ندای لرستان

آخرين مطالب

خودکفایی مددجویان گامی در امتداد جهش تولید گفتگو

خودکفایی مددجویان گامی در امتداد جهش تولید
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - بروجرد - توانمندسازی اقتصادی با ایجاد اشتغال برای خانواده‌های تحت حمایت با پیگیری حوزه خودکفایی اشتغال کمیته امداد توانسته است با اشتغال زایی و کسب درآمد گام موثری در کاهش فقر و در امتداد تحقق جهش تولید باشد.

در سال جهش تولید، کیفیت بخشی و رقابت پذیری با رویکرد نوین از جمله برنامه های اجرایی این نهاد در زمینه واگذاری طرح های خودکفایی است.
در همین راستا برنامه راهبردی - عملیاتی اشتغال و خودکفایی مددجویان کمیته امداد با هدف ایجاد اشتغال برای مددجویان و توانمندسازی خانواده های تحت حمایت بر اساس الگوی اقتصاد مقاومتی طراحی شده است که این برنامه مبتنی بر سه راهبرد بهبود کسب و کار،توسعه زنجیره های ارزش و توسعه، همکاری فعالان کسب و کار است.
همچنین ایجاد اشتغال برای نیازمندان با استفاده از آموزش، مدل سازی کارآفرینی، بومی سازی و پایدارسازی از جمله مفاد این برنامه عملیاتی است و در همین مسیر در سال 98 تعداد 176 هزار شغل برای خانواده های تحت حمایت عملیاتی شد.
کمیته امداد همواره توانمندسازی مددجویان را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و در این سال که به نام جهش تولید نامگذاری شده است با تکیه بر استعداد جامعه مددجویان و بهره‌گیری از ظرفیت موسسات دولتی و غیر دولتی به ویژه شرکت‌های دانش بنیان، به دنبال ایجاد یک تحول در عرصه اشتغال و کارآفرینی است.
بنا بر گفته مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) استفاده از طرح‌های نوآورانه برای توسعه اشتغال در خانواده‌های تحت حمایت یک ضرورت است، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش درآمد ثابت برای مجریان طرح‌ها، تقویت طرح راهبران شغلی، تهیه و تدوین نقشه جامع جغرافیای طرح‌ها و مشاغل متنوع زودبازده با رویکرد توسعه مشاغل خانگی، از جمله برنامه‌های کمیته امداد برای تحقق جهش تولید در این نهاد است.
وی میافزاید: فرصت‌های جدید شغلی با هدف پایدارسازی طرح‌های اشتغال به خصوص در مناطق محروم در دستور کار کمیته امداد است و در همین راستا برنامه سال 99 این نهاد ایجاد 200 هزار فرصت شغلی برای مددجویان است که برای ایجاد این میزان اشتغال 6 هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پیشبینی شده است.
لرستان و ظرفیتهای جدید اشتغال
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد لرستان با اشاره به برنامه راهبردی اشتغال این نهاد گفت: درسال جهش تولید از اجرای طرحهای اشباع شده تکراری و فاقد توجیه اقتصادی درمنطقه جلوگیری شده است.
امین اله کردعلیوند افزود: استفاده از ظرفیت و فرصت های جدیداز طریق سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، جهاد دانشگاهی، مرکز تحقیقات کشاورزی و دیگر سازمانها و نهادهای متولی امر اشتغال با اجرای طرحهای کشت گیاهان دارویی، زعفران، پنل های خورشیدی و همچنین اجرای طرحهای نوین با توجیه اقتصادی بالا و پایداری مناسب اقدام شده است.
نظارت رمز موفقیت طرح های اشتغال
بنا بر گفته معاون کمیته امداد لرستان، اهمیت نظارت در شروع فرآیند اجرای طرح های اشتغال با انجام بازدیدهای اولیه (قبل، حین و بعد از اجرای طرح) در مراحل کاری ناظرین قرار میگیرد بطوریکه عدم انحراف و جمع آوری طرحها در آمار ارائه شده کاملا مشهود است.
وی بیان کرد: در بازدیدهای کارشناسی که از طریق همکاران حوزه اشتغال از طرحهای اجرایی بعمل می آید، سعی در کیفی نمودن بازدید و ارائه راهکارها و پیشنهادات بمنظور مرتفع نمودن موانع و مشکلات پیش روی طرحهای صورت می پذیرد که این موضوع در راستای بهبود وضعیت معیشتی خانوار و پیشرفت مستمر طرح ها است.
کردعلیوند گفت: انجام مشاوره های شغلی دقیق، ارائه راهکارها و پیشنهادات و تذکرات لازم در راستای توسعه و پیشرفت طرح، انجام بیمه دامها و ملزومات طرح بمنظور جبران خسارتهای احتمالی توسط ناظران فنی در بازدیدهای ادواری انجام شده از طرحها امکان سنجی به مجریان طرحهای اشتغال و تهیه طرح توجیه فنی و اقتصادی و ثبت در سامانه های مربوطه توسط ناظرین فنی انجام می گیرد.
وی افزود: همین امر باعث شده تا علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه مددجویان، با انجام مشاوره های کارشناسی دقیق تر کیفیت اجرای طرحهای بهتر باشد. برای ارتقا دانش فنی و مهارتی مددجویان و تقویت طرح هائی که در سالهای قبل اجرا شده اند و از بازدهی مناسبی برخوردار نبودند کلاس ها و دوره های آموزشی برگزار می شود.
معاون کمیته امداد یادآور شد: از برگزاری دوره های آموزشی مربوط به طرح های اشتغال اشباع شده و فاقد بازار کار در منطقه مانند خیاطی ،آرایشگری ، کامپیوتر جلوگیری بعمل آمد و در مقابل نسبت به ارائه آموزشهای نوین و بازار پسند مانند کاشت گیاهان دارویی، انرژی خورشیدی ، کیف و چرم و صنایع دستی اقدام شد.
تخصیص 175 میلیارد ریال به اشتغال مددجویان شهرستان بروجرد
معاون خودکفایی و اشتغال کمیته امداد لرستان از تخصیص مبلغ 175 میلیاردو 14 میلیون ریال به امور اشتغال مددجویان بروجرد اشاره کرد و افزود: این مبلغ از اعتبارات منابع ملی،صندوق قرض الحسنه امداد ولایت،تسهیلات وام اشتغال پایدار روستایی و تسهیلات بانکی قرض الحسنه تبصره 16 بودجه عمومی تامین می شود.
کردعلیوند با تاکید بر ایجاد اشتغال جدید،پایدارسازی مشاغل و افزایش درآمد طرح های اشتغال زای این نهاد گفت:در سالجاری 649 فرصت جدید شغلی با اعتبار 171 میلیارد و 139 میلیون ریال در شهرستان بروجرد اجرا می شود.
وی با اشاره به فعالیت های حمایتی اشتغال گفت: آموزش کسب و کار 684 نفر از مددجویان با اعتبار دو میلیارد ریال،اشتغال 156 نفر از سرفصل کاریابی با اعتبار یک میلیارد ریال، تامین 970 میلیون ریال به منظور پایدار سازی فعالیت های اشتغال مددجویان مجری طرح ، بازاریابی و فروش تضمینی صنایع دستی تولیدی از فعالیت های این نهاد در شهرستان بروجرد است.
توانمند سازی ، خودکفایی و اشتغالزایی در جمعیت تحت پوشش نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) راهبرد و رویکردی است که طی سال های اخیر و بخصوص امسال که با محور رونق و جهش تولید هدف گذاری شده است با جدین دنبال می شود تا بتوان با ایجاد زمینه های خودکفایی و رفاه در جمعت تحت پوشش، گامی در جهت تحقق رونق تولید برداشت.
برچسب‌ها
بروجرد جهش تولید کمیته امداد امام خمینی (ره) خودکفایی لرستان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیانیه رسمی محسن چاوشی / تا ابد صدای محرومان باقی می‌مانم

رییس دبیرخانه ستاد حمایت از مشاغل خانگی در گفت و گو با ایرنا مطرح کرد: ایجاد 35 هزار شغل در بخش مشاغل خانگی

شاکرمی خبر داد: تامین اجتماعی، بیمه بیکاری سه ماهه ( خرداد تا مرداد) را پرداخت می کند

شریعتمداری: صاحبان علم و فرهنگ خواسته ای جز قدرشناسی از حکومت ها ندارند

حصر اقتصادی همچون حصر آبادان، شکسته می شود

چرا مبتلایان کرونا نباید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

شدت بارش‌ها در 6 استان «پرخطر» است

برگزاری بیش از 200 برنامه در هفته تهران

آغاز کاشت گلهای پاییزه در شرق تهران

کشاورزان لرستان توان تامین وثیقه بانکی را ندارند

امام جمعه خرم‌آباد: زکات کشاورزان صرف آبادانی مناطق محروم می‌شود

ارزیابی HSE از 41 مرکز درمانی منطقه 12

چرا رنگین کمان به شکل کمان است؟

با عصاره آلبالو، سکته مغزی را شکست دهید

اپل صاحب یک فناوری جدید پادکست شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 6 مهر 99

اتهام رابطه نامشروع با یک زنِ شوهردار به بایدن

عکسی که داغ استقلالی‌ ها را تازه می‌ کند

چقدر واکسن آنفلوآنزا به لرستان وارد شد؟

کاهش نسبی دما، فردا و پس فردا در لرستان

تاییدیه ایمنی 388 آسانسور در لرستان صادر شد

بزرگ‌ترین واحد تولید ماسک لرستان به بهره‌برداری رسید

شناسایی و ثبت یک گونه جدید از پرندگان در خراسان رضوی

حمایت از طبیعت و ارتقای معیشت جوامع بومی در اولویت صنعت گردشگری قرار گیرد

کیش، پیشگام در پیوستن به شبکه نسل پنجم

دادگاه تجاوز به دختر دانشجو توسط هنرمند جوان

اعلام آمار قربانیان کرونا در تهران

جهانگیری: ملت، مردانه پای کشور ایستاده است

کشف انبار احتکار سم و بذر کشاورزی در خرم‌آباد

70 درصد بودجه شهرداری محقق شده است

بازنگری در طرح تفصیلی لازم است

سازمان بهداشت جهانی آزمایشگاه مرجع کووید 19 لرستان را تایید کرد

سرپرست فرمانداری بروجرد: ایستادن در سنگر اقتصاد و رونق تولید نیاز امروز جامعه است

اجرای 12 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس

آزمایشگاه مرجع کووید 19 لرستان مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت

همایش ملی " اقتصاد گردشگری در دوران کرونا " فراخوان شد

تایید آزمایشگاه مرجع کووید 19 لرستان از سوی سازمان بهداشت جهانی

طرح تونل امیرکبیر 4 بار پیش از اجرا تغییر کرده بود

توزیع بیش از 205 هزار لیتر موادضدعفونی کننده میان سازمان‌های شهرداری

50 ناوگان نو برای حمل و جمع آوری پسماندهای پزشکی

ارزش‌های ناب الهی دفاع مقدس در قالب بهترین آثار هنری عرضه شود

خطر تردد سوخت رسان ها در شهران از مخازن سوخت بیشتر است

شناسایی 180 گونه پرنده در نخستین سایت پرنده نگری کشور

388 تاییدیه ایمنی آسانسور در لرستان صادر شد

قیمت راناپلاس مشخص شد

نامه محرمانه رئیس کمیسیون بهداشت به روحانی

بهترین بازیکن دیدار استقلال - پاختاکور انتخاب شد

توقیف کالای قاچاق در الیگودرز

اجرای حکم 5 میلیاردی تعزیرات لرستان برای قاچاق کالا

بازدید از موزه های منطقه 11 رایگان است