ندای لرستان

آخرين مطالب

تبدیل شناخت به باور؛ گام اول در تربیت فرزند اجتماعي

تبدیل شناخت به باور؛ گام اول در تربیت فرزند
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - معاون سپاه لرستان با بیان این‌که والدین باید برای تبدیل شناخت به باور و باور به رفتار برنامه‌ریزی کنند، گفت: اگر ما به فرزندان خود توصیه‌هایی داشتیم و خوبی‌ها را برای آن‌ها بیان کردیم ولی خودمان در عمل به آن‌ها عامل نبودیم نه‌تنها باور در فرزندان ما ایجاد نمی‌شود بلکه باعث ضعف اعتقادی می ‎ شود .
حجت‌الاسلام مصطفی مهدوی در رابطه‌ با تربیت فرزند، بیان کرد: برای این‌که والدین بتوانند یک تربیت صحیح از فرزند خود داشته باشند باید ابعاد سه‌گانه‌ای را مدنظر قرار داده و در خود تقویت کنند .
وی افزود: والدین در قدم اول باید سطح آگاهی، معرفت و شناخت خود از فرزند و متربی را بالا ببرند و در قدم دوم آگاهی خود را تبدیل به باور کنند این در حالی‌است که متأسفانه اکثر والدین از این موضوع غفلت کرده و به‌جای تبدیل شناخت به باور، بیشتر روی دادن شناخت و آگاهی به فرزند تمرکز می ‎ کنند .
مهدوی با تأکید بر این‌که والدین باید دغدغه داشته باشند که دانسته‌های فرزندان خود را تبدیل به باور کرده و باور آن‌ها را تبدیل به رفتار کنند، اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از والدین با اصول و شیوه‌های تبدیل شناخت و معرفت به باور قلبی و تبدیل باور قلبی به رفتار آشنا نیستند یا از آن غفلت می ‎ کنند .
وی با بیان این‌که والدین اگر می‌خواهند فرزند خود را تربیت کنند باید برای تبدیل شناخت به باور و تبدیل باور به رفتار برنامه‌ریزی کنند، اظهار کرد: ما خیلی چیزها را می‌دانیم ولی متأسفانه به آن عمل نمی‌کنیم چون این‌ها برایمان تبدیل به باور نشده است و می ‎ توان گفت فرق ما با بزرگان در این است که آن‌ها دانسته‌های خود را تبدیل به باور کرده و در عمل نشان داده‌اند .
معاون تعلیم و تربیت سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان گفت: اگر ما به فرزندان خود توصیه‌هایی داشتیم و خوبی‌ها را برای آن‌ها بیان کردیم ولی خودمان در عمل به آن‌ها عامل نبودیم نه‌تنها باور در آن‌ها ایجاد نمی‌کند بلکه باعث ضعف اعتقادی در فرزند شده و باعث می‌شود در دانسته‌هایی که دارد، شک کند .
مهدوی ادامه داد: برخی والدین می‌گویند توجه و عشق به امام زمان (عج) برایمان مهم است ولی در عمل با عشق حضرت زندگی نمی‌کنند یقیناً این اثر تربیتی خود را از دست می‌دهد؛ کمااینکه ما مشاهده می‌کنیم در خانواده والدین عاشق هر چیزی که هستند این عشق را کم‌کم در وجود بچه‌های خود مشاهده می‌کنند .
وی گفت: اگر ما می‌خواهیم شناخت و دانسته‌های فرزندان خود را تبدیل به باور کنیم و آن باور منجر به رفتار شود اولین عامل آن است که رفتار ما به‌عنوان والدین با گفتارمان سنخیت داشته باشد یعنی کمتر حرف بزنیم و کمتر توصیه کنیم و اگر حرفی زدیم و توصیه‌ای کردیم به آن عمل کنیم تا تربیت و نصیحت ما تأثیرگذار باشد .
این کارشناس مذهبی عامل دوم برای تبدیل شناخت به باور در فرزند را استفاده از هنر دانست و اظهار کرد: ما باید خیلی از مباحث دینی را در قالب هنر و در قالب کارگاه‌ها انتقال دهیم اگر این کار را کردیم، توانسته‌ایم شناخت و دانسته‌های فرزندان خود را تبدیل به باور کنیم .
وی با بیان این‌که با سرود، تئاتر و بازی می‌توان شناخت و دانسته‌های فرزندان خود را تبدیل به باور کنیم، گفت: والدین در قالب بازی ‎ می ‎ توانند به‌راحتی مفاهیمی مثل ایثار و گذشت را به فرزندان خود انتقال دهند .
این کارشناس مذهبی یادآور شد: کتاب «من دیگر ما» یک‌صد بازی برای تبدیل شناخت به باور ارائه داده است و والدین می ‎ توانند برای تربیت فرزند خود از این کتاب استفاده کنند و اگر دغدغه تربیت دارند برای تبدیل شناخت به باور و رفتار بیشتر تلاش کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield