ندای لرستان

آخرين مطالب

مقالات

تلاش مدافعان سلامت را با ماندن در خانه ارج نهیم

ندای لرستان - خرم‌آباد - پیشگیری از ابتلای به کووید 19 این روزها به نخستین اولویت زندگی و برنامه ریزی افراد جامعه تبدیل شده و هر کس به سهم خود سعی در پیشگیری از گسترش هر چه بیشتر این بیماری دارد اما در بین تمام افراد جامعه کادر درمانی بیمارستان ها، پزشکان و پرستاران به عنوان مدافعان سلامت روزهای متوالی حضور در این جبهه را به سختی سپری کرده اند.

این همه اخطار برای کیست؟

ندای لرستان - خرم آباد - گویند کشاورزی در روستایی زندگی می کرد از قضای روزگار خِرمن کشاورز در کنار بیشه ای پر از دار و درخت و درختان مزین به جمعیت کثیری از گنجشک و بلبل و قناری بودند.

خانه امن ترین جای ممکن!

ندای لرستان - بروجرد - با شیوع ویروس کرونا، بعد از مراکز درمانی و بهداشتی که به عنوان مدافعان اول سلامت مردم محسوب می شوند، نقش خانواده و همراهی آن در رعایت قرنطینه خانگی مهمترین عامل در تامین سلامت عمومی است که باید شرایطی فراهم شود تا خانواده ها همراهی بیشتری از خود نشان دهند.

ناقل عاقل باشیم

ندای لرستان - خرم آباد - در شرایطی که ماندن در خانه اصلی ترین راه شکست ویروس کووید 19 است اما برخی از شهروندان همچنان با این احتمال که بیماری کرونا آنان را درگیر نمی کند بار سفر نوروزی را بسته اند در حالی که به باور متخصصان علم پزشکی احتمال ناقل بودن هرفردی در این شرایط وجود دارد.

سین سلامت را با دید و بازدیدهای مجازی در خانه هایمان پر رونق کنیم

ندای لرستان - خرم‌آباد - سال جدید برای مردم ایران با تجربه ای متفاوت از دید و بازدیدهای مجازی و پرهیز از مسافرت به امید هرچه زودتر سپری شدن این روزهای سخت آغاز شده و در حال سپری شدن است.

سلامت شما، تضمین سلامتی ما

ندای لرستان - خرم‌آباد - توجه به سلامت فردی، رعایت نکات بهداشتی و درخانه ماندن در مقابله با ویروس کرونا نه تنها امروزه بعنوان مراقبت شخصی بلکه احترام به حقوق و سلامت دیگران به شمار میرود.

ناخوانده‌ای که باید در خانه جوابش کرد

ندای لرستان - در شرایط فعلی اگر مردم با انسجام و همراهی حرکت کرده و مراعات عمومی در پیش بگیرند، شیوع کرونا ویروس بیشتر قابل کنترل است ولی متاسفانه برخی‌ها هنوز اگر نگوییم بی‌تفاوت بوده ولی کم‌تفاوت نسبت به سلامتی خود و دیگران هستند.

شهروندی متعهد به رعایت دستورالعمل ها

ندای لرستان - بروجرد - حدود چهار هفته از اعلام رسمی ورود کرونا به کشور می گذرد، ویروس تندپایی که در سایه جدی نگرفتن های معمول به سرعت خود را به تمامی استان ها و شهرهای کشور رساند و اکنون سهم همه مردم در کنترل بحران کرونا رعایت دستورالعمل های بهداشتی، دوری از شایعه پراکنی و در خانه ماندن است.

زباله گردی در سایه ویروس کرونا

ندای لرستان - بروجرد - نیمه شب در یکی از خیابان‌های خلوت شهر در پناه تنه درختی که انبوهی از زباله پای آن جمع شده نشسته، چهره‌اش را در زیر چادرش پنهان کرده است و فقط دستانش پیداست که لابه لای همان زباله ها می گردد و گاه گاهی از ظرفی یکبار مصرف که در همان حوالی است ؛ گویی چیزی بر دهان می گذارد و از ابتلای به ویروس کرونا نمی‌ترسد.

قدم زدن کرونا پا به پای دوره گردها

ندای لرستان - خرم‌آباد - با وجود تدابیر مسوولان و همراهی مردم برای قطع زنجیره میزبانی از ویروس کرونا با تاکید بر ماندن در منزل، اما گاهی که خوب گوش می دهی صدای قدم زدن کرونا را پابه پای دوره گردهای کوچه و خیابان می توان شنید.

درخانه بمانیم یا به حراجی فروشگاههای زنجیره ای برویم؟

ندای لرستان-این روزها توصیه به ماندن در خانه و پرهیز از تجمع برای پیشگیری از کرونا حرف اول جامعه شده اما به نظر می رسد حراجی های وسوسه انگیز فروشگاههای زنجیره ای و تبلیغات مداوم آنها در تناقضی آشکار با این توصیه است

لرستان بی دفاع در مقابل آلودگی های زیست محیطی کرونا

ندای لرستان - خرم آباد - برای در امان ماندن از ویروس کرونا مردم بالاجبار به استفاده از اقلام بهداشتی روی آورده اند ولی بی توجهی برخی به نحوه استفاده و دفع اصولی این اقلام، مشکلاتی را برای محیط زیست ایجاد کرده است.

شایعات موج دوم هراس از کرونا در لرستان

ندای لرستان - خرم آباد - هراس از گرفتاری به ویروس کرونا در روزهای نخستین شیوع این بیماری بسیاری از مردم را به رعایت موارد بهداشتی ترغیب کرد ، اما شایعات و انتشار اخبار غیررسمی از مرگ و میرها این روزها موج دوم هراس مردم لرستان را در پی داشته است.

اینجا دست‌فروشان ماسک می‌فروشند!

ندای لرستان - خرم‌آباد - اگر در داروخانه‌ها یا مراکز درمانی نتوانستید ماسک تهیه کنید، گذری به بازار قدیمی خرم‌آباد بزنید! چراکه اینجا دست‌فروشان ماسک می‌فروشند.

بفرمایید نان الکلی!

ندای لرستان - خرم‌آباد - نان را از تنور درآورد و روی میز ورودی نانوایی انداخت با یک دست پول را حساب می‌کرد و با دست دیگرش نان را تحویل می‌داد هرچند قبل از تحویل نان آن را به الکل آغشته می‌کرد.

خرید نوروزی مبهوت بازار داغ کرونا

ندای لرستان - خرم‌آباد - بازار داغ کرونا درآستانه سال نو درحالی در ایران رونق گرفته که هراس از این بیماری بازار پر زرق و برق نوروزی ایرانیان را در سکوتی مبهم فرو برده است.

انتظار نداشتم کرونایی شوم

ندای لرستان - خرم‌آباد - سه لایه دستکش،دست هایش و 2لایه ماسک، بینی و دهانش را پوشانده بود سرفه های خشک امانش نمی داد مردم با دیدن وضعیت او کناره گیری می کردند. با خود می گفت: تا مشخص شدن جواب تست کرونا، دلهره جانش را گرفته بود اما کرونایی شده بودم.

دوری از دلهره با بی اعتنایی به اخبار کرونا

ندای لرستان - خرم‌آباد - بی اعتنایی به اخبار کرونا، دلهره را از من دور می‌کند؛ این را شخصی میانسال در میان بازار خرم‌آباد زمانی عنوان کرد که کیسه های پر از خرید میوه و سبزیجات خود را بدون هیچگونه تجهیزات بهداشتی حمل می کرد.

کرونا در کمین کودکان کار

ندای لرستان - خرم آباد - این روزها حال و هوای کرونا همه جا را در بر گرفته اما پشت چراغ قرمز وضعیت دیگری دارد، شادی کودکانه‎ای که با گرفتن مبلغ ناچیز از دودکردن اسپند و گل‎فروشی گرفته تا کاغذهای کوچک فال و شیشه شورهایی که با دستان کوچکشان خود را به سختی هم قد شیشه ی جلوی ماشین می‎کنند بی خبر از هراس کرونایی جامعه، روزگار می گذرانند.

بی توجهی و وسواس، دو روی سکه کرونا

ندای لرستان - خرم آباد- برخلاف عده ای که برای پیشگیری از بیماری کرونا نکات بهداشتی فردی و اجتماعی را رعایت می کنند اما در این میان هستند کسانی که با بی توجهی و برخی نیز با وسواس شدید به خود و دیگران آسیب وارد می کنند.

جدال راهبران امید با پیچ و خم های سخت

ندای لرستان - خرم آباد - وقوع چندین مرحله سیل در لرستان از بهمن ماه سال 97 تاکنون خسارات بسیاری به استان وارد کرده که بدون شک سهم راههای ارتباطی از تخریب سیل بیش از سایر حوزه ها بوده است و عوامل راه و راهداری در این مدت روز و شب های پرکار و پرمشغله ای را پشت سر گذاشته اند.

شب سیلابی لرستان

ندای لرستان - خرم آباد - استان لرستان سه شنبه شب سیلابی را در حالی سپری می کند که امسال برای دومین بار سیل ویرانگر را تجربه خواهد کرد.

آیا لرستان دوباره سیلی سیل را تجربه می کند؟

ندای لرستان - خرم آباد - در حالیکه لرستان سرگرم جبران بخشی از خسارت های 10 هزار میلیارد تومانی سیل فروردین بود با هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع سیلی مشابه مواجه شد و این یعنی این استان نیمه جان باید دوباره ضربه سهمگین طبیعت را تحمل کند و همچنان چشم انتظار آرامش آسمان زمستانی و تیره اش باشد.

کوچک وحشت آفرین

ندای لرستان - خرم آباد - این روزها ویروس کرونا، با وجود ابعاد کوچک و میکرومتری اما وحشتی مضاعف در شهروندان ایجاد کرده و نقل همه محافل، صحبت از این ویروس کوچک اما وحشت آفرین است.

کرونا، از شایعه تا ضعف ایمنی روحی

ندای لرستان - بروجرد - این روزها و با برجستگی سرخط خبری کرونا ویروس بر لحظه لحظه زندگی مردم تنها اندکی درنگ بر زندگی های مجازی و واقعی نشان از نگرانی های توام با اضطرابی مداوم دارد که بستری برای تقویت شایعه را فراهم کرده است.

اما و اگرهای ویروس کرونا

ندای لرستان - خرم آباد - با شیوع ویروس کرونا در کشور و بیم مبتلا شدن به آن، مردم لرستان بیش از پیش نکات بهداشتی را رعایت می کنند که در این میان اما و اگرهای تایید نشده، باعث سردرگمی و استرس مردم شده است.

تعطیلی به وقتِ خواب!

ندای لرستان - نیمه‌ شب در حالی مدارس و مراکز آموزش عالی سراسر لرستان با اطلاعیه ستاد مدیریت بحران تعطیل شد که خیلی از جامعه هدف آن خواب بودند.

بانوان نیمه پنهان پازل انتخابات در لرستان

ندای لرستان - خرم آباد - بانوان به عنوان نیمی از جمعیت و زمامداران بنیان خانواده، نقش مهم و تاثیرگذاری در برگزاری انتخابات و سرنوشت مملکت دارند.

تولد دیوارهای سخنگو در سکوت قانون انتخابات

ندای لرستان - خرم آباد - در حالیکه مراجع قانونی و انتخاباتی بارها در خصوص تبلیغات سالم، پاک و مجاز تذکر داده اند اما برخی کاندیداها و طرفداران آنها در لرستان همچنان گوش شنوایی ندارند و چشم خود را بر قانون بسته اند.

وعده های نشدنی در ایستگاه تبلیغات انتخاباتی لرستان

ندای لرستان - خرم آباد - چرخش گردونه انتخابات در لرستان رو به تندی می رود و شور و هیجان تبلیغات انتخابات صحنه های پرتکاپویی را از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان و طرفداران آنها به نمایش گذاشته است.

میراث تبلیغات کثیف برای نوروز 99

ندای لرستان - خرم آباد - تبلیغات میدانی کاندیداهای ورود به مجلس یازدهم در حالی انجام می شود که تبلیغات پاک همچنان روش دلخواه برخی از طرفداران نیست و با بکاربردن تبلیغات کثیف و عکسباران شهر میراث ناخوشایند و دردسرسازی برای استقبال از نوروز 99 به جای می گذارند.

سفره و قسم آسیب انتخابات در لرستان

ندای لرستان - خرم آباد - سفره و قسم آسیب های اجتماعی و فرهنگی در رویداد سیاسی انتخابات در برخی استان ها از جمله لرستان هستند که از دیرباز مورد توجه کاندیداها و طرفداران آنان بوده و به نظر می رسد قرار نیست به این زودی از سبدهای رای جمع کن حذف شوند.

روستا در بروجرد آغازی برای رونق تولید

ندای لرستان - بروجرد - جامعه روستایی همواره نمادی از پویایی و کارآفرینی بوده و رونق تولید که این روزها گرفتار چالش‎ها و معضلات خاص است را می توان در روستاها با توجه به قابلیت‎ها و ظرفیت های محلی و بومی هر منطقه راحت تر برطرف کرد.

درنگی بر طلاق های تصادفی

ندای لرستان - بروجرد - بعد از 10 سال پرستاری از همسری که بر اثر تصادف ویلچرنشین شده از او جدا می شود با اینکه بهترین دوران زندگی اش را صرف نگهداری از او کرده ولی خانه نشینی و بدخلقی همسر باعث می شود تا طلاق تنها راه رهایی از این وضعیت باشد.

وعده های رنگین و مردم یک رنگ

ندای لرستان - خرم آباد - هرچه به روز برگزاری انتخابات مجلس یازدهم نزدیکتر می شویم بی پروایی در وعده های تبلیغاتی بیشتر می شود، وعده هایی که با وجود اینکه غیرکارشناسی هستند اما آنچنان شعارگونه و آرمانی توصیف می شوند که در عین ناباوری، شیک و مجلسی هستند.

مسجد تراز اسلامی متولی ویژه می‌خواهد

ندای لرستان - مسجد به عنوان مهم‌ترین بنای حوزه فرهنگ اسلامی در کشور اسلامی نیاز به یک متولی خاص و ویژه دارد که بتواند در راستای رسیدن به مسجد تراز اسلامی تلاش کند، در این مسیر فعالیت‌هایی انجام شده که نیاز به همت بیشتر دارد.

چند نکته مهم درباره یارانه 72 هزار تومانی

ندای لرستان - اعضای کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه 99، مصوبه‌ای را از سرگذراندند که طبق آن مبلغ یارانه نقدی از 45 هزار و 500 تومان به 72 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و در سال آینده تنها یک یارانه که ترکیبی از یارانه نقدی و یارانه معیشتی بنزین است پرداخت می‌شود

انتخاب آگاهانه

ندای لرستان - خرم آباد - مجلس شورای اسلامی به عنوان خانه دوم ملت از اهمیت وجایگاه فوق‌ العاده‌ای در ایران اسلامی برخوردار بوده و از 2 بعد قانونگذاری و نظارت جایگاه والایی در کشور دارد.

سلامت روان، پازلی گم شده در هیاهوی زندگی

ندای لرستان - بروجرد - هر چند سلامت روان بخصوص در شرایط فعلی جامعه شاید دیگر در هیاهو و فراز و نشیب روزمره مقوله ای لوکس و شیک بنظر برسد و به گواه بیشتر رفتارهای روزانه که شاهد آن هستیم و بنا بر گفته کارشناسان اجتماعی باید شرایط بازگشت به حالی خوبتر برای مردم را فراهم کرد.

جوانان؛ قربانیان سکته‌های قلبی و مغزی

ندای لرستان - اگر تا همین یک یا دو دهه گذشته سن ابتلا به سکته بین 50 تا 60 سال بود اکنون جوانان 20 تا 25 سال نیز در معرض خطر قرار دارند و این روزها شاهد مرگ جوانان زیادی براثر سکته‌های قلبی و مغزی هستیم، این در حالی است که معتبرترین منابع پزشکی سن ابتلا به سکته قلبی را در افراد 60 سال به بالا محتمل می‌دانند.

بخت به «بیشه دالان» روی خوش نشان داد/تالاب به محیط‌زیست واگذار شد

ندای لرستان - بروجرد- واگذاری مدیریت «بیشه دالان» به اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، حیات تازه‌ای به این تالاب نیمه جان بروجرد داد تا امیدها برای احیای این اکوسیستم آبی مهم قوت بگیرد.

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

ندای لرستان - بروجرد - تالاب بیشه دالان که زمانی حدود 913 هکتار بود، به مرور زمان دستخوش تغییراتی اعم از تصرفات غیر قانونی، تغییر کاربری و خشک شدن قرار گرفت و این درحالی است که احیای این تالاب می تواند در توسعه اکوتوریسم و طبیعت گردی شهرستان بروجرد مورد استفاده قرار گرفته و چشم اندازی امیدوارکننده ایجاد کند.

ساير مطالب

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید

بارِ مصائب «رودبار»؛ داستان سیل اینجا هنوز تمام نشده است!

استفاده از مکان‌یابی ارتباطی برای تعیین ماهیت ژنتیکی برخی بیماری‌ها

حفظ محیط زیست وظیفه‎ای همگانی

رؤیای بربادرفته 1000 شغل/ چرخ پروژه‌های بیکارترین استان پنچر است!

فعالیت ستادهای اقامه نماز و امر به معروف در کارخانجات لرستان

/گزارش/ بفرمایید غذا با طعم فاضلاب!

/گزارش/ افتتاح کتابخانه مرکزی خرم‌آباد خیلی دور خیلی نزدیک!

کم آبی و روستاهای خالی از سکنه

/گزارش/ همچنان ویراژ گران‌ترین آزادراه در دو استان محروم!

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

لرستان | تبلور اراده و توانمندی دولت برای توسعه

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!

سازمان‎های مردم نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه

هشت بهشتی که یک بهشت هم نیست

بدحجابی یکی از عوامل بروز آسیب‎‎های اجتماعی در بروجرد

توقف کودکی پشت چراغ قرمز کار

تب و لرز تابستان در قلب آلپ ایران/اینجا مردادماه به برف نشسته است

برگزاری مسابقه مقاله‌نویسی با محوریت دفاع مقدس در لرستان

اجتماعی شدن کتابخانه ها آغازی برای ترویج فرهنگ مطالعه

ایجاد موزه قلعه مظفری سلسله در پیچ و خم وعده ها

وضع سیل‌زده‌های فروردین به‌وقتِ مرداد؛ مشکلاتی که همچنان باقی است

جنایات گروهک منافقین افشا و بازخوانی شود

دستیابی به انرژی از مزارع خورشیدی

می خواهم به شهر بروم!

پل کاکارضا دوباره استوار می شود

/گزارش/ جان به آب می‌دهیم!

راهی که ختم به خیر می شود

وعده وزارت نیرو تحقق نیافت/ گروکشی بانک از سیل‌زدگان لرستان

دلفان، آسیب پذیر در مقابل حوادث آتش سوزی

شیرز، شگفتی گردشگری لرستان

/گزارش/ تفنگ را برندار برادر!

زباله گردی، زخمی بر سیمای شهر

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی

رسوب مشکلات سیل در بخشداری‌های لرستان

3 ماه از سیلاب گذشت/قصه سیل به سر رسید وعده مسئولان به مقصد نرسید

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

بیشه، تفرجگاه یا قربانگاه؟

سازگاری با کم آبی در لرستان

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک»

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

پروانه‌ای پیله کرده در ژنِ کودک

سیمای قضائی و عدالت محوری

توهم پرآبی

ضعف زیرساخت‌ در «گلدشت» بروجرد/عمده سوئیتهای اجاره‌ای مجوز ندارند

/گزارش/ معروف بین‌الملل، مظلوم داخل!

تابستان و قصه تکراری نبود سرگرمی کافی برای جوانان

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

رخت سیاه بر تن طبیعت لرستان/ راه‎آهن مقصر است؟

جبران خسارت سیل در سایه توجه مسئولان

موج خدمت تا رسیدن سیلزدگان به ساحل آرامش ادامه دارد

رج برجی که کج‌تر می‌شود!

آنگاه‌ که خروش سزار در طغیان کشکان فراموش شد

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران

کهمان، نگین گردشگری سلسله زیرساخت رفاهی می خواهد

خرم آباد شهری که در آتش اختلاف شهردار و شورای شهر می سوزد

گزارشی از خرابی‌ها و مدیریت بحران سیلاب‌های لرستان در 5 و 12 فروردین 98 - مهدی زارع *

اوتیسم؛ زمانی برای در خود فروماندن

خشونت های پنهان زیر یک سقف

سفر بی‌بازگشت بلوط‌کاران/سنجاب‌هایی که سر از بازار تهران درآوردند

تابستان، فصلی سیاه بر قامت سبز زاگرس

لزوم اصلاح زیرساخت‌ها، و تزریق تفکرهای جدید و آینده‌نگر در شبکه استانی لرستان

گذری بر حوادث مهم دوران رهبری امام خمینی (ره)

رونق گردشگری در سلسله نیازمند ایجاد زیرساخت است

دنیای جاذبه‌های طبیعت گردی در لرستان