ندای لرستان

آخرين مطالب

مشترکین کم‌مصرف تشویق می‌شوند

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی مقالات

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد- در حالی مصرف برق در لرستان در وضعیت «سبز» قرار گرفته که در صورت صرفه‌جویی 10 درصدی مشترکین لرستانی، تابستانی با حداقل خاموشی را پشت سر خواهیم گذاشت.

 هرساله با آغاز فصل گرما و افزایش استفاده از وسایل برقی، نگرانی‌ها پیرامون احتمال وقوع خاموشی قوت می‌گیرد.
اما در این میان مشترکان می‌توانند با صرفه جویی های اندک در مصرف برق، رعایت پیک مصرف برق و برنامه ریزی برای توزیع زمانی استفاده از وسایل برقی در طی روز، دغدغه‌های خود و مسئولان را نسبت به خاموشی در فصل تابستان برطرف کنند.
توجه به این نکته لازم است که مردم نقش اساسی در مدیریت مصرف برق و کاهش احتمال وقوع خاموشی را برعهده دارند؛ لذا نهادهای ذی ربط به دنبال فرهنگ سازی در این زمینه و اعمال سیاست‌های تشویقی برآمده‌اند.

شرکت‌های توزیع برق در استان‌های مختلف کشور همواره در طول سال مشترکین کم مصرف خود را مورد تشویق قرار می‌دهند تا این امر به عنوان یک الگو در جامعه نهادینه شود.
در عین حال رعایت مصرف برق در بخش‌های دیگر از جمله کشاورزی و صنعت نیز از مسائل مهمی است که باید برای مدیریت مصرف در این بخش‌ها نیز برنامه ریزی جدی در دستور کار دستگاه‌ها قرار بگیرد.
لرستان در وضعیت «سبز» مصرف برق قرار دارد
قباد رستمی مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق لرستان در سخنانی با اشاره به وضعیت مصرف برق در استان لرستان، اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر مصرف برق در استان، در شرایط سبز بوده و حتی به وضعیت زرد هم هنوز نرسیده است.
وی با بیان اینکه تقریباً یک هفته در خرداد ماه از وضعیت قرمز رد کرده بودیم، گفت: اما آن زمان پیک و اوج مصرف شبکه سراسری اتفاق نیفتاد، الان مشکل خاصی در استان با همکاری مردم در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و اداری که با دستور استاندار ساعت فعالیت دستگاه‌ها جابجا شد، نداریم و در حال حاضر در وضعیت سبز قرار داریم.
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق لرستان در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست‌های شرکت برق استان در راستای سیاست‌های وزارت نیرو و شرکت توانیر است، عنوان کرد: مردم اگر بین پنج تا 10 درصد مصرف برق خود را کاهش دهند مشکلی در خصوص تأمین برق استان نخواهیم داشت.

از وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف استفاده نکنیم
رستمی با تاکید بر اینکه مردم در ساعات اوج مصرف که از ساعت 12 تا 16 و 21 تا 23 بوده از وسایل پرمصرف استفاده نکنند، افزود: مردم در این ساعات از جارو برقی، ماشین لباس شویی ، ماشین ظرف شویی ، اتو و… استفاده نکنند و امور خود را به ساعات غیر از اوج مصرف موکول کنند.
کولرهای گازی را روی درجه 24 تا 26 تنظیم و کولر آبی را روی دور کُند قرار دهیم
وی با بیان اینکه ما نمی‌گوییم که به طور مثال از کولر استفاده نکنند و شب از روشنایی استفاده نکنند، ادامه داد: مردم از وسایل پر مصرفی که به اندازه 20 تا 25 لامپ 100 وات برق مصرف می‌کنند، استفاده نکنند؛ اگر از کولر گازی استفاده می‌کنند آن را بر روی درجه 24 تا 26 تنظیم کنند، همچنین اگر مردم از کولر آبی استفاده می‌کنند هنگام روشن کردن آن را بر روی دور تند تنظیم کنند و در مابقی ساعت آن را بر روی دور کند قرار دهند.
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق لرستان با تاکید بر اینکه این اقدامات ساده هیچ هزینه‌ای برای خانواده‌ها و سایر اقشار ندارد، افزود: با این اقدامات می‌توان به راحتی و با کمک مردم تابستان را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.
تشویق مشترکین کم مصرف
رستمی با بیان اینکه میزان برق مصرفی استان که توسط شرکت توزیع برق تأمین برق می‌شود، روزانه به طور حداکثر 600 تا 650 مگاوات است، تصریح کرد: البته شرکت توانیر سهمیه‌ای را برای استان‌ها در هر هفته تعیین می‌کند که ما برنامه‌های خود را طبق این سهمیه با مشترکین به خصوص بخش صنعت و کشاورزی هماهنگ می‌کنیم.

