خدمات ارائه ندهند

از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ گزارش «تحولات بازار سرمایه و پورتفوی بورسی صندوق های بازنشستگی» منتشر شد

ادعای تعرض با سوء استفاده از کرونا

واردات تلفن‌ همراه بالای 300 یورو ممنوع شد

ماجرای طلاق یوسف تیموری از همسر تایلندی اش + بیوگرافی و عکس

ظرفیت تخت های بستری در بیمارستان‌های لرستان در حال تکمیل است

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور به لرستان سفر می‌کند

آغاز فعالیت پایگاه های اوقات فراغت تابستانی دانش آموزان در لرستان

سهمیه مواد اولیه تولید یک میلیون ماسک در لرستان تامین شد

رونمایی از توانایی عجیب یک خواننده پس از مرگ/ «مانو» متولد می‌شود

کرونا بسیاری از کسب‌وکارها را اینترنتی کرد

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: در چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید روحیه ایثار، اتحاد و گذشت در همه بخش ها احیا شود

افزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری

برگزاری آزمون‌های آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر، استخدامی قراردادی ثبت اسناد و املاک

افتتاح یک واحد صنعتی تولید ماسک در خرم‌آباد

رونمایی از 6 عنوان کتاب در لرستان

حسین علیزاده روزگار کرونا را چگونه می‌گذارند؟

شاخه جدید ویروس کرونا شیوع بیشتری دارد ولی مریض‌تر نمی‌کند

راه‌اندازی گشت‌ های ویژه کرونا در فارس

نامزدی یک رپر برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا! + عکس

پرسه کرونا در تاکسی‌های درون شهری

ثبت‌نام شاغلان و بنگاه‌های فاقد بیمه برای وام کرونا آغاز شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: پژوهش و نوآوری یکی از مهم ترین ابزارهای تحقق جهش تولید است

تسهیلات 2 هزار و 323 طرح اشتغال روستایی در استان مرکزی پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: پذیرش 575 نفر فارغ التحصیل دانشگاهی در طرح کارورزی سال 99

حدیث 11ساله، قربانی جدید فرزندکشی

لرستان در وضعیت هشدار کرونا/ احتمال تکمیل ظرفیت تخت‌های بستری