ندای لرستان

آخرين مطالب

مراجعه روزانه 80 نفر به واحد ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد اجتماعي

مراجعه روزانه 80 نفر به واحد ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد، گفت: با توجه به برنامه زمان‌بندی شده جهت حضور وکلا در واحد ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد به‌طور میانگین روزانه 80 نفر به این واحد مراجعه کرده و ماهانه دو هزار سؤال حقوقی پاسخ داده می‌شود .
امیرحسین اسداللهی به تاریخچه و اهداف راه‌اندازی دفتر ارشاد و معاضدت قضایی اشاره کرد و با یادآوری این مطلب که تکریم ارباب‌رجوع هدف از ایجاد این دفاتر است، اظهار کرد: بند هفتم سیاست‌های کلی نظام در بخش قضایی، مصوبه مقام معظم رهبری ضرورت و گسترش نظام معاضدت را بیان کرده است .
وی با ذکر این مطلب که بند 19 از برنامه تفضیلی پنج ساله دوم قوه قضاییه بر ایجاد و گسترش مؤسسات مدنی ارشاد و معاضدت جهت نیل به اهداف مدنظر آموزش و آگاه‌سازی قضایی عمومی تأکید دارد، تصریح کرد: بالا بردن توان عملی ضابطین دادگستری، کاستن مراحل داوری به‌منظور دستیابی به قطعیت احکام در زمان مناسب از دیگر اهداف دفاتر ارشاد و معاضدت قضایی است .
وی مهم‌ترین عوامل اطاله دادرسی را عدم دانش قضایی و حقوقی مراجعان به دادگستری برشمرد و افزود: دلیل این امر نیز عدم آشنایی با روند شروع پیگیری پرونده‌ها است؛ لذا دفاتر ارشاد و معاضدت قضایی با هدف مشاوره قضایی به مردم راه‌اندازی شده است .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد سهولت در اخذ استعلامات را از دیگر ویژگی‌ها و خدمات دفتر ارشاد و معاضدت برشمرد و گفت: به‌دلیل مسافت میان واحدهای قضایی و نیز ادارات مرتبط روند اخذ استعلامات به تأخیر می‌افتد اما واحد ارشاد و معاضدت اخذ استعلام‌ها را تسهیل می‌کند .
وی با بیان این‌که دستورالعمل طرح جامع رفع اطاله دادرسی در زمان آیت‌الله لاریجانی صادر شده است، اضافه کرد: به همین منظور در آبان سال 89 واحد ارشاد و معاضدت قضایی شهرستان خرم‌آباد شروع به فعالیت کرد .
وی با ذکر این مطلب که دفتر ارشاد و معاضدت دادگستری لرستان در خرم‌آباد در ابتدا جهت ارائه مشاوه حضوری فهرست اسامی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه را با یک برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده تهیه کرد، ادامه داد: امروز این واحد با انسجام خاص به فعالیت خود ادامه می‌دهد به‌طوری‌که همه روزه در ساعات اداری 6 تا 8 نفر از وکلا و مشاوران حقوقی در واحد ارشاد و معاضدت قضایی حضور می‌یابند و پاسخگوی مشکلات حقوقی مراجعان دادگستری هستند .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد در خصوص زمان‌بندی و نحوه حضور وکلا در این دفتر، بیان کرد: برای حضور وکلای حوزه قضایی در دفتر ارشاد و معاضدت قضایی برنامه‌ریزی یک ساله تعیین و به وکلا ابلاغ شده است به‌طوری‌که برای هر وکیل اعم‌از وکلای پایه یک، کارآموز و مشاوران حقوقی 10 جلسه در سال در نظر گرفته شده است .
اسداللهی با بیان این‌که دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد همانند تمامی ادارات مستقر در دادگستری دارای تشکیلاتی خاص بوده است به تشریح چارت سازمانی این دفتر پرداخت و گفت: ریاست واحد ارشاد و معاضدت قضایی توسط یک قاضی با سابقه بالای بیست سال انتخاب می‌شود به‌طوری‌که ابلاغ آن توسط رئیس دادگستری شهرستان اعطا می‌شود .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد با بیان این‌که تشکیلات و زیرمجموعه‌های اساسی این اداره در چهار حوزه قابل بیان است، اضافه کرد: واحد امور ارشاد و معاضدت قضایی از تشکیلات این دفتر است که در هر حوزه قضایی به تعداد لازم کارشناس آشنا به مسائل حقوقی و کیفری و اداری جهت ارشاد و معاضدت ارباب‌رجوع را در اختیار خواهد داشت .
وی، واحد امور وکالت معاضدتی و کارشناسان، واحد امور رابطان و استعلامات اداری و امور استعلامات را از دیگر واحدهای دفتر ارشاد و معاضدت قضایی برشمرد و در خصوص نحوه انتخاب کارشناسان جهت حضور در دفتر ارشاد و معاضدت قضایی، اظهار کرد: انتخاب کارشناسان این دفتر از میان کارشناسان قضایی و حقوقی شاغل و بازنشسته دادگستری، وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه از سوی قاضی مسئول ارشاد و معاضدت قضایی با هماهنگی دادستان‌ها انجام می‌گیرد .
اسدالهی با یادآوری این مطلب که پس‌ از انتخاب، افراد به معاونت آموزش هر استان معرفی و پس‌از تأیید معاونت مذکور ابلاغ ایشان توسط رئیس‌کل دادگستری استان صادر می‌شود و کارشناسان ارشاد و معاضدت قضایی دفاتری را برای ثبت مشخصات مراجعان، علت مراجعه و نتیجه همراهی آنان در اختیار دارند، ادامه داد: علاوه‌بر موارد فوق، سوابق مربوط به صدور جواز وکالت، مشاوره، تعیین وکیل معاضدتی نیز در دفاتر این واحد ثبت می‌شود .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد با یادآوری این مطلب که تمامی کارشناسان به جز وکلا و مشاوران حقوقی و قضایی قضات بازنشسته مکلف به طی دوره‌های آموزشی هستند، اضافه کرد: سرفصل‌ها و عناوین آموزشی افراد مذکور توسط معاونت آموزش قوه قضاییه تعیین می‌شود .
وی با ذکر این مطلب که عریضه‌نویسان در هر حوزه قضایی نیز زیر نظر معاونت‌های آموزش دادگستری آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت، تصریح کرد: دفتر ارشاد و معاضدت قضایی تمامی کارکنان دولت و نهادها مؤسساتی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند را جهت استفاده از خدمات و راهنمایی خصوصی به واحد حقوقی دستگاه تابعه معرفی می‌کند .
وی با ذکر این مطلب که چنان‌چه امور محوله به کارشناسی دفاتر ارشاد و معاضدت از نظر کثرت اطلاعات خارج از حد متعارف باشد کانون و یا مرکز مشاوران یا شخص کارشناس موظف است مراتب را به دادگستری ذی‌ربط اعلام کند، ادامه داد: ویژگی‌ دفاتر ارشاد و معاضدت قضایی تعیین وکیل معاضدتی، در دسترس بودن وکیل، تعیین وکیل برای افراد فاقد تمکن مالی و در یک جمله تکریم ارباب‌رجوع برای احقاق حق است .
اسدالهی به ارائه خدمات دفتر ارشاد و معاضدت شهرستان خرم‌آباد به مراجعان و ارباب‌رجوع‌های دادگستری اشاره و با یادآوری این مطلب که یکی‌از اهداف این دفتر داشتن نظم در ارائه خدمات به مراجعان است، اضافه کرد: با توجه به برنامه زمان‌بندی شده جهت حضور وکلا در واحد ارشاد و معاضدت قضایی شهرستان خرم‌آباد به‌طور میانگین روزانه 80 نفر به این واحد مراجعه می‌کنند .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی دادگستری لرستان با بیان این‌که این دفتر خدمات رایگانی را در اختیار ارباب‌رجوع قرار می‌دهد، ادامه داد: مراجعان خدمات رایگان از قبیل مشاوره شفاهی تنظیم دادخواست اعتراض به رأی نگارش و ثبت تقاضا به شعب و استعلامات را دریافت می‌کنند که انجام این امورات به سهولت در امر پرونده و مختومه شدن پرونده کمک می‌کند .
وی با ذکر این مطلب که ماهانه دو هزار سؤال حقوقی توسط کارشناسان حقوقی این واحد به مراجعان پاسخ داده می‌شود، یادآور شد: در شهرستان‌های تابعه نیز به اقتضای تعداد مراجعان و وکلای هر حوزه قضایی حضور وکلا در واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است .
اسداللهی به برقرار بودن مشاوره تلفنی در واحد ارشاد و معاضدت قضایی شهرستان خرم‌آباد اشاره کرد و افزود: وکلای مجرب در ساعات اداری پاسخگوی تماس گیرندگان هستند و مشاوره‌های حقوقی متنوعی را به آنان ارائه می‌دهند .
وی با ذکر این مطلب که تمام مشاوره‌های حقوقی و قضایی از بدو تشکیل پرونده تا حصول نتیجه بر اساس چارچوب‌های معین به اصحاب دعوی داده می‌شود، بیان کرد: آشنایی کارشناسان این واحد با آیین دادرسی و اشراف به معلومات حقوقی مانع از اطاله دادرسی شده و روند رسیدگی به پرونده را تسهیل می‌کند .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد آمار بالای مراجعات به این دفتر را نشان از عملکرد مثبت این واحد دانست و گفت: توضیحات کامل مشاوران و ارائه خدمات به ارباب‌رجوع صحت این امر این را ثابت می کند که فعالیت این واحد بر اساس آمار ارائه شده در پایان هر ماه مثبت است .
اسداللهی به تشریح نقش رسانه در خصوص آگاه‌سازی مردم نسبت به فعالیت واحد ارشاد و معاضدت قضایی اشاره و بیان کرد: رسالت واحد ارشاد و معاضدت راهنمایی کارساز و نتیجه‌بخش است؛ لذا با توجه به ضرورت آگاه‌سازی مردم به مسائل حقوقی توصیه می‌شود رسانه‌ها نسبت به معرفی این واحد به جامعه اهتمام بیشتری داشته باشند .
وی با بیان این‌که از آن جایی که واحد ارشاد و معاضدت قضایی به‌صورت تخصصی به موضوعات حقوقی اقدام می‌کند؛ لذا توصیه می‌شود رسانه‌ها با برنامه‌های مدون این واحد را به جامعه بیشتر معرفی کنند، تصریح کرد: معرفی واحد ارشاد و معاضدت قضایی به جامعه موجب می‌شود تا افرادی‌که بضاعت مالی جهت اخذ وکیل ندارند از این طریق نسبت به احقاق حق خود اقدام نمایند .
وی در پایان گفت: انتظار می‌رود با توجه به حجم بالای پرونده‌های در جریان در محاکم و همچنین با در نظر گرفتن وضعیت نامناسب مالی افرادی‌که موفق به دریافت وکیل نشده‌اند، رسانه‌ها، معرفی و آگاهی جامعه نسبت به وجود این واحد قضایی را به حد بالای خود برسانند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت میانگین 151 میلی‌متر  باران در لرستان

لرستان 200 هزار بسیجی شناسنامه‌دار دارد

مرگ روزانه 15 نفر به دلیل آلودگی هوا

بارش 60 سانتی‎متری برف در منطقه قلایی سلسله

تمام محورهای اصلی و شریانی لرستان باز است

خروجی پژوهش‌ها در راستای حل مشکلات جامعه مورد استفاده قرار گیرد

شهادت سه مامور ناجا در بندر لنگه

تلفات آنفلوانزا به 81 نفر رسید

ادامه برف و باران در کشور تا دو روز آینده

بوی نامطبوع باز هم بخشی از تهران را فرا گرفت

جاده پلدختر - خرم آباد بسته شد

پیش بینی رگبارهای پراکنده در لرستان

12 هزار روستایی الیگودرز در محاصره برف

امدادرسانی به 96 خودرو در راه مانده در جاده‌های دلفان

بارش برف راه ارتباطی 400 روستای دلفان را مسدود کرد

بارش برف، برق 200 روستای سلسله را قطع کرد

تردد در جاده پلدختر- خرم‌آباد ممنوع است

تصادف در جاده پلدختر- اندیمشک یک کشته و 3 زخمی برجای گذاشت

امدادرسانی به 180 لرستانی گرفتار در برف و کولاک

امدادرسانی به 180 نفر از هموطنان لرستانی در برف و کولاک

دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد تعطیل شد

لرستانی‌ها 1847 بار از صنوف متخلف شکایت کردند

تردد در جاده‎های لرستان با زنجیرچرخ امکان پذیر است

حذف ستاره هتل های فاقد استاندارد در لرستان

اعتبار 10 هزارمیلیاردی تسهیلات ازدواج در لرستان

1700 بروجردی کارت اهدای عضو دریافت کردند

160 هزار دانش‌آموز لرستانی عضو بسیج هستند

آموزش و مشارکت مردم شرط اصلی حفاظت مؤثر از خاک است

شایسته‌سالاری مبتنی بر تخصص و تعهد

تعطیلی مدارس گلستان تا ظهر سه‌ شنبه

بسیج زنان: همه برای افزایش جمعیت اقدام کنند

عقب‌ نشینی شهرداری تهران درباره بلیت اتوبوس

ظرفیت جابجایی 600 هزار مسافر از طریق فرودگاه خرم‌آباد

640 فقره کارت هوشمند ناوگان و راننده وانت بار در لرستان ثبت شد

745 روستای لرستان به شبکه ملی اطلاعات دسترسی پیدا می‌کنند

دستگیری 2 متخلف زیست محیطی در لرستان

پرواز خرم‌آباد - مشهد برقرار می‌شود

کاشت 450 هزار اصله نهال در لرستان

رانندگان از سفرهای غیرضروری در لرستان خودداری کنند

آغاز دوره آزمایش صحت نازل های سوخت در لرستان

دمای هوا در بروجرد چهار درجه کاهش یافت

امدادرسانی به 30 خودروی گرفتار در برف توسط هلال احمر بروجرد

150کیلومتر از راه‎های لرستان برف‎روبی شد

جاده‎های ارتباطی بروجرد باز و تردد در آنها جریان دارد

260 هزارنفر بیمه بیکاری دریافت می کنند

مدارس قزوین، شنبه و یکشنبه تعطیل است

اعطای تسهیلات 45 میلیون تومانی سرمایه‌ای به واحدهای تجاری سیل‌زده

آسفالت 109 کیلومتر از راههای روستایی لرستان

پیش‌ بینی بارش برف و باران تا روز سه‌ شنبه

عروسی‌ خون در سقز، عزای عمومی در کردستان