در سال گذشته در استان حدود 2.5 میلیارد تومان به مشترکین بخش‌های مختلف که در حوزه مصرف برق با ما همکاری داشتند تخصیص دادیم
وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته در استان حدود 2.5 میلیارد تومان به مشترکین بخش‌های مختلف به خصوص صنعت و کشاورزی که در اوج مصرف با ما همکاری داشتند تخصیص دادیم، افزود: به طور حتم این امر مانند سال‌های گذشته طی امسال نیز در استان در دستور کار است.
مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق لرستان، بیان داشت: هزینه‌ای که به مشترکین در خصوص همکاری در پیک مصرف برق داده می‌شود با صرفه تر از تأسیس نیروگاههای جدید است.
رستمی، گفت: این هزینه‌ها در صورت حساب برق این مشترکین اعمال می‌شود، کسی که با ما همکاری می‌کند در پایان تابستان محاسبات را انجام می‌دهیم و در صورت حساب فرد اعمال می‌شود.
تمهیدات شرکت برق برای جلوگیری از خاموشی‌ها
فریدون خودنیا مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان نیز در این رابطه  با اشاره به اینکه مصرف برق پیک بار روز از ساعت 11 شروع می‌شود و تا ساعت 18 بعداًزظهر ادامه دارد و در پیک بار شب از ساعت 21 شروع می‌شود و تا 23 ادامه دارد، است، اظهار داشت: در حال حاضر استان‌ها را سهمیه بندی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه برای هر استان یک سهمیه در هفته‌های مختلف در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: طی این هفته سهمیه استان لرستان 610 مگاوات بوده است، اگر مصرف برق ما از این میزان بیشتر شود باید خاموشی بدهیم.
با توجه به تمهیدات اندیشیده شده تا کنون به مرحله خاموشی نرسیده‌ایم
مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با تاکید بر اینکه خوشبختانه با توجه به تمهیدات اندیشیده شده تا کنون به مرحله خاموشی نرسیده‌ایم، تصریح کرد: لرستان، در این زمینه جزو استان‌های سبز است.
خودنیا با اشاره به سرویس شبکه‌های برق استان، نگهداری شبکه در فصل بهار، رفع اتصالات سست، تعدیل روشنایی معابر و… گفت: این اقدامات موجب می‌شود که مردم خاموشی برق نداشته باشند.
اگر مردم 10 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنند خاموشی‌ها به حداقل می‌رسد
وی با تاکید بر اینکه اگر خاموشی با برنامه‌ای هم داشته باشیم تلاش می‌کنیم که در ساعات پر مصرف برق باشد، تا بتوانیم هم مصرف را رعایت کنیم و هم خاموشی ناخواسته ای را به مردم ندهیم، بیان داشت: به گونه‌ای برنامه ریزی کرده‌ایم که فشاری به مردم وارد نشود.
مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان همچنین با اشاره به اقدامات فرهنگی و آموزشی در این رابطه در استان، گفت: خوشبختانه با همه اقدامات صورت گرفته تا کنون در استان خاموشی نداشته‌ایم.
خودنیا ، تاکید کرد: اگر مردم 10 درصد در مصرف برق رعایت کنند خاموشی برق ما به حداقل می‌رسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیشه دالان ظرفیتی مطلوب برای رونق اکوتوریسم بروجرد

لرستان زیستگاهی مناسب برای پلنگ ایرانی

جاده های نا ایمن لرستان و حرکت در مسیر مرگ

سنگینی رنج انتظار بر درد بیماران لرستانی

خیابان هایی که به نام سردار مزین می شود

محبوبیت سردار سلیمانی فراتر از عالم مجازی

شهادت، نگین سلیمانی قاسم

از خون پاکت هزاران لاله آزادیخواه خواهد رویید

راه‌ دسترسی در حد سمند برای زیستگاه سمندر

کودکان کار بروجرد و آسیب‎های اجتماعی جامعه امروز

رانندگی آژانس‌ها روی خط گرانی/ 100 پرونده تخلفاتی تشکیل شد

آبخیزداری راهکار موثر برای کنترل سیلاب در لرستان

9 ماه بی‌خانمانی 11 روستای منطقه «رودبار» / تردد مردم با قایق!

رونق بازار آجیل محلی در سلسله با طعم یلدا

آثار تاریخی لرستان چشم به راه اعتبارات سیل

/گزارش/ زنان سرپرست خانوار حمایت می‌خواهند

پران پرویز سیلزده و182 دانش‎ آموز بدون معلم

معلولان منتظر در مناطق دورافتاده بروجرد!

سوت‎‌هایی که برای متخلفان به صدا درمی‌‎آید

پسماند، