ندای لرستان

آخرين مطالب

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک» مقالات

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک»
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد- مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به مصائب و مشکلات تالاب‌های این استان، از مخالفت این نهاد و عدم صدور مجوز برای سدسازی در بالادست تالاب «گری بلمک» خبر داد.
 تالاب‌ها به‌عنوان یکی از بارزترین زیبایی‌های خلقت مفیدترین و درعین‌حال بدبیارترین اکوسیستم‌های طبیعت هستند که به‌نوعی می‌توان آن‌ها را شاهکار خلقت به شمار آورد.
همه مصائب تالاب‌ها
تالاب‌ها بهترین و مهم‌ترین مخازن ژن گیاهی و جانوری روی زمین هستند که کاربری آن‌ها به‌عنوان تفریحگاه، تفرجگاه، شکارگاه و صید محسوب می‌شوند.

تغییر کاربری اراضی تالابی، عدم رعایت حقابه طبیعی محیط‌های طبیعی از سوی مجریان مختلف طرح‌های آبی، عدم ملاحظات زیست‌محیطی در پروژه‌های عمرانی، ورود آلاینده‌های مختلف بیولوژیکی شیمیایی و فیزیکی به محیطی‌های تالابی، شکار و صید غیرمجاز، خشک‌سالی‌ها و بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی ازجمله تهدیدات پیش روی تالاب‌ها محسوب می‌شود.
تالاب‌ها با ارزش ترین اکوسیستم بر روی کره زمین هستند
مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به وضعیت تالاب‌های لرستان، اظهار داشت: تالاب‌ها با ارزش ترین اکوسیستم بر روی کره زمین هستند که همیشه مورد توجه قرار گرفته‌اند.
در سنوات گذشته این اکوسیستم‌ها در کشور ما مورد کم لطفی و کم توجهی قرار گرفته‌اند وی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته این اکوسیستم‌ها در کشور ما مورد کم لطفی و کم توجهی قرار گرفته‌اند، عنوان کرد: به دلایل مختلفی این تالاب‌ها نادیده گرفته شده‌اند، خیلی از تالاب‌ها در سطح کشور خشک شده‌اند.
مدیرکل محیط زیست لرستان در ادامه با بیان اینکه اما امروز حساسیت نسبت به تالاب‌ها بالا رفته است، تصریح کرد: موضوع تالاب‌ها در دستور کار سیاست گذاران بوده و به عنوان یکی از اصلی ترین حوزه‌های زیست محیطی در سازمان محیط زیست در دستور کار قرار دارند.

فتحی بیرانوند با اشاره به برنامه ریزی برای احیای تالاب‌ها و همچنین مطالعات صورت گرفته در این رابطه، عنوان کرد: لرستان نیز زمانی تالاب‌های بسیار سرزنده و سرحالی داشته است.
وی با اشاره به تالاب‌های بیابانی و کوهستانی، بیان داشت: تالاب‌هایی که در خوزستان، فارس و یا سیستان بلوچستان وجود دارند از نوع تالاب‌های بیابانی است، تالاب‌های کوهستانی وسعت کمی دارند اما ارزش اکولوژیکی آنها خیلی بیشتر از تالاب‌های بیابانی است.
تالاب‌هایی که خشکانده شدند
مدیرکل محیط زیست لرستان با بیان اینکه یکی از نقاطی که دارای تالاب‌های بسیار با اهمیت در حوزه کوهستانی بوده، لرستان است، افزود: در گذشته ما تالاب‌هایی مانند «بیشه دالان»، «تنور در»، «11 گانه پلدختر»، دریاچه «گهر» و… را داشته‌ایم که در دهه 60 و 70 به خاطر مباحث موقت اقتصادی و کارهای توسعه‌ای بدون برنامه، بخش عمده‌ای از این تالاب‌ها از حالت تالابی خارج شد و با زدن زهکش حدود 80 تا 90 درصد این تالاب‌ها خشکانده شده و تبدیل به اراضی کشاورزی شد.
تالاب «بیشه دالان» زمانی نزدیک به هزار هکتار وسعت داشت که الان حدود 90 هکتار است فتحی بیرانوند در ادامه با اشاره به اینکه تالاب «بیشه دالان» زمانی نزدیک به هزار هکتار وسعت داشت که الان حدود 90 هکتار است، گفت: همچنین تالاب « تنوردر » حدود 70 هکتار از آن باقی مانده، تالاب « گری بلمک » 600 هکتار بوده که کمتر از 100 هکتار آن باقی مانده است.
وی با تاکید بر اینکه طی سال‌های اخیر یکی از اصلی ترین راهبردهای ما احیای تالاب‌های استان بوده است، عنوان کرد: اقدامات گسترده‌ای در این رابطه انجام شده است.

مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به انجام مطالعات تالاب‌های استان، تصریح کرد: الان مطالعات تمام تالاب‌های استان انجام شده است.
واگذاری «بیشه دالان» به محیط زیست
فتحی بیرانوند با بیان اینکه آنچه که مهم بوده سازمان محیط زیست در سطح کشور برنامه مدیریت زیست بومی 11 تالاب کشور را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته دو مورد از این برنامه‌ها را برای لرستان گرفته‌ایم.
برنامه مطالعاتی تالاب « گری بلمک » و تالاب‌های «11 گانه پلدختر» انجام شده است وی، افزود: در این راستا دو تالاب «بیشه دالان» بروجرد و تالاب‌های «11 گانه پلدختر» را در دستور کار مطالعاتی قرار داده‌ایم، مطالعات فاز اول آنها انجام شده و وارد فاز برنامه اجرایی زیست بومی شده‌ایم.
مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه خوشبختانه مقرر شد که پلاک تالاب «بیشه دالان» که نزدیک 720 هکتار بوده از منابع طبیعی گرفته شود و به محیط زیست داده شود، ادامه داد: کارهای اداری این امر در حال انجام است، اگر این امر قطعی شود ما برنامه ساماندهی زهکش ها را در دستور کار قرار می‌دهیم و در قالب برنامه زیست بومی اقدام به احیای تالاب برای اولین بار در کشور خواهیم کرد.
فتحی بیرانوند با تاکید بر اینکه برای حفاظت از تالاب «بیشه دالان» اقدام به ساخت یک پاسگاه محیط بانی کرده‌ایم که طی دو ماه آینده تکمیل می‌شود، گفت: همچنین برنامه مطالعاتی تالاب « گری بلمک » و تالاب‌های «11 گانه پلدختر» انجام شده، همچنین برنامه زیست بومی آن نیز تدوین شده و برای احیای تالاب « گری بلمک » جلسات زیادی را با جوامع محلی داشته‌ایم.

مخالفت با سدسازی در بالادست « گری بلمک »
وی با بیان اینکه این تالاب به اراضی کشاورزی تبدیل شده است، تصریح کرد: این امر موجب شده که یک حق، ناحقی برای برخی کشاورزان ایجاد شده، این کشاورزان سند دارند، ما باید از طریق قانونی اقدام کنیم.
مجوز برای ساخت سدی که قرار است در بالادست « گری بلمک » احداث شود صادر نکرده‌ایم مدیرکل محیط زیست لرستان، تاکید کرد: بالای 90 درصد جوامع محلی این منطقه حاضر شده‌اند که اراضی کشاورزی که تصرف دارند را به محیط زیست بدهند و ما در قالب یک کار مشارکتی مانند ماهی گیری اکوتوریسم ، پرنده نگری و… منافع محلی را آنجا تأمین کنیم.
فتحی بیرانوند، همچنین به موضوع سد سازی در بالا دست تالاب « گری بلمک » اشاره کرد و گفت: استعلامی به ما داده شد که بعد از بررسی در کارگروه کارشناسی با آن مخالفت کردیم، با توجه به اینکه هر سازه و اقدامی که منجر به کاهش آب تالاب‌ها شود از نظر ما خط قرمز است، در رابطه با بحث صدور مجوزها در اطراف تالاب‌ها چارچوبی داریم، ما مجوز را برای ساخت سدی که قرار است در بالادست « گری بلمک » احداث شود صادر نکرده‌ایم و محیط زیست اجازه این کار نمی‌دهد چرا که این سد بر روی میزان دبی آب تالاب تأثیر دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سلامت روان، پازلی گم شده در هیاهوی زندگی

جوانان؛ قربانیان سکته‌های قلبی و مغزی

بخت به «بیشه دالان» روی خوش نشان داد/تالاب به محیط‌زیست واگذار شد

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر

بارِ مصائب لرستان سیل‌زده/ تسهیلاتی که پرداخت نشد

مهر بی‎دریغ مادر حتی در سرای سالمندی!

توقف پروژه‌های بازآفرینی شهری دربروجرد/خروجی به نام هیچ از جلسات!