ندای لرستان

آخرين مطالب

عبور هنرمندانه از تحریم‌ها؛ حکایت جوان لرستانی که صادرکننده نمونه صنایع دستی شد فرهنگي

عبور هنرمندانه از تحریم‌ها؛ حکایت جوان لرستانی که صادرکننده نمونه صنایع دستی شد
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - محمد بوربور، کارآفرین و صادرکننده نمونه لرستانی 14سال در زمینه سراجی سنتی فعالیت دارد و تولیدات چرمی با برند «ماندگار» را به سراسر کشور و خارج صادر می‌کند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک، محمد بوربور؛ جوان خوش ذوق و کارآفرین لرستانی است که با تأسیس تعاونی صنایع دستی ماندگار برای 18 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی کرده و عناوینی از قبیل کارآفرین برتر، تعاونگر برتر و صادرکننده نمونه استان لرستان را از آن خود کرده است.
تولیدات چرمی این شرکت که کاملاً طبیعی و دست ساز است با برند «ماندگار» در سراسر کشور و حتی خارج از کشور به فروش می‌رسد، وی از معدود تولیدکنندگانی است که در شرایط کرونا نه‌تنها با چالش و رکود مواجه نشد بلکه با قدرت به تولید و صادرات محصولات می‌پردازد.
محمد بوربور از سال 85 فعالیت خود را در شهرستان بروجرد آغاز کرد و امروز با تولید هزار و 800 نمونه محصول توانسته جایگاه خود را در بازارهای بین‌المللی تثبیت کند و در بحث برندسازی و بسته‌بندی تولیدات خود گام‌های مثبتی بردارد که تا پیش از آن در تمام استان بی‌سابقه بوده است.
*از کجا شروع کردید و ایده چرم‌دوزی چگونه به ذهن شما رسید؟
16 سالگی وارد بازار کار شدم، قبل از آن کارگر ساختمانی بودم و در کنار کارگری فتوشاپ و اپلیکیشن‌های گرافیکی کامپیوتر تدریس می‌کردم، چون علاقه زیادی به کارهای گرافیکی داشتم. در بازه سنی 13 تا 16 سالگی با فراز و نشیب‌هایی که پشت سر گذاشتم تجربیات خوبی کسب کردم و سال 84 در رشته کامپیوتر دانشگاه تهران قبول شدم.
پدرم علاقه داشت ادامه تحصیل بدهم اما به صورت مخفیانه درس را کنار گذاشتم و به سمت هنر سراجی رفتم، چون در استان لرستان کسی را در این زمینه سراغ نداشتم در تهران ماندم. استاد فوق‌العاده سختگیری داشتم که بعد از شش ماه درگذشت ولی من به فعالیت خود در حوزه سراجی سنتی ادامه دادم.

ندای لرستان

*جایگاهی که امروز دارید را چگونه به دست آوردید؟
با افتخار هیچوقت گذشته‌ خود را فراموش نمی‌کنم و حتی موفقیت امروزم را مدیون گذشته‌ام می‌دانم چون بنده از هیچ کاری حتی کارگری و نظافت سرویس بهداشتی دریغ نکردم به همین دلیل اولین چیزی که در من از بین رفت غرور بود؛ در واقع این غرور سمی بود که باید آن را از زندگی خود حذف می‌کردم. با افتخار، تنها لری هستم که از حمالی و کولبری به درجه تجارت رسیدم و توانستم برای لرتباران و هم استانی‌های عزیزمان خدمتی انجام دهم.
*چه دستاوردها و موفقیت‌هایی در حوزه صنایع دستی داشته‌اید؟
بعد از گذشت 14 سال فعالیت هنری به دو درجه استادی در حوزه صنایع دستی رسیدم و در جشنواره فجر چندین سال رتبه نخست را کسب کردم. سال 87 به لرستان برگشتم تا دین خود را ادا کنم چون متأسفانه استان ما نرخ بیکاری بالایی دارد بنابراین به زادگاه خود یعنی شهر بروجرد آمدم و سال 90 به عنوان کارآفرین برتر شناخته شدم و برای 18 نفر که همگی از بیماران سرطانی، بهبودیافتگان از سرطان، افراد بد سرپرست و معلول ناتوان جسمی بودند شغل ایجاد کردم.
تعاونی تولید محصولات چرم و پوست صنایع دستی ماندگار را که تأسیس کردم در ابتدا به صورت سفارشی و به درخواست مشتریان خاص تولید انجام می‌دادیم ولی بعد با گسترش فعالیت‌ها به تولید انبوه رسیدیم. در بخش طراحی و ساخت کیف‌های چرمی بزرگترین تولیدکننده کد شیما هستیم.

ندای لرستان

کد شیما به محصولی اختصاص داده می‌شود که یک بار طراحی می‌شود و به صورت انحصاری در اختیار همان طراح است که با وجود برندهای بزرگ در مملکت بنده این افتخار را برای مردم لرستان به دست آوردم.
در شرکت تعاونی صنایع دستی ماندگار تمام محصولات بدون استفاده از هرگونه ابزار آلات صنعتی تولید می‌شوند و ارزش بر افزوده محصول بالغ بر 300 برابر است درحالی که در صنعت نفت یا پتروشیمی چنین ارزش افزوده‌ای نداریم که بخواهد از نظر تولید با یک آورده بسیار پایین، چنین خروجی فوق العاده‌ای داشته باشد.
چرم و مواد اولیه ما از ایتالیا و ترکیه وارد می‌شود سپس با کار کردن روی آنها، ایده‌ها و طراحی‌های نویی که متناسب با رنگ سال باشد را انتخاب می‌کنیم و با توجه به اینکه برای تولیداتمان از متریالهای سوپرممتاز استفاده می‌شود، در دوران کرونا به لطف خداوند بهترین شرایط زندگی برایم رقم خورد، با اینکه دو هزار کارگاه چرم در کشور تعطیل شد اما تولید ما همچنان رو به افزایش است.
*چه تولیداتی دارید؟
محصولات ماندگار شامل هزار و 800 محصول تماما طبیعی و دست ساز است که صفر تا صد محصول با دست انجام می‌شود، اگر یک کیف دست ساز چرم در کشور ما 800 تومان فروخته شود در کشورهای اروپایی مثل آلمان بالغ بر 800 یورو به فروش می‌‍‌رسد که این نوسان قیمت نشان می‌دهد ما در استان چه فرصت و پتانسیلی را تاکنون از دست داده‌ایم. نمونه‌هایی که در مجموعه صنایع دستی ماندگار تولید می‌شود تمام مراحل آن از ایده تا محصول نهایی از همین مجموعه نشات می‌گیرد و از تولیدات دیگران کپی‌برداری نمی‌کنیم‌.
در بخش زنان بالغ بر 800 نمونه کار داریم اما محصولات مربوط به آقایان، محصور و محدود است؛ از دیگر محصولات ما کوله‌های چرم گاوی و طرح کروکودیلی است که قیمت این کار در اروپا حدود هزار و 100 یورو است که طرح و پیاده سازی روی شناسنامه کوله به اسم لرستان به ثبت رسیده و در سریع‌ترین زمان ممکن صنعت چرم به اسم لرستان شناخته خواهد شد.

ندای لرستان

*مهمترین چالش پیش روی صنعت چرم چیست؟
در کشور ما ضعف بزرگی در صنعت دست‌ساز بیداد می‌کند و آن هم بخش بسته‌بندی است که خوشبختانه از سال گذشته واحد بسته‌بندی را احداث کردیم به‌طوری که کمپانی‌های بزرگ کشور وقتی قصد دارند به مهمانان خارجی خود یادگاری و هدیه‌ای تقدیم کنند از محصولات ما استفاده می‌کنند.
در استان لرستان 48 رشته صنایع دستی وجود دارد که با همین تعداد می‌توانیم کل سیستم اقتصادی مملکت را تغذیه کنیم. متأسفانه همین چرم‌هایی که ما وارد می‌کنیم از استان لرستان صادر می‌شوند و به قیمت فوق العاده ناچیز و حتی دور ریز به کشورهای خارجی ارسال می‌شوند بعد ما باید به ایتالیا برویم و با یورو و قیمت گزاف، آنها را وارد کنیم و با این کار سبب خروج ارز از کشور شویم و همه این مشکلات به این دلیل است که در این رشته دلسوز نداریم.
*چشم انداز و هدف نهایی شما چیست؟
درحال حاضر دو مجموعه چرم و بسته‌بندی داریم که بالغ بر 18 نفر به صورت مستقیم در آنجا مشغول به فعالیت هستند. نسبت به اهدافی که دارم فعلاً 30 درصد جلو رفته ام؛ شاید برخی فکر کنند که صادرکننده نمونه هستم و چه چیزی از این بهتر که تولیدات ما در چند کشور به فروش می‌رسد اما این برای من خوشایند نیست؛ زمانی می‌توانم خود را فردی موفق بدانم که حداقل در 50 درصد اشتغالزایی استان سهم داشته باشم.
مانع مهمی که سد راه پیشرفت جوانان شده این است که درک مشترکی میان کارمند و کارفرما وجود ندارد چون هر کدام دیدگاه خاص خود را دارند؛ نبودن زبان قابل فهم بین دو قشر، هزاران مشکل را ایجاد کرده است؛ وقتی مثبت‌نگری کنیم جامعه اصلاح می‌شود، به همین دلیل هیچ‌گاه اهل گله و شکایت و نالیدن از شرایط موجود نبودم.
انتهای پیام/
منبع: دانا

لینک کوتاه:
http://www.lor-online.ir/Fa/News/177387/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تساوی ارزشمند وشیرین خیبر در حافظیه شیراز/توقف فجر سپاسی در برابر خیبر خرم آباد

جزئیات قطعی برق سه شنبه 7 بهمن در تهران اعلام شد

توضیحات نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در خصوص قلعه فلک الافلاک

آمادگی فرودگاه خرم‌آباد برای پروازهای عتبات عالیات

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 7 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

جوی آرام و پایدار در لرستان

وعده‌های «نوبخت» برای تامین اعتبار پروژه‌های سیلاب و جهش تولید

صدور دستور تخصیص 100 درصدی اعتبارات پروژه‌های لرستان

سالانه حدود 28 هزار تن انجیر از باغات لرستان برداشت می‌شود

اختصاص پایگاه های رایگان بینایی سنجی در جنوب شهر

21 دستگاه بیت کوین غیرمجاز در سلسله کشف شد

توزیع مواد پروتئینی خارج از شبکه در سلسله ممنوع است

اخشابی برای سریال ده‌نمکی می‌خواند

27 کیلومتر راه روستایی خاکی در ازنا وجود دارد

بازیکنان لیگ یکی با پیراهن مهرداد میناوند + سند

ملاقات عمومی رییس کل دادگستری استان لرستان

مغزمان را از اجداد شبیه به ماهی‌ به ارث برده‌ایم!

آغاز صدور احکام بازنشستگان غیرهیات‌علمی دانشگاه‌ها/ موانع قانونی مرتفع شد

شمارش معکوس آغاز عملیات اجرایی طرح "بلوار کیش" در بندر چارک

دخترِ فراری، سارق خودرو شد

توضیحات نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در خصوص قلعه فلک الافلاک

احتمال افزایش ازدواج سفید با وام جدید ازدواج

افزایش آلودگی هوای کلانشهر‌ها تا چهارشنبه

اجاره مدارس در ساعات غیر رسمی

قیمت خودرو در بازار، پایین‌تر از قیمت کارخانه!

کشف 4هزار دستگاه ارز دیجیتال قاچاق در البرز

استیضاح ترامپ امروز به دست سنا می‌رسد

بیانیه نماینده سبزوار درباره درگیری‌اش با سرباز راهور

گوش لیلا حاتمی برای قاتل و وحشی دردسرساز شد! + عکس

چهار هزار و 500 کیلوگرم روغن جامد در سلسله توزیع شد

بیش از 5 هزار متر مربع گلکاری در منطقه13

اجرای «طرح پاک» پایش امتیازات کارکنان شهرداری منطقه 15

سرمربی تیم فجر سپاسی: داور می‌توانست 2 پنالتی برای ما بگیرد

اجرای طرح "ارتقای امنیت حضور زنان و خانواده ها " در محله های مرکزی تهران آغاز شد

پروژه 35 متری شهید افتخاری به مراحل پایانی نزدیک می شود

اجرای طرح کاپ برای حفظ محیط زیست

تجلیل از کودکان پایتخت در نمایشگاه نقاشی کودکان

بیش از 22 هزار اصله درخت در معابر و بوستان های شمال شرق پایتخت هرس شد

فرش گل های اسلامی-ایرانی در حاشیه بزرگراه های اصلی شهر گسترده شد

توقف تیم‌های شیرازی مقابل خیبرخرم آباد و گل ریحان البرز

پروژه‌های توسعه محله‌ای منطقه5 امکان سنجی و پایش می‌شوند

عادی انگاری موج چهارم کرونا را در پلدختر تشدید می کند

مسیر جدید مرکز معاینه فنی دماوند افتتاح شد

شمار مبتلایان کرونا در لرستان به63 هزار و303 نفر رسید

پایانه های حمل و نقل عمومی منطقه 2 تهران ساماندهی شد

یکهزار و 250 حلقه لاستیک قاچاق در الیگودرز کشف شد

خیبر با ویسی همچنان نمی‌بازد

تولید مستند شهید مدافع امنیت «جابر بیرانوند»/ پخش از شبکه سوم سیما

تأمین سیب شب عید لرستان از محصولات باغداران بروجردی

تصاویر | بی‌توجهی مردم به کرونا در خرم‌آباد