ندای لرستان

آخرين مطالب

یک دکترای فیزیولوژی ورزشی:

‏ رژیم‎های غذایی و ورزش تأثیرات سودمندی بر سطوح ‏‎ BDNFدارند علمي

‏ رژیم‎های غذایی و ورزش تأثیرات سودمندی بر سطوح ‏‎ BDNFدارند
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - یک دکترای فیزیولوژی ورزشی گفت:‏ رژیم‎ های غذایی و ورزش تأثیرات سودمندی بر سطوح ‏ ‎ BDNF دارند.
وحید ولی‌پوری ده‌نو در گفت‌وگو با ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: یکی از راهکارهایی که سطوح عوامل تغذیۀ عصبی را افزایش می‌دهد، فعالیت بدنی و ورزش است.
وی با بیان اینکه مطالعات نشان داده‎اند که فعالیت‎های ورزشی حاد استقامتی و مقاومتی می‎توانند به افزایش گذرای BDNFمنجر شوند، ادامه داد: عامل نوروتروفیک مشتق از مغز ( BDNF ) یکی از عوامل نوروتروفیکی است که شکل پذیری عصبی از عملکردهای اصلی آن است.
ولی‌پوری ده نو اضافه کرد: از آنجا که BDNF در هایپوکمپ، کرتکس و مخچه فعال بوده توانایی بالایی برای بهبود یادگیری و حافظه برخوردار است.
این دکترای فیزیولوژی ورزشی یادآور شد: فعالیت‌های استقامتی مانند دویدن و دوچرخه‌سواری سبب افزایش معنادار BDNF پلاسمایی می‎ شود.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر فعالیت بدنی و ورزش، تغذیه نیز می‎ تواند بر سطوح عوامل تغذیۀ عصبی و فعالیت عصبی- شناختی تاثیرگذار باشد.
ولی‌پوری ده نو ‏افزود: رژیم‎های غذایی مشخص تأثیرات سودمندی بر سطوح BDNFدارند. برای مثال رژیم غذایی مدیترانه‎ای با افزایش BDNFارتباط دارد.
این مدرس دانشگاه لرستان تصریح کرد: محدودیت کالری نیز می‎ تواند سطوح BDNF و عملکرد مغزی را افزایش دهد.
وی گفت: به علاوه رژیم‎های غذایی با چربی بالا با کاهش سطوح BDNFدر ارتباط‎ هستند. بنابراین هر دوی فعالیت بدنی و تغذیه می‎توانند بر سطوح عوامل تغذیۀ عصبی به ویژه BDNFتأثیرگذار باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield