ندای لرستان

آخرين مطالب

سازگاری با کم آبی در لرستان مقالات

سازگاری با کم آبی در لرستان
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - علیرغم بارش‌های بسیار و رودخانه های پر آب اما به دلیل نبود زیرساختاریهایی برای ذخیره آب ،همچنان مشکل کم آبی بخش کشاورزی، صنعت و شرب لرستان را تهدید می‌کند.

 پس از سیل فروردین ماه امسال و سرریز شدن سدهای لرستان، کشاورزان بر این باور بودند که دوران خشکسالی گذشته است و می‌توانند آسوده خاطر زمین‌های زراعی خود را آبیاری کنند.
اما با اعلام سازمان جهاد کشاورزی لرستان مبنی بر صرفه جویی در آب و جلوگیری از کشت محصولات آب دوست و با توجه به اینکه حدود 2 ماه از زمان حساس تولید در بهار بدون بارندگی بوده، مشخص شد که دوران خشکسالی هنوز پابرجاست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان معتقد است بارش‌های بهاره برای کشاورزی اهمیت بسیاری دارد که متأسفانه از اواسط فروردین بارش چندانی در استان رخ نداده است.
عبدالرضا بازدار ادامه داد: 110 هزار هکتار اراضی جو، 195 هزار هکتار گندم و 90 هزار هکتار حبوبات استان به صورت دیم کشت می‌شود که انتظار می‌رود به دلیل کم ابی در فصل بهار، تولید این محصولات کاهش یابد.
وی گفت: علیرغم پیش بینی کاهش تولید گندم در سال جاری اما در هر صورت انتظار می‌رود امسال با برداشت 400 هزار تن از این محصول استراتژیک عملکرد بهتری نسبت به سال گذشته داشته باشیم.
بازدار سطح زیر کشت گندم آبی لرستان را 50 هزار هکتار برشمرد و افزود: حجم مخازن سدهای لرستان 200 میلیون متر مکعب و برای پهنه استان بسیار پایین است.
وی در خصوص جبران خسارت‌های سیل نیز گفت: 15 هزار و 600 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت وارد شده و زیرساخت، باغ و اراضی حاشیه رودخانه‌ها به شدت آسیب دیده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: 90 درصد جاده و کانال‌های ابیاری، تأسیسات برقی و ایستگاه‌ها وارد مدار شده و مشکل خاصی در خصوص آبرسانی نداریم.
بازدار با اشاره به بکارگیری 160 دستگاه انواع ماشین سنگین اظهار داشت: 350 کیلومتر جاده بین مزارع و 250 کیلومتر کانال ابیاری بهسازی شده است.
به گفته وی 60 دستگاه الکتروپمپ از سطح رودخانه جمع آوری و پس از تعمیر رایگان نصب و 70 دستگاه ترانسفورماتور نیز تعمیر شد.
وی با اشاره به واگذاری امانی تجهیزاتی همچون لوله و الکتروپمپ ادامه داد: 9 ایستگاه پمپاژ عمومی نیز برای آبرسانی باغات راه اندازی شده است.
بازدار تصریح کرد: 14 هزار پرونده خسارت بخش کشاورزی تشکیل شده که در حال بارگذاری در سامانه سجاد است و ارسال پرونده‌های پرداخت تسهیلات کم بهره به هشت بانک عامل در شهرستان‌ها اغاز شده است.

**طرح سازگاری با کم آبی از اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای لرستان است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان اظهار داشت: مهم‌ترین استراتژی آب منطقه‌ای لرستان تکمیل طرح‌های نیمه تمام شامل تکمیل هشت سد در دست اجرا، تکمیل تعداد 6 شبکه آبیاری و زهکشی، پایاب سدها به مساحت 22 هزار هکتار، تکمیل تعداد هشت ایستگاه پمپاژ با شبکه آبیاری و زهکشی تحت پوشش به مساحت 10 هزار هکتار می‌باشد.
رضا میرزایی بیان کرد: همچنین ادامه طرح احیا و تعادل بخشی دشت‌ها، عملیاتی کردن طرح ملی سازگاری با کم آبی، پیگیری تخصیص آب با اولویت آب شرب و صنعت بلندمدت و پایدار جمعیت استان از دیگر اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای لرستان است.
وی گفت: از دیگر برنامه‌های مهم و اولویت دار شرکت آب و منطقه ای لرستان، طرح سازگاری با کم آبی می‌باشد که در دست اقدام است.
میرزایی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی، کشور ما به صورت ذاتی یک کشور کم آب با شرایط اقلیمی خشک، نیمه خشک و فرا خشک است و مهمترین طرحی که می‌تواند مشکلات آب کشور را نجات دهد اجرای درست طرح سازگاری با کم آبی است.
وی به طرح تدقیق اراضی آبی و طرح مطالعات جامع آب شرب و صنعت بلندمدت استان اشاره کرد و افزود: این طرح‌ها، جز طرح‌های کلیدی استان هستند که با انجام آنها، تخصیص آب استان به روز رسانی شده و مشکل تخصیص آب بخش‌های مختلف (شرب، صنعت و کشاورزی) تعیین تکلیف خواهد شد.
به گفته وی از دیگر اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای لرستان، انجام مطالعات تعیین حریم و بستر رودخانه، آزادسازی تصرفات غیرقانونی حریم رودخانه، اجرای طرح‌های ساماندهی رودخانه در مناطق پرجمعیت و انجام مطالعات طرح‌های آب گردشگری است.

**سهم قانونی تخصیص آب لرستان سه میلیارد متر مکعب است
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان در این باره گفت: بر اساس قانون، سهم تخصیص آب استان از مجموع نزولات آسمانی و رواناب‌های ورودی به استان سه میلیارد متر مکعب است.
احمد مرادپور ادامه داد: اگر تمامی سدهای استان احداث؛ تکمیل یا بهره برداری شوند ظرفیت ذخیره آنها 380 میلیون متر مکعب می‌باشد.
وی اظهار داشت: هشت میلیارد متر مکعب نزولات آسمانی لرستان و حدود چهار تا پنج میلیارد متر مکعب نیز ورودی رواناب‌های استان است که بر اساس قانون می‌تواند پنج تا 25 درصد آب‌های ورودی و 40 درصد بارش‌ها را برداشت کند.
وی با تاکید بر احداث سدهای تنظیمی بزرگ در لرستان تصریح کرد: سیل امسال 100 هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌های استان خسارت زد که با توجه به تخصیص چهار هزار میلیارد ریال تخصیص اعتبار عمرانی استان در سال گذشته؛ جبران این خسارت‌ها زمانبر و نیازمند کمک‌های ملی است.

**توسعه و پیشرفت لرستان در گرو استفاده از ظرفیت‌های داخلی
استاندار لرستان در این باره اظهار داشت: استان لرستان یکی از استان‌های پر آب کشور است متوسط بارندگی‌های استان 540 میلی متر و میزان آب خروجی در بلندمدت معادل 12.5 میلیارد متر مکعب می‌باشد.
سید موسی خادمی ادامه داد: از این میزان مقدار هشت میلیارد متر مکعب رواناب‌های آن تولیدی استان لرستان است و 4.5 میلیارد مترمکعب آن مربوط به روان آب‌های ورودی سایر استان‌های همجوار به داخل استان لرستان است.
وی بیان کرد: استان لرستان تولید کننده آب است در خصوص مهار آب و بهره گیری از این ظرفیت اقداماتی انجام شده اما کافی نیست از آنجایی که نوع سرمایه گذاری در این حوزه حالت انقباضی دارد استان لرستان از این نظر دچار مشکل است.
وی بیان کرد: با انتقال آب شرب مخالف نیستم اما نسبت به تخصیص و انتقال آب کشاورزی و صنعت از یک استان به استان دیگر انتقاد دارم.
استاندار لرستان اضافه کرد: در کل کشور میانگین اراضی آبی 46 درصد است ولی در لرستان که تولید کننده آب است، این نرخ سود 23 درصد است که نشان می‌دهد در این زمینه اقدامات مناسب و زیرساختی انجام نشده است.
خادمی معتقد است برخی استان‌های تولید کننده آب مانند لرستان نسبت به سایر استان‌ها از تخصیص آب کمتری برخوردار بوده و در این خصوص وزارت نیرو نیازمند به اصلاح قوانین حوزه آب می‌باشد.
وی گفت: اگر بخواهیم در جهت توسعه و پیشرفت استان اقداماتی انجام دهیم باید حتماً از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم و اگر بخش خصوصی را در سرمایه گذاری حوزه آب وارد کنیم به طور قطع نتایج بهتری را شاهد خواهیم بود.
وی ادامه داد: باید روی مدل توزیع آب کشور کار شود تا بار مشکلات کاهش یابد و زمینه برای فروش آب در استان‌های تولیدکننده آب فراهم شود.

**یک عقب ماندگی در پیگیری طرح‌های لرستان وجود دارد
وزیر نیرو پنجم تیرماه در آئین افتتاح تصفیه خانه شهرستان ازنا اظهار داشت: اعتقاد داریم یک عقب ماندگی در پیگیری طرح‌های لرستان وجود دارد که سعی می‌کنیم آن را جبران کنیم.
رضا اردکانیان گفت: مجموعه طرح‌ها و نیازهای صنعت آب و برق در لرستان مدنظر وزارت نیرو می‌باشد و با تاکید بیشتری نسبت به قبل در زمان باقی مانده از دولت دوازدهم مسائل را دنبال خواهیم کرد.
وی بیان کرد: تخصیص آب و سرعت دادن به طرح‌های در دست اقدام در دستور کار وزارت نیرو قرار خواهد گرفت.
وزیر نیرو با بیان اینکه لرستان در تأمین آب یکی از استان‌های تولید کننده است، افزود: در سال 1392 یک سد در لرستان به بهره‌برداری رسید اما اکنون چهار سد با ظرفیت 420 میلیون مترمکعب در مدار بهره برداری آماده است.
اردکانیان اضافه کرد: 9 سد در لرستان در دست ساخت است که امیدواریم تا پایان دولت حداقل چهار سد به بهره برداری برسد.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چیت عایق است

بیش از 2 میلیون هکتار از اراضی ملی لرستان با مشکل حفاظت مواجه است

حریق عمدی در جنگل‌های لرستان ده سال حبس به دنبال دارد

آغاز طرح نوسازی ناوگان باری در لرستان

برف جان تازه به کشاورزی الیگودرز داد/ طرحی که مهاجرت را معکوس کرد

گروگان‌گیران در دام پلیس لرستان

10 هزار و 300 واحد نوساز به سیلزدگان لرستان تحویل شد

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

روش صحیح استفاده از ماسک در مقابله با ویروس کرونا

تازه‌ترین آلبوم استاد حاشیه‌نشین منتشر شد/ روایت نفر از «سرگردان»

چهار سارق محتویات داخل خودرو در دلفان دستگیر شدند

فاصله‌هایی که دیده نمی‌شود

سقف لرزان قدیمی‌ترین دبیرستان غرب کشور/ امداد طلبی از خیرین

تعداد مبتلایان به کرونا در لرستان به 3746 نفر رسید/ فوت 151 بیمار

خاطره جالب علی اوجی از شلیک همایون شجریان به رضا یزدانی

متلک خواننده آمریکایی به ترامپ

فیلم| ترانه «گل سنگم» با اجرای بچه‌های ژاپنی

ویدئو / سراج، جمشیدی و مظفری برای مدافعان سلامت خواندند

انتخاب پولسازترین ورزشکار زن جهان

نخستین مشاهده کروناویروس در شیر مادر

کارایی ماسک‌های پارچه‌ای در برابر کرونا

تأثیر ویروس کرونا بر مردان

کدام شهرها در وضعیت «قرمز» شیوع کرونا هستند؟

کاهش میزان وقوع جرائم در بروجرد

اقدام خداپسندانه جوان کوهدشتی در مراکز پمپ بنزین

فعالیت 20 هزار نفر جمعیت روستایی لرستان در تولید صنایع دستی

سورهای خانگی عروسی و بازگشت به سادگی

قدرت ایران در پاسخ قاطع به تهدیدات آمریکا نمایان شد

مهاجرت گسترده روستائیان/ صنایع دستی ظرفیتی برای رونق اشتغال

فرهنگ ایثار و شهادت ضامن سلامت جامعه است

اقامه نماز عید فطر در 3 شهر لرستان

اقامه نماز عید فطر در اماکن روباز بقاع متبرکه لرستان

عید فطر روز تطهیر دل از هوای نفسانی است

عیدفطر و غریبانه‌ای به وسعت یک ماه بندگی

زیباترین ملکه عرب کیست؟ + عکس

فعالیت 20 هزار نفر از جمعیت روستایی و عشایری لرستان در تولید صنایع‌دستی

تشدید محدودیت‌ها در راستای مقابله با کرونا در مرکز لرستان

امیر تتلو برای همیشه از دنیای موسیقی خداحافظی کرد

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

نماز عید سعید فطر در سه شهر لرستان اقامه می‌شود

مرضیه برومند و پری زنگنه «شعر هستی» را به مردم هدیه کردند

ورودی جنوبی خرم‌آباد مسدود شد

10 تیم نظارتی بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در دلفان تشکیل شد

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش

ورود غیربومی‌ها به خرم‌آباد ممنوع شد

نماز عید فطر در 3 شهر سفید لرستان اقامه می‌شود

فتح خرمشهر، نقطه عطف جنگ تحمیلی

پلمپ قلیان سرای یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

پلمپ یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی

وحدت، همدلی و انسجام یکی از ویژگی اصلی مقاومت در مقابل دشمنان ایران