ندای لرستان

آخرين مطالب

نگرانی‌های محیط‌بانان برای استفاده سلاح! اجتماعي

نگرانی‌های محیط‌بانان برای استفاده سلاح!
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور معتقد است که نحوه و زمان استفاده از سلاح برای محیط‌بانان در هاله‌ای از ابهام است.
سرهنگ جمشید محبت‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: محیط‌بانان به جهت وظایفی که دارند و جامعه مقابل آنان که شکارچیان اکثرا مسلح هستند قانونگذار به آنها مجوز حمل سلاح برای دفاع از خود داده است.
وی ادامه داد: با این حال استفاده از سلاح به عنوان آخرین راهکار برای مقابله با شکارچیان به کار گرفته می‌شود.
محبت‌خانی افزود: نگرانی‌های محیط‌بانان برای استفاده سلاح از جهاتی قابل توضیح است؛ ابتدا طبق ماده 3 قانون بکارگیری سلاح برای ارگانی مانند نیروی انتظامی دقیقاً موارد استفاده را مشخص کرده ولی متاسفانه برای محیط‌بانان ماده 3 تعریف نشده و به نوعی در هاله‌ای از ابهام است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: به دلیل عدم شفافیت موارد قانونی در این زمینه، دقیقاً مشخص نشده که محیط‌بانان در چه شرایطی می‌توانند به سمت خودرو یا فرد متخلف که وارد منطقه شده و اقدام به شکار کرده و یا دارای سلاح غیرمجاز است، شلیک کند و فقط به صورت پدافندی سلاح به دست محیط‌بانان داده‌ایم و آن هم زمانی است که جانش در خطر باشد می‌تواند استفاده کند که متاسفانه اثبات این موضوع در محاکم قضایی برای محیط‌بانان یک مقدار سخت است.
وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته حدود 127 عدد دوربین برای مستندسازی روی البسه محیط‌بانان به کار گرفته شده که می‌توانند مستندات بسیار خوبی برای محاکم قضایی باشد.
محبت‌خانی در خصوص تعاملات با قوه قضائیه بیان کرد: در نشستی که با حضور رئیس قوه قضاییه داشتیم حجت‌الاسلام رئیسی دستور داد ضمن اینکه شعبه‌های ویژه محیط زیست در استان‌ها تشکیل شود، قضات استانی نیز برای حفاظت بهتر از ابنیه محیط زیستی کشور مشاورین محیط زیستی داشته باشند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: سالانه 300 نفر به جمعیت محیط‌بانی اضافه می‌شود و این روند تا 10 سال ادامه خواهد داشت.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield