ندای لرستان

آخرين مطالب

ثبت یک رکورد جدید دیگر در پراکنش حیات وحش لرستان گفتگو

ثبت یک رکورد جدید دیگر در پراکنش حیات وحش لرستان
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان از ثبت یک رکورد جدید گونه دیگر پرنده در فهرست پراکنش حیات وحش استان خبرداد.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، نبی‎اله قائدرحمتی با اعلام این خبر، اظهار کرد: در مورخ 13شهریور 98 تعداد 36 فرد از گونه خروس کولی سینه سیاه با نام علمی Vanellus spinosus توسط آقای امیری کارشناس مسئول زیستگاه‎های این اداره کل در سطح تالاب گوری بلمک شهرستان پلدختر برای نخستین بار مشاهده و ثبت شد.
وی تصریح کرد: با گزارش مشاهده این‎ گونه برای اولین بار در استان، به نظر می‎رسد که محدوده پراکنش گونه مذکور، گسترده‎تر از اطلاعات قبلی ثبت شده باشد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: این پرنده با نام علمی Vanellus Spinosus و نام انگلیسی Spur winged Plover با نام خروس کولی بال سفید نیز معروف بوده و برای اولین بار در استان در تالاب گوری بلمک شهرستان پلدختر مشاهده و ثبت شده است.
قائدرحمتی اضافه کرد: این نوع پرنده از گونه‎های حمایت شده است که مشاهده آن در تالاب گوری بلمک نشان از وضعیت مناسب و اهمیت این زیستگاه دارد.
وی در ارتباط با عادات و رفتار این گونه پرنده، افزود: خروس کولی سینه سیاه در حاشیه آب‎های شور و شیرین و مناطقی با پوشش گیاهی کم به سر برده و در سواحل شنی تولید مثل می‎کند خروس کولی سینه سیاه 26 سانتی‎متر طول دارد، پرنده‎ای زیبا، با پاهای بلند، روتنه قهوه‎ای شنی، سر سیاه و زیر تنه سیاه و سفید است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان ادامه داد: این پرنده دو طرف چانه و پهلوهای گردن سفید، سطح روی شاهپرهای بال سیاه، دم سفید با حاشیه پهن سیاه رنگی در انتها، سطح زیرین پرهای پرواز و شکم سیاه پوشپرهای زیر بال سفید است.
به گفته قائد رحمتی با توجه به اینکه این گونه در عرض‎های جنوبی به ندرت دیده می‎شود، ضرورت دارد جهت اقدامات مناسب حفاظتی، مطالعات علمی دقیقی در خصوص این گونه در استان صورت پذیرد.
وی گفت: به دلیل بارش‎های مناسب امسال، لانه گزینی پرندگان و تابستان گذرانی پرندگان در تالاب‎های استان افزایش داشته است و هم اکنون ده‎ها پرنده از خانواده کشیم‎ها، چنگر، حواصیل، لک لک، اگرت، مرغابی، اردک از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی در تالاب‎های استان تابستان گذرانی می‎کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield