ندای لرستان

آخرين مطالب

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها مقالات

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - استان ها - شهرها و روستاها در استان های مختلف هفته گذشته شاهد سفر مسئولان اجرایی به منظور فراهم سازی زمینه تداوم توسعه و پیشرفت در حوزه های مختلف بودند تا این امکان فراهم شود که در ضمن افتتاح پروژه های عمرانی، میزان پیشرفت های حاصل شده در طرح های مختلف سنجیده شده و مشکلات بررسی و برای حل آنها چاره اندیشی صورت گیرد.

در حالی که دشمنان ملت ایران جنگ اقتصادی علیه کشورمان را شدت بخشیده و رویارویی با روند پیشرفت ایران اسلامی را به شکل جدی تری دنبال می کنند، مسئولان اجرایی به عنوان سربازان خط مقدم مقابله با این نبرد بی امان، عزم و اراده خود را برای تداوم توسعه در نقاط مختلف کشور با نظارت بر طرح ها و روند پیشرفت آنها و گره گشایی از مشکلات مردم نشان می دهند.
سفر معاونان رییس جمهوری، وزیران و معاونان وزیران به نقاط مختلف در استان های کشور، علاوه بر انعکاس روحیه تلاش مضاعف دولتمردان برای بالندگی ایران و ایجاد همدلی بیشتر دولت و ملت، نشان از تدابیر ویژه آنان برای توسعه متوازن در سراسر کشور دارد و در جریان این سفرها کمبودها و کاستی ها نیز بررسی و راه های رفع آنان به طور ویژه در دولت بررسی می شود.
به گفته محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه دولت در سال جاری با وجود محدویت منابع مالی دولت، 43 هزار میلیارد تومان اعتباری برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی کشور در نظر گرفته و تاکنون 27 هزار میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته که افزون بر 40 درصد آن ملی و بیش از 50 درصد نیز استانی است که این خود گواه این مدعاست که روند توسعه در استان های کشور نه تنها متوقف نشده بلکه سرعت بیشتری یافته است.
اصفهان
سعید نمکی وزیر بهداشت شنبه گذشته با سفر به استان اصفهان از بیمارستان های شهید بهشتی و آیت الله یثربی در کاشان به صورت سرزده بازدید کرد. وی در کنار گفت وگو با چند نفر از بیماران و کارکنان بیمارستان شهید بهشتی، در مورد تأمین اعتبار دستگاه سی تی اسکن، ماموگرافی و سنگ شکن این بیمارستان دستورات لازم را صادر کرد. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در جریان این بازدید، قول مساعدی جهت پرداخت بخشی از معوقات کارکنان داد.
بیمارستان شهید بهشتی کاشان سال 80 با استناد به تبصره 10 قانون بودجه، خارج از سطح بندی خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی تشخیص داده شد و در چارچوب سطح بندی خدمات درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت. ین بیمارستان در قالب 9 بیمارستان و پنج درمانگاه شبانه روزی فعالیت دارد.
نمکی در ادامه نیز به بازدید بیمارستان 120 تختخوابی فوق تخصصی آیت الله یثربی کاشان رفت که دارای 11 درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی شامل داخلی، ریه، قلب، جراحی‌های عمومی، ترمیمی، چشم، زنان، کلیه، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، ارتوپدی و ارولوژی است.
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه فرهنگیان کشور نیز در مراسم اختتامیه بخش هنری بیست و نهمین جشنواره فرهنگی دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان حضور یافت و با اشاره به کمبود 300 هزار معلم، گفت: از این رو تدبیری توسط افرادی که دانشگاه را به این وضعیت رسانده و پذیرش دانشگاه را به سه هزار نفر رساندند، انجام نشده است.
وی بیان کرد: سال گذشته ٤٠ هزار دانشجو جذب کردیم و سال آینده هم ٤٠ هزار دانشجو جذب می‌کنیم تا بخشی از دغدغه نظام تربیت معلم در بخش نیروی انسانی برطرف شود.
مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز که سفری به اصفهان داشت، گفت: علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان، مردم عادی نیز بهره مندان فعالیت شهرک علمی و تحقیقاتی هستند زیرا انتظار دارند که شغل داشته باشند.
برومند با اشاره به اینکه پارک‌های علم و فناوری و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، مسئول برآورده کردن نیازهای نهان مردم که روز به روز پیچیده‌تر می‌شوند، نیز هستند، تصریح کرد: ما باید نیازها و نگرانی‌های دوستداران محیط زیست در بخش‌های مختلف هوا، آب و خاک را نیز در نظر بگیریم.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مسئولیت پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد باید به عهده افرادی باشد که بدانند ایجاد یک شرکت دانش بنیان، کار ساده ای نیست و چه فرآیندها و سختی‌هایی به همراه دارد.
مسؤول هماهنگی امور ایثارگران وزارت کشور نیز سفری به اصفهان برای حضور در جلسه شورای هماهنگی امور ایثارگران استان داشت و در جریان این سفر گفت: راویان دفاع مقدس که عوض می‌شوند، مسیر نیز تغییر می‌کند زیرا برخی راویان دفاع مقدس شدند که در جنگ سهیم نبودند.
حسین همراهی روز چهارشنبه در جلسه شورای هماهنگی امور ایثارگران استان اصفهان تصریح کرد: کسانی که در جامعه رنج کشیده‌اند باید در امور اجرایی و قانون گذاری حضور بیشتری داشته باشند.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم معتقدند نتوانسته‌ایم عدالت و برخی اصول را پیاده کنیم گفت: یکی از این اصول مسائل مربوط به ایثارگران است.
همراهی افزود: برای اجرای قوانین ایثارگران دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد و هنوز هم بعد از 40 سال ما درگیر تبصره‌ها و برداشت‌های مختلف از قانون هستیم در حالی که باید با وحدت رویه مسیر حل مشکلات جامعه ایثارگری هموار شود.
وی روشنگری درباره امور جامعه ایثارگری را از جمله برنامه‌های خود را عنوان کرد و ادامه داد: در اقصی نقاط جهان برای جان باختگان جنگ قوانین هست و مدیران باید جرأت کنند و با جدیت امور مربوط به ایثارگران را پیگیری کنند.
مدیرکل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب زیر زمینی شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در نشست مشترک مدیران دفاتر حفاظت آب های زیرزمینی استان های اصفهان، مرکزی و مازندران در اصفهان، گفت: منابع آب زیر زمینی کشور با 133 میلیارد متر مکعب کسری مواجه است که از این میزان 120 میلیارد متر مکعب در 20 سال اخیر برداشت شده است.
سید محمدعلی مصطفوی افزود: صدور مجوزهای زیاد برای حفر چاه و برداشت‌های بی رویه و تلقی و برداشت‌های غلط از مفاد قانونی طی مدت یادشده موجب از بین رفتن این منابع آبی زیرزمینی کشور شد. 609 محدوده مطالعاتی آب‌های زیرزمینی در کشور شناسایی شد که از این تعداد 405 منطقه، ممنوعه است. 95 درصد ظرفیت آب‌های زیرزمینی کشور در این مناطق ممنوعه قرار دارند که 140 منطقه ممنوعه یاد شده بحرانی است.
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور نیز با اشاره به تصویب لایحه دهیاری‌ها گفت: 520 میلیارد ریال اعتبار برای بیمه دهیاران اختصاص یافته است.
سعیدرضا جندقیان روز پنجشنبه در همایش تجلیل از شهرداران و دهیاران شهرستان آران و بیدگل در فرمانداری افزود: با اختصاص این اعتبار مشکل بیمه پاره وقت دهیارها حل و آئین نامه استخدامی و اجرایی دهیاری‌ها تصویب شد و بر اساس آن دهیاران در اولویت پذیرش در دستگاه‌های دولتی خواهند بود.
وی از آغاز صدور کارت شناسایی برای دهیاران خبر داد: اظهار داشت امسال با اختصاص اعتبار 160 میلیارد ریال توسط دولت، این مشکل دهیاران هم حل شد و آنان با مراجعه به استانداری‌ها می‌توانند تقاضای کارت شناسایی داشته باشند.
جندقیان با اشاره به رشد افزون بر 70 درصدی بودجه دهیاری‌ها در سال جاری تصریح کرد: در سال گذشته 29 هزار میلیارد ریال به دهیاری‌ها اختصاص یافت که این رقم امسال به 55 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
معاون کارآفرینی و توسعه اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز روز پنجشنبه در اصفهان گفت: کمک به تثبیت اشتغال موجود و اشتغال حمایتی از اولویت و هدف گذاری این وزارتخانه در سال 98 است. عیسی منصوری روز پنجشنبه در حاشیه جلسه شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری گلپایگان در جمع خبرنگاران افزود: در بخش اشتغال روستایی از حدود 18 هزار و 300 میلیارد تومان منابعی که از ابتدای برنامه اواخر سال 96 و ابتدای سال 97 در اختیار است تاکنون، 13 هزار و 300 میلیارد تومان منابع به بانک‌ها ابلاغ شده است.
وی اظهار داشت: از این میزان حدود سه هزار و 750 میلیارد تومان مورد مربوط به نهادهای حمایتی است و 600 میلیارد تومان برای مناطق زلزله زده است و بدین ترتیب 9 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار در اختیار داریم و از این مبلغ نزدیک هشت هزار میلیارد تومان تا حالا بانک‌ها به متقاضیان پرداخت کردند.
وی اضافه کرد: برای اینکه اثر بخشی وام افزایش یابد دو برنامه را همزمان در دستور کار داریم، یکی بحث مداخلات توسعه اشتغال مناطق روستایی با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای حمایتی و گروه‌های مردم نهاد و دیگری بحث نظارت دقیق بر دست آورده‌ای این برنامه است که الان انجام می‌شود که دقیق به آن هدف اشتغال برسیم و منابع به انحراف نرود.
معاون وزیر کار با اشاره به اینکه سامانه اشتغال ایرانیان تا پایان تیرماه امسال رونمایی می‌شود، گفت: در این سامانه هدف این است که همه افرادِ در سن اشتغال و کار کشور دارای یک کد شغلی باشند، کسی که خارج جمعیت فعال است مشخص باشد و آنکه در درون جمعیت فعال است شاغل یا بیکار و اگر شاغل است چه رشته‌ای و اگر تخصص و تجربه و مهارت دارد در چه رشته‌ای دقیق کدبندی شده و مشخص باشند و این ابزاری برای سیاستگذاری دقیق اشتغال است.
همدان
استان همدان در هفته ای که گذشت شاهد بهره برداری از چهار طرح بزرگ تولیدی و کشاورزی بود تا به مسیر شکوفایی اقتصادی همدان سرعت بیشتری ببخشد. بزرگترین کارخانه تولید کفش زنانه با اشتغال و تولید بالا یکشنبه گذشته با حضور جمعی از مسئولان محلی بهره برداری و به طور رسمی این کارخانه به جمع یک هزار واحد تولیدی کیف و کفش این منطقه اضافه شد.
تولید 300 مدل کفش، دوخت روزانه یک هزار جفت و ایجاد اشتغال برای 350 نفر از جوانان از ویژگی‌های این کارخانه به شمار می‌رود که بزرگترین واحد تولیدکننده کفش زنانه در پهنه غرب کشور لقب گرفت.
همچنین با حضور وزیر کشاورزی روز پنجشنبه سامانه نوین آبیاری تحت فشار در اراضی جنت آباد شهرستان اسدآباد بهره برداری شد. این طرح در زمینی به مساحت 46.5 هکتار با سرمایه گذاری 6.7 میلیارد ریال عملیاتی شده است. از این میزان سرمایه گذاری، 5.5 میلیارد ریال از اعتبارات دولتی و 1.2 میلیارد ریال آورده شخصی است ضمن اینکه اجرای این طرح برای 9 نفر اشتغال ایجاد کرد.
ایجاد زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی نیز از دیگر طرح‌های بهره برداری شده در هفته اخیر بود که روز گذشته با حضور وزیر جهاد کشاورزی در شهرستان تویسرکان افتتاح شد. ین طرح شامل سه بخش، احداث باغ مادری، احداث خزانه تولید نهال و گلخانه تولید نهال گردوی پیوندی است که به مساحت 14 هکتار اجرایی شده است.
طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی با سرمایه گذاری 105 میلیارد ریال توسط شرکت‌های تعاونی تولید روستایی اجرایی شده است و ظرفیت تولید سالانه این طرح شامل 200 هزار اصله نهال گواهی شده گردوی پیوندی است. همچنین 2 میلیون شاخه پیوندک 25 سانتیمتری و 150 هزار پایه نهال گردو از دیگر تولیدات این طرح است و با بهره برداری از آن 25 نفر به صورت مستقیم و 600 نفر روز به صورت فصلی اشتغال ایجاد می‌شود.
سردخانه بالای صفر 15 هزار تنی نیز با حضور وزیر جهاد کشاورزی در اراضی امیرآباد شهرستان رزن بهره برداری شد. این طرح در زمینی به مساحت 56 هزار و 638 متر مربع و زیربنای 10 هزار و 528 مترمربع احداث شده و قابلیت ذخیره سازی 20 هزار تن سیب زمینی و پیاز را در سال دارد.
سردخانه 15 هزار تنی رزن با 101 میلیارد ریال آورده شخصی و 99 میلیارد ریال تسهیلات بانکی احداث شده است.
همچنین روز پنجشنبه قطعات زمین شهرک گلخانه‌ای «عمان» در شهرستان درگزین با حضور وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان استانی واگذار شد. این شهرک گلخانه‌ای به مساحت 30.5 هکتار در شهرستان درگزین در سال 1389 توسط سازمان جهاد کشاورزی خریداری شد.
این شهرک دارای 37 واحد گلخانه و تأسیسات و انبار زنجیره کامل ارزش تولید به مساحت 22 هکتار در آن جانمایی شده و مساحت قطعات این مجتمع بین پنج تا 6 هزار مترمربع متغیر است که همزمان با اجرای زیرساخت‌ها به متقاضیان بومی واگذار می‌شود.
تأمین آب این مجتمع توسط یک حلقه چاه در سال 1390 با مجوز از امور آب با دبی 13 لیتر بر ثانیه حفر شده است.
کل سرمایه گذاری برای این شهرک 700 میلیارد ریال است که 100 میلیارد ریال سهم دولت و 600 میلیارد ریال تسهیلات است و با بهره برداری از واحدهای گلخانه‌ای برای 150 نفر اشتغال ایجاد می‌شود. با اجرایی شدن این طرح مساحت شهرک‌های گلخانه‌ای این استان به 131 هکتار می‌رسد.
یزد
حسین مهری مدیرعامل و رییس هیات مدیره بانک صنعت و معدن نیز که روز پنجشنبه به یزد سفر کرده بود در حاشیه بازدید از یک واحد صنعتی، گفت: یک واحد تولید گرانول در میبد با اختصاص 23 میلیون یورو وام از محل صندوق توسعه ملی و نیز 230 میلیارد ریال تسهیلات بانک صنعت و معدن ظرف سه ماه آینده آماده بهره برداری می‌شود. این مجموعه پس از راه‌اندازی با فراهم کردن اشتغال برای 300 نفر، قابلیت تولید حدود سه هزار تن گرانول در روز را دارد.
وی افزود: ظرفیت فاز اول این پروژه یک هزار تن است که ان شاءالله تا حدود سه ماه دیگر با مساعدت بانک و صنعت و معدن و استانداری یزد کسری بودجه تأمین و این مجموعه راه اندازی می‌شود.
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز که به یزد سفر کرده بود، گفت: افزون بر 2 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح رتبه بندی فرهنگیان در سالجاری اختصاص یافته و این طرح آماده اجراست. طرح رتبه بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین نظام آموزشی یکی از موضوعات مهمی است که در راستای ارتقا شایستگی حرفه‌ای معلمان اجرا می‌شود،
محمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در یزد افزود: همچنین برای همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز پنج هزار میلیارد تومان در بودجه سال جاری مصوب و اختصاص یافته است.
وی خاطر نشان کرد: 32 هزار میلیارد تومان هم برای افزایش حقوق کارکنان دولت در نظر گرفته شد که در حال اجرا است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه این را هم گفت که در سال جاری با وجود محدویت منابع مالی دولت، 43 هزار میلیارد تومان اعتباری برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی کشور در نظر گرفته شده است.
محمدباقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد افزود: تاکنون 27 هزار میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته که افزون بر 40 درصد آن ملی و بیش از 50 درصد نیز استانی است.
کرمان
سفر 2روزه سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی هفته گذشته به مناطق جنوب، شرق و مرکزی استان کرمان دستاوردهای ارزشمندی را در راستای توسعه بخش بهداشت و درمان و محرومیت زدایی از زیرساخت های درمانی این دیار به دنبال داشت و نمونه بارزی از خدمتگزاری را در دولت تدبیر به یادگار گذاشت. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رویکرد محرومیت زدایی دولت سفر خود را از آخرین و در حقیقت محرومترین نقطه استان کرمان یعنی شهرستان منوجان آغاز کرد که رهآورد این سفر برای مردم منوجان، کلنگ زنی و افتتاح چهار طرح درمانی بود.
یکی از مهمترین مشکلات مردم منوجان نداشتن بخش سی سی یو بود که در سفر وزیر بهداشت و تلاش های شبانه روزی مجموعه علوم پزشکی جیرفت به بار نشست و وزیر بهداشت هم در این آئین گفت: با توجه به کمبود امکانات در بیمارستان منوجان، بخش دیالیز این شهرستان را توسعه می دهیم تا بیماران ناچار نباشند برای مداوا به شهرستانهای دیگر مراجعه کنند، همچنین دکتر نمکی قول 2 دستگاه دیالیز و افزودن به شمار تخت های موجود را متقبل شود.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بهره برداری از بخش سی سی یو بیمارستان امام حسین (ع) منوجان و عملیات اجرایی کلینیک تخصصی، مسکن و اقامتگاه پزشکان متخصص و همچنین کلنگ زنی توسعه اورژانس این بیمارستان با اعتبار 114 میلیارد ریال حاصل سفر وزیر به منوجان بود که انجام شد.
وزیر بهداشت در ادامه سفر خود به استان کرمان در کهنوج دیگر شهرستان محروم و جنوبی استان کرمان حضور یافت و با تدبیر خود مهمترین مشکل و دغدغه مردم هفت شهرستان که مساله کمبود تخت بیمارستانی در این منطقه بود را با کلنگ زنی بیمارستان 220 تختخوابی برطرف کرد.
ساخت بیمارستان کهنوج، رهاورد سفر وزیر بهداشت دولت تدبیر در راستای تقویت سلامت در جنوب کرمان است. بیمارستان 220 تختخوابی کهنوج با زیربنای 18 هزار متر مربع و اعتبار اولیه 9 میلیارد ریال برای خدمت رسانی به ساکنان این نقطه محروم و دورافتاده احداث می شود.
این بیمارستان جایگزین بیمارستان 12 فروردین کهنوج می شود و میانگین تعداد تخت در جنوب کرمان، هفت دهم بوده و سیاست وزارت بهداشت، توسعه زیرساخت های درمانی در مناطق محروم است.
نمکی در ادامه سفر خود به جنوب کرمان مرکز درمان بستر شهرستان فاریاب را با اعتبار 30 میلیارد ریال افتتاح کرد تا مردم فاریاب خدمات بهداشتی و درمانی خود را در شهر خود دریافت کنند و از سفر به دیگر شهرستان ها برای مساله سلامت پرهیز شود.
شهرستان رودبار جنوب مقصد بعدی وزیر بهداشت در این سفر فشرده بود که در این سفر ساختمان اداری مرکز بهداشت این شهرستان افتتاح شد و در ادامهوزیر از بیمارستان در حال ساخت شهرستان عنبرآباد بازدید کرد و همچنین ساختمان ستاد شبکه و مرکز بهداشت شهرستان عنبرآباد با اعتبار 18 میلیارد و 600 میلیون ریال به بهره برداری رسید تا این مرکز به 79 هزار و 994 نفر عنبرآبادی خدمات ارائه کند.
شهرستان جیرفت که در حقیقت پیشانی مناطق هفت گانه جنوب کرمان را تشکیل می‌دهد آخرین نقطه سَفر وزیر بهداشت در روز نخست سفر به استان پهناور کرمان بود که به دنبال افتتاح چندین طرح در این شهرستان، نشست جمع بندی وزیر بهداشت به جنوب کرمان با حضور استاندار، نمایندگان مردم و مسئولان محلی برگزار شد و مصوباتی را در راستای بازدیدهای انجام گرفته برای هفت شهرستان جنوبی با یک میلیون نفر جمعیت این مناطق به دنبال داشت.
وزیر بهداشت به جیرفت افتتاح های کلینیک تخصصی و فوق تخصصی، زایشگاه بیمارستان آیت الله کاشانی جیرفت، اورژانس و بخش آی سی یو 2 بیمارستان امام خمینی (ره) جیرفت بود که زمینه خدمات رسانی به مردم جیرفت و 6 شهرستان دیگر جنوب کرمان را فراهم کرد.
دستور راه اندازی اورژانس هوایی در جنوب کرمان، افزایش ساعت کاری درمانگاه های مردهک، دوساری، بلوک، درب بهشت و جبالبارز شمالی به 16 ساعت، راه اندازی اورژانس 115 شهر دوساری، شروع سریع فاز اول عملیات بیمارستان عنبرآباد جهت اورژانس و فازهای دیگر جهت کلینیک تخصصی قلب جنوب استان، تکمیل پروژه های نیمه تمام، اصلاح چارت سازمانی، پرداخت مطالبات پیمانکاران، اصلاح قانون مبنی بر کم شدن مدت خدمت تحصیلی و حق تحصیل در مقاطع بالاتر دستیاری دانشجویان تعهد خدمت مناطق محروم، تخصیص اعتبار جهت هتلینگ بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و خرید ساختمان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد برای دانشگاه علوم پزشکیاز جمله مصوبات نشست وزیر بهداشت با مسئولان هفت شهرستان جنوبی بود.
وزیر بهداشت پس از ترک مناطق جنوبی کرمان در دومین روز سفر خود به مناطق شرقی استان یعنی بم و ریگان و سپس به شهر کرمان مرکز استان را به عنوان نقطه و ایستگاه پایانی سفر خود برگزید و حضورش در شهرستانهای شرقی و مرکز کرمان باز هم همراه با دستاوردهای ارزشمندی برای مردم این مناطق بود که نشان از توجه ویژه دولت دوازدهم به موضوع سلامت دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم گفت: در دومین روز سفر وزیر بهداشت که با یک صبحانه کاری از بم آغاز شد 27 پروژه عمرانی؛ درمانی، بهداشتی و رفاهی در ایناین شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفت.
عباس عباس زاده افزود: 2 پروژه درمانی شامل بخش الحاقی بیمارستان آموزشی و درمانی پاستور با زیربنای 2 هزار و 875 مترمربع و هزینه بالغ بر 90 میلیارد ریال که شامل بخش‌های غربالگری، درمان سرطان، مراقبت‌های ویژه نوزادان و بستری مردان با 78 تخت بیمارستانی و همچنین ساختمان بخش روانپزشکی مرکز آموزشی درمانی پاستور با زیربنای 400 مترمربع و دارای 22 تخت بیمارستانی و هزینه بالغ بر 23 میلیارد ریال افتتاح شد.
وی اظهار داشت: در این سفر تعداد 25 پروژه بهداشتی و رفاهی دیگر با زیر بنای سه هزار و 45 مترمربع و هزینه ساخت بالغ بر 77 میلیارد ریال و تعداد 11 خانه بهداشت با زیربنای مجموع 990 مترمربع و هزینه 18 میلیارد ریال در روستاهای ریگان دیگر شهرستان شرقی استان کرمان مورد بهره برداری قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بم تصریح کرد: تعداد چهار مرکز جامع سلامت در روستاهای سروند و چاه ملک شهرستان ریگان و روستاهای برج معاذ و اسدآباد اولیا شهرستان فهرج با مجموع زیر بنای 2 هزار و 190 متر مربع و هزینه بالغ بر 38 میلیارد و 800 میلیون ریال و همچنین 10 پانسیون پزشک با زیربنای 855 مترمربع و هزینه 50 میلیارد ریال در شهرستانهای فهرج و ریگان قابل بهره برداری است.
عباس‌زاده ضمن تاکید بر اینکه با همه اراده و توان در خدمت اهداف وزارت بهداشت در شرق استان کرمان هستیم، به پروژه‌های عمرانی در بخش بهداشت و درمان در شرق استان اشاره کرد و عنوان کرد: 73 پروژه بهداشتی و درمانی در شرق استان هم اکنون در حال اجراست که اگر اعتبارات آنها تأمین شود، می‌توانیم تا پایان سال به بهره برداری برسانیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه سفر به مناطق شرقی کرمان با نمایندگان رسانه های این مناطق در بم قول داد در قالب تدوین برنامه پنج ساله ای دلایل عقب ماندگی شاخص های بهداشتی استان کرمان نسبت به متوسط کشور بررسی شود و برای حل آن راهکارهای لازم اتخاذ گردد.
سعید نمکی روز سه شنبه هفته گذشته در حاشیه سفر به مناطق شرقی استان کرمان در نشست با خبرنگاران ضمن اعلان این مطلب هدف از سفر خود به مناطق مختلف این استان را بررسی آسیب های احتمالی و مشکلات حوزه بهداشت و درمان عنوان کرد و افزود: البته افتتاح چندین پروژه بهداشتی و درمانی در شمال، جنوب و شرق استان کرمان نیز در این سفر در دستور کار قرار گرفت تا در آینده بتوانیم گام های اصولی بمنظور گسترش و توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت برداریم.
وی به تبیین میزان پیشرفت‌های بهداشتی و درمانی در استان کرمان پرداخت و بیان کرد: با توجه به دیدگاه دولت تدبیر و امید به نظام سلامت جامعه، خوشبختانه در این دوره توسعه‌های چشمگیر و خوبی در این بخش در کشور بویژه مناطق محروم و کم برخوردار داشته ایم اما همچنان اعتقاد داریم کمبودهایی در این حوزه وجود دارد که باید نگاه جدی داشته باشیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پروژه‌های باقی مانده از وزارت دکتر هاشمی اشاره و بیان کرد: همه قول‌های وزیر قبلی مانند چک سفید امضا بوده که آنها را به سرانجام خواهیم رساند.
نمکی به برخی درخواست‌های مطرح شده از سوی مسئولان شرق استان کرمان در نشست خود با آنها اشاره و اظهار داشت: یکی از مسائل مطرح شده در این نشست نیاز منطقه به اورژانس هوایی بود که با توجه به اینکه زیرساخت‌های لازم برای راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی در شرق و جنوب استان کرمان فراهم است برای این مهم پس از سفر تصمیم گیری خواهد شد.
همچنین معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به شهرستان ریگان سفر و اعلام کرد برای بیمارستان 32 تختخوابی و تازه تأسیس ریگان واقع در منطقه محروم شرق استان کرمان کادر پزشکی متخصص در نظر گرفته شده است و این خبری خوش برای ساکنان این شهرستان شرقی محروم بود که بیش از نیمی از سال را گرفتار توفان‌های شدید شن و در نهایت مشکلات تنفسی هستند در حالی که مرکز درمانی مجهزی در این منطقه وجود ندارد.
وجود بیماران مار گزیده و عقرب زده فراوان و همچنین قرار گرفتن این شهرستان در محور ترانزیت ریگان چابهار و بروز تصادفات فراوان صحه ای است بر اقدام وزارت بهداشت در راستای تأمین نیروی انسانی این بیمارستان و البته افتتاح 27 طرح بهداشت و درمان در شرق استان کرمان است.
در ادامه دوین سفر وزیر بهداشت به استان کرمان وزیر در شهر کرمان مرکز استان حضو؛ یافت و ابتدا ضمن از ادای احترام به مقام شامخ شهدا در شهر کرمان؛ در مراسم افتتاح مرکز آموزشی و درمانی شهید باهنر کرمان و افتتاح طرح خیرساز مرکز پیوند اعضا نفیس کرمانی حضور پیدا کرد.
همچنین و بازدید از مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی و پژوهشکده آینده پژوهی در شهر کرمان و نشست جمع بندی با استاندار کرمان، اعضای هیأت رئیسه و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی بمنظور بررسی مسائل مربوط به حوزه بهداشت و درمان از آخرین برنامه های سفر دو روزه ایشان به استان کرمان بود.
رونمایی از تازه های نشر علوم پزشکی، سامانه‌ها و مراسم بهره برداری از هفت دستگاه آمبولانس‌های جدید دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز خود گواه بر فعالیت چشمگیر بخش بهداشت و درمان در دیار کریمان بود که با حضور وزیر بهداشت و درمان و سند استانی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط استان کرمان (1397-1404)"، "سند پیشگیری از مصرف و کاهش دسترسی به الکل"، "نیمرخ رضایت زناشویی و دلایل ادراک شده اقدام به طلاق در جمهوری اسلامی ایران: مطالعه 9 استان "، "ارزیابی سریع از خودکشی منجر به فوت و موارد اقدام به خود کشی در استان کرمان" و "آینده نگاری سلامت ایران افق 1410" از جمله این آثار بود که مایه مباهات است.
احداث بند سنگ و ملات به عنوان یکی از طرح‌های آبخیزداری، با حجم سه هزار و 316 متر مکعب با تأمین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی شامگاه یکشنبه در چندآب گرمسار با حضور خلیل آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور کلنگ زنی شد.
برای احداث بند سنگ و ملات در چندآب گرمسار، حدود 12 میلیارد و 600 میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برآورد شده است و امسال از محل صندوق توسعه ملی در مرحله اول، 164 میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در 11 حوضه از استان سمنان اختصاص یافت.
سمنان
اصغر نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید کشور روز دوشنبه در سفر به شهرستان دامغان استان سمنان 2 طرح اشتغال روستایی و عشایری را افتتاح کرد. شرکت تجهیزات پزشکی سینوهه روستای جزن دامغان در زمینه تولید لباس‌های بیمارستانی فعالیت دارد و ماهانه 30 هزار دست لباس تولید و به 25 بیمارستان کشور ارسال می‌کند، این شرکت از چهار میلیارد ریال تسهیلات با کارمزد 6 درصد استفاده و برای 15 نفر شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.
گام دوم طرح بوم گردی خانه پدری روستای حسین آباد حاج علی نقی دیگر طرح افتتاح شده تسهیلاتی بالغ بر پنج میلیارد ریال دریافت کرده و 14 شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرد.
با حضور مدیر عامل صندوق کار آفرینی امید 2 واحد فرآوری محصولات باغی و پوشاک عصر دوشنبه در شاهرود افتتاح شد، نخستین خط تولید، بسته بندی و فرآوری میوه با حجم تولید سالانه 100 تن انواع محصولات باغی 9 میلیارد و 400 میلیون ریال تسهیلات از صندوق کار آفرینی امید دریافت کرد و آورده متقاضی نیز یک میلیارد و 880 میلیون ریال بوده و برای 12 تن اشتغالزایی شد. بازارچه سنتی و همچنین سالن هم اندیشی روستای نردین شهرستان میامی استان سمنان دیگر طرح‌های افتتاح شد در سف. مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در استان سمنان بود.
همچنین با حضور مهرالله رخشانی رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور عملیات اجرایی ساخت سه مجموعه آموزشی در شاهرود شامل ساخت مجتمع آموزشی 36 کلاسه شهرک کوثر با 220 میلیارد ریال اعتبار و هنرستان فنی و حرفه‌ای و آموزشگاه 18 کلاسه مسکن مهر شاهرود آغاز شد.
طرح ملی سفیران اجتماعی در مساجد عصر چهارشنبه با حضور سعید سعادت معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، در میامی سمنان به عنوان پنجمین استان کشور با هدف تحکیم بنیان خانواده آغاز شد، اثرگذاری طرح برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت و جذب جوانان و نوجوانان در مساجد از دیگر هدفگذاری های این طرح است.
قم
مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، روز پنجشنبه گذشته در سفر به قم از چند طرح در حال ساخت روستاهای این استان بازدید کرد. ک باجه پست بانک در روستای جَنداب و همچنین فاز نخست یک مجتمع بین‌راهی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، حمایت پست بانک و اشتغالزایی بیش از 10 تَن در منطقه طَرلاب بخش سلفچگان قم با حضور معاون وزیر کشور به بهره برداری رسید. جمالی نژاد همچنین کلنگ شروع فاز دوم آن مجموعه به منظور ساخت محل اسکان، جایگاه سوخت و رستوران نیز به زمین زد.
گیلان
هفته گذشته گیلان میزبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود؛ سید عباس صالحی در بدو ورود به گیلان، با احمد سمیعی پدر ویراستاری ایران در رشت ملاقات کرد. مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان نورانی و انصاری و شهدای کارمند استان نیز با سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گلزار شهدای رشت برگزار شد. برنامه پایانی صالحی، حضور بر مزار استاد محمد معین در استانه اشرفیه و سخنرانی در مراسم پاسداشت تلاش های او بود.
زنجان
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روز سه شنبه هفته گذشته به استان زنجان سفر کرد. ر این سفر یک روزه مرکز رشد فناوری های علوم نوین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با حضور دکتر ستاری افتتاح شد.
زیر بنای مرکز رشد فناوری‌های علوم نوین زنجان 2 هزار و 550 متر است که با موافقت و همکاری مدیران ارشد استانی و وزارت علوم ساخته شده است.
37 میلیارد و 400 میلیون ریال بودجه تخصیص یافته برای این مرکز بود که 6 میلیارد و 500 میلیون ریال آن را معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با امضای توافق نامه‌ای پرداخت کرده است. با همکاری وزارت علوم 13 میلیارد و 100 میلیون ریال از این اعتبار پرداخت شد و مابقی را از بودجه خود دانشگاه صرف ساخت مرکز رشد به نتیجه رسید.
بازدید از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در شهرک صنعتی نوآوران، بازدید از شرکت‌های دانش بنیان فرآیند رشد، رهیافت دانش ایرانیان (پروژه گوسفندان چند قلو زا نژاد افشار)، بازدید از مرکز رشد واحدهای فناور سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان و حضور در جلسه شورای اقتصاد مقاومتی استان زنجان از جمله برنامه‌های سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به زنجان بود.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روز سه شنبه هفته گذشته به استان زنجان سفر کرد. در این سفر یک روزه مرکز رشد فناوری های علوم نوین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با حضور دکتر ستاری افتتاح شد. بازدید از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در شهرک صنعتی نوآوران، بازدید از شرکت‌های دانش بنیان فرآیند رشد، رهیافت دانش ایرانیان (پروژه گوسفندان چند قلو زا نژاد افشار)، بازدید از مرکز رشد واحدهای فناور سلامت دانشگاه علوم پزشکی زنجان و حضور در جلسه شورای اقتصاد مقاومتی استان زنجان از جمله برنامه‌های سفر یک روزه معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به زنجان بود.
این خبر در حال تکمیل است....


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: بیش از 6 هزار میلیارد ریال سهم استان مرکزی از تسهیلات جبران خسارت کرونا است

الگوی آموزشی سیما مهارت در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز تدوین شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: 78 هزار اشتغال در استان کرمانشاه از طریق شرکت های تعاونی ایجاد شده است

عملیات اجرایی تعاونی تولید خوراک آبزیان در خوزستان آغاز شد

120طرح اشتغال و مسکن مددجویان ایلامی افتتاح می شود

ماجرای اعدام فردی که شرب خمر کرده بود

جزئیات جدید از سانحه کلینیک سینا اطهر

عامل اصلی حادثه انفجار نطنز مشخص شد؟

یک تالار عروسی در خرم‌آباد با حضور 50 مهمان پلمب شد

بازدید از پروژه های عمرانی خرم آباد

رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه تا بهبود اوضاع عمومی ضروری است

بازدید معاون عمرانی استاندار از بخش پاپی

پرسه مرگ در جاده‌های لرستان/ پروژه‌های راهسازی روی مدار وعده‌ها

27 هزار کارگر ساختمانی در اردبیل ساماندهی شدند

رشد اعتبارات عمرانی و جاری نسبت به سال گذشته

گام عملی دولت در مقاوم‌سازی مسکن روستایی دلفان

ممنوعیت چاپ هرگونه اعلامیه ترحیم در لرستان

گازرسانی به 6 روستا در الیگودرز به بهره‌برداری رسید

دکور "عصر جدید" از مساحت تا چگونگی ساخت + عکس

پلمب یک تالار عروسی در خرم‌آباد

جایگزین مهناز افشار در عاشقانه 2 چه کسی است؟ + عکس

شرکت بیش از 3600 نفر در آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی، ثبت‌اسناد و صنایع شیر

ریحانه پارسا گشت ارشادی شد + عکس

وضعیت وخیم کرونا در لرستان

داروی رمدسیویر موجود در بازار سیاه غیر مجاز است/ بیماران کرونایی پول نجومی به دارو ندهند

تاخیر در پرواز فرودگاه خرم‌آباد

بهاره رهنما کرونا گرفت + عکس در قرنطینه

پاسخ به یک غفلت 15 ساله | علی حیدری

برگزاری 2 دوره آزمون در لرستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

تعطیلی برخی از تأسیسات گردشگری لرستان تا اطلاع ثانوی

اختصاص 10 هزار هکتار از اراضی لرستان به کشت برنج

تشکیل 126 پرونده تخلف در نانوایی‌های لرستان

خبر اعدام مجرم مشهدی، تقطیع شده است

17 فوتی «کرونا» در یک روز در هرمزگان

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت + عکس

محدودیت‌های تازه در البرز و مازندران و تهران در پی شیوع مجدد کرونا

مهلت جمع‌آوری بانک اطلاعاتی خبرنگاران لرستان تمدید شد

تکمیل خط جدید قطار تهران-تبریز و آزادراه بروجرد-خرم آباد تا آخر99

ایده‌های موسیقایی‌ام را از ادبیات می‌گیرم/ تصمیم‌های مهم پساکرونا

دستگیری زن و شوهر کلاهبردار

ورود افراد بدون ماسک به ادارات ممنوع شد

ماجرای اعدام خبرساز یک جوان در مشهد

کیانوش گرامی: از خواب پریدم و دیدم نفسم بالا نمی آید! + عکس

روسیه از سومین داروی کرونا هم رونمایی کرد

جنجال برانگیزترین فیلم‌های تاریخ سینما!! (+عکس)

اجرای 41 طرح اقتصادی جهش تولید در لرستان

پذیرش نشدن معتادان در کمپ‌های ترک اعتیاد لرستان

حمله اراذل و اوباش به قهرمان بوکس ایران در حضور همسر و دخترش

یدالله طارمی درگذشت

قتل عمد و خودکشی، دو جرم همانند با مجازات متفاوت