ندای لرستان

آخرين مطالب

بیشه، تفرجگاه یا قربانگاه؟ مقالات

بیشه، تفرجگاه یا قربانگاه؟
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - ماهنامه تخصصی جمعیت هلال احمر لرستان در مطلبی با عنوان بیشه، تفرجگاه یا قربانگاه؟ نوشت: با شروع فصل بهار، خبرهای تکان دهنده‌ای مبنی بر غرق شدن عده‌ای در آب‌های لرستان به گوش می‌رسد که برخی‌ها به عنوان مهمان به این استان سفر کرده بودند.

به گزارش ایرنا در ادامه این مطلب آمده است: با شروع فصل‌های بهار و تابستان، همزمان با احیای طبیعت که زمین جان تازه ای می‌گیرد و شور حیات در همه جا دیده می‌شود، مردم برای فرار از مشغولیات روزمره به دامان طبیعت پناه می‌برند تا برای ساعاتی فارغ از مشکلات در کنار عزیزان خود بیاسایند.
لرستان که به لطف طبیعت و اب و هوای مناسبی که دارد در این فصول پذیرای مردم مختلفی برای تفریح و استراحت می‌باشد.
طی سالیان اخیر به کرات از مسئولین استانی شنیده شده است استان لرستان از پتانسیل خوبی در زمینه گردشگری برخوردار می‌باشد و با ورود به این حوزه می‌تواند اقتصاد بیمار و فلج خود را تا حدودی بهبود بخشد.
این استان چه به لحاظ آثار باستانی غارها، پل‌های تاریخی چه از نظر جاذبه‌های طبیعی شامل رودخانه‌ها، آبشارها و غیره دارای آثار بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد که هر کدام از آنها می‌توانند به عنوان یک منبع درآمد زایی بسیار موفق عمل کرده ایجاد اشتغال نمایند.
اما خبر آزاردهنده ای که این روزها بسیار شنیده می‌شود حاکی از افزایش تعداد غرق شدگان در رودخانه‌ها و آبشارهای استان می‌باشد، بدتر اینکه تعدادی از این افراد به عنوان گردشگر از سایر نقاط به لرستان سفر کرده و دچار حادثه شده‌اند.
تعداد 20 نفر از هموطنان مان در لرستان بر اثر شنا کردن در آب‌های خروشان غرق شده‌اند، با وجودی که فصل تابستان تازه شروع شده در سه ماه آینده تدبیری برای این مشکل اندیشیده می‌شود یا اینکه همچنان باید شاهد قربانیان بیشتری باشیم؟
اینگونه حوادث یک متولی مشخص ندارند دستگاه‌های مختلفی در آب‌های خروشان و اطراف آنها ادعای مالکیت دارند.
همان گونه که انتظار می‌رود هنگام بروز حوادث از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند. ما در صدد آن بودیم به این پاسخ برسیم کدام دستگاه مسئولیت نجات جان افراد را بر عهده دارد؟
یکی از دغدغه‌های خانواده‌های قربانیان این بود که نمی‌دانستند هنگام بروز حادثه به کجا مراجعه کنند و از چه دستگاهی مطالبه داشته باشند.
سرگردانی خانواده‌های متوفیان باعث شد از دستگاه‌های مختلف ناراضی باشند یکی از این دستگاه‌ها که مورد هجمه قرار گرفته هلال احمر است در صورتی که نجات اجساد غرق شده در حیطه وظایف تعریف شده آنها نیست بلکه دستگاهی مانند آتش‌نشانی باید ورود پیدا کند.
نباید کوتاهی و عدم مسئولیت‌پذیری به بهانه سیلاب نادیده گرفته شود فراموش نکنیم خانواده‌های داغدار عزیزان خود را از دست دادند آنها منتظر پاسخگویی از سوی مسئولین می‌باشند.
در گفت و گو با خانواده متوفی که جوان 25 ساله‌ای از روستای سنگربه می‌باشد معلوم گردید فرد غرق شده به قصد عبور دادن دام‌ها از رودخانه لباس وی به میلگردهایی که برای پایه‌های پل بزرگراه قرار داشته و عمق آنها به 12 متر می‌رسد، گیر می‌کند و پس از دقایقی نسبتاً طولانی جان خود را از دست می‌دهد.
خانواده متوفی علی عباس عباسی با نارضایتی از عملکرد آتش نشانی مبنی بر عدم آمادگی نیروهای آنها تاکید داشتند هیچ‌گونه علائم هشدار دهنده‌ای در آن منطقه از سوی راهداری وجود نداشته و از این دستگاه شکایت کرده‌اند.
**اجساد 16 غرق شده در آب‌های لرستان پیدا شد
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان از افزایش تعداد غرق شدگان در آب‌های این استان اظهار تأسف کرد و گفت: طی سه ماهه جاری 16 جسد غرق شده در نقاط مختلف استان از آب‌ها بیرون کشیده است.
صارم رضایی با ابراز نگرانی از حوادث بسیار زیاد غرق شدگی در آب‌های استان خاطرنشان کرد: سال گذشته 10 نفر در آب‌های استان غرق شدند اما امسال با توجه به بارندگی‌ها که باعث شد رودخانه‌ها پرآب شوند، شمار غرق شدگان افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: در سه ماهه امسال 16 نفر در نقاط مختلف استان غرق شده‌اند که آمار بسیار نگران کننده‌ای است ناگفته نماند دستگاه‌های دیگری نیز بوده‌اند که اجسادی را پیدا کرده‌اند.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان با تاکید بر اینکه از مردم می‌خواهیم نکات ایمنی را رعایت کنند و از شنا کردن در آب‌های عمیق و خروشان جدا خودداری کنند، افزود: یکی از عزیزانی که شناگری ماهر و قهرمان کوهنوردی بود نتوانست در بستر رودخانه شنا کند و متأسفانه غرق شد.
**رودخانه‌ها وحشی هستند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با بیان اینکه سیلاب فروردین ماه سال جاری نظم رودخانه‌ها را به هم زده است، افزود: افزایش آب‌ها سبب ایجاد عمق‌های مختلف در سطح رودخانه‌ها شد و سنگ‌هایی را همراه خود به داخل آب‌ها آورده است.
احمد مرادپور گفت: این عوامل سبب شده‌اند نقاطی که در سالیان گذشته برای شنا کردن مناسب بودند دیگر ایمن نباشند و خطرناک شوند.
وی درخصوص آبشار بیشه که یکی از نقاط پر گردشگر لرستان محسوب می‌شود و طی یک ماه اخیر چهار نفر را به کام مرگ کشانده است گفت: این آبشار تحویل دهیاری است و متأسفانه زیرساخت‌های گردشگری را ندارد.
وی افزود: سال گذشته ساماندهی بیشه بنیاد مسکن واگذار شد تا به آنجا نظم بدهد و در گام نخست مغازه‌هایی که به شکل نامنظم ایجاد شده بودند را تخریب، و بازارچه سنتی و محلی متناسب با بیشه ایجاد کند.
وی ادامه داد: اما با سیل و رانش زمین در آن منطقه مصادف شد لذا کار رها شده و تنها راهکار در آن شرایط که بنیاد مسکن به شکل گسترده درگیر سیلاب و بازسازی مناطق سیل زده شد، بستن جاده ورودی ابشار بیشه بود.
وی با بیان اینکه در آن منطقه نجات غریق مفهومی ندارد چون عمق آب مشخص نیست و آب کدر می‌باشد تاکید کرد: رودخانه‌ها وحشی هستند و محل مناسبی برای شنا نمی‌باشند شنا باید در جایی که تحت کنترل است و ابعاد آن مشخص می‌باشد صورت می‌گیرد لذا به مردم توصیه می‌شود به خاطر حفظ جان خود در آب‌ها ی خروشان شنا نکنند.
**غرق شدگی ها تبعات منفی برای گردشگری دارد
معاون گردشگری میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: با بارش‌های باران دبی رودخانه‌ها بالا آمد و حجم زیاد آب سبب تخریب‌هایی در مناطق اطراف رودخانه‌ها شد.
مهدی بهاروند ادامه داد: این غرق شدگی ها تبعات منفی دارد و ذهنیت افراد را خراب می‌کند که به گردشگری لطمه می‌زند.
وی افزود: مدیریت منطقه بیشه به دلیل مالکیت عرفی و مسائل اجتماعی به بنیاد مسکن و روستاهای هدف در آن منطقه واگذار شده و اعتبارات میراث فرهنگی به بنیاد مسکن منتقل شده است.
بهاروند اظهار داشت: طبق قرارداد، بخشداری و دهیاری منطقه در بحث توسعه گردشگری، موظف شده است علاوه بر خدمات رسانی، در بخش نجات غریق نیز ورود پیدا کند و بخشی از محل درامدها را به این امر اختصاص دهد.
وی گفت اطلاع رسانی‌های زیادی صورت گرفته تابلو اعلانات وجود دارد سال گذشته نیز نرده‌هایی به عنوان حفاظ در آن مناطق نصب شده که سیلاب آنها را تخریب کرده است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری لرستان، با بیان اینکه خدمات بیشه به شکل ابتدایی به گردشگران ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: این منطقه نیاز به ساماندهی دارد و خدمات اقامتی، پذیرایی، تفریحی و غیره باید ارائه شود، باید سرمایه گذار به منطقه ورود پیدا کند اما به خاطر عدم امنیت مالکیت در آن منطقه فعلاً ورود پیدا نکرده است.
**تیم‌های نجات غریق لرستان آمادگی کامل دارند
رئیس هیئت ورزشی نجات غریق استان لرستان با بیان اینکه آب‌های خروشان بی صاحب هستند گفت: قبل از شروع فصل شنا به دستگاه‌های مربوطه پیشنهاد دادیم که تیم نجات غریق استان آمادگی دارد نقاط پرخطر را پوشش دهد و در آنجا اکیپی از افراد ماهر تیم نجات غریق را مستقر کند.
چگینی اظهار داشت: این کار مستلزم تأمین حقوق و تأمین احتیاجات منجی‌ها از قبیل خوابگاه می‌باشد که در صورت عقد قرارداد فی مابین دستگاه‌ها می‌توانیم بر اساس توافقنامه اقدام کنیم.
وی در پایان گفت: آب‌های خروشان نیازمند به لاین بندی هستند، عمق ابها باید تعیین شود، نقاط پرخطر از نقاط قابل استفاده برای شنا مشخص شوند، تا شاهد مرگ افراد بیگناه نباشیم.
منبع: ماهنامه تخصصی جمعیت هلال احمر لرستان
/ ‏6060/‏3210


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تحویل 10 هزار و 300 واحد احداثی به سیل‌زدگان لرستانی

چند درصد زنان پشت میز مدیریتی نشسته‌اند؟

چیت عایق است

بیش از 2 میلیون هکتار از اراضی ملی لرستان با مشکل حفاظت مواجه است

حریق عمدی در جنگل‌های لرستان ده سال حبس به دنبال دارد

آغاز طرح نوسازی ناوگان باری در لرستان

برف جان تازه به کشاورزی الیگودرز داد/ طرحی که مهاجرت را معکوس کرد

گروگان‌گیران در دام پلیس لرستان

10 هزار و 300 واحد نوساز به سیلزدگان لرستان تحویل شد

رونمایی از کتاب مجموعه عکس های ژوزف پلروس در کیش

روش صحیح استفاده از ماسک در مقابله با ویروس کرونا

تازه‌ترین آلبوم استاد حاشیه‌نشین منتشر شد/ روایت نفر از «سرگردان»

چهار سارق محتویات داخل خودرو در دلفان دستگیر شدند

فاصله‌هایی که دیده نمی‌شود

سقف لرزان قدیمی‌ترین دبیرستان غرب کشور/ امداد طلبی از خیرین

تعداد مبتلایان به کرونا در لرستان به 3746 نفر رسید/ فوت 151 بیمار

خاطره جالب علی اوجی از شلیک همایون شجریان به رضا یزدانی

متلک خواننده آمریکایی به ترامپ

فیلم| ترانه «گل سنگم» با اجرای بچه‌های ژاپنی

ویدئو / سراج، جمشیدی و مظفری برای مدافعان سلامت خواندند

انتخاب پولسازترین ورزشکار زن جهان

نخستین مشاهده کروناویروس در شیر مادر

کارایی ماسک‌های پارچه‌ای در برابر کرونا

تأثیر ویروس کرونا بر مردان

کدام شهرها در وضعیت «قرمز» شیوع کرونا هستند؟

کاهش میزان وقوع جرائم در بروجرد

اقدام خداپسندانه جوان کوهدشتی در مراکز پمپ بنزین

فعالیت 20 هزار نفر جمعیت روستایی لرستان در تولید صنایع دستی

سورهای خانگی عروسی و بازگشت به سادگی

قدرت ایران در پاسخ قاطع به تهدیدات آمریکا نمایان شد

مهاجرت گسترده روستائیان/ صنایع دستی ظرفیتی برای رونق اشتغال

فرهنگ ایثار و شهادت ضامن سلامت جامعه است

اقامه نماز عید فطر در 3 شهر لرستان

اقامه نماز عید فطر در اماکن روباز بقاع متبرکه لرستان

عید فطر روز تطهیر دل از هوای نفسانی است

عیدفطر و غریبانه‌ای به وسعت یک ماه بندگی

زیباترین ملکه عرب کیست؟ + عکس

فعالیت 20 هزار نفر از جمعیت روستایی و عشایری لرستان در تولید صنایع‌دستی

تشدید محدودیت‌ها در راستای مقابله با کرونا در مرکز لرستان

امیر تتلو برای همیشه از دنیای موسیقی خداحافظی کرد

افزایش دوقلوزایی حیات وحش تهران در سال جاری

نماز عید سعید فطر در سه شهر لرستان اقامه می‌شود

مرضیه برومند و پری زنگنه «شعر هستی» را به مردم هدیه کردند

ورودی جنوبی خرم‌آباد مسدود شد

10 تیم نظارتی بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در دلفان تشکیل شد

آغاز طرح فروش آنلاین دارو و محصولات آرایشی بهداشتی در کیش

ورود غیربومی‌ها به خرم‌آباد ممنوع شد

نماز عید فطر در 3 شهر سفید لرستان اقامه می‌شود

فتح خرمشهر، نقطه عطف جنگ تحمیلی

پلمپ قلیان سرای یک رستوران در جزیره کیش به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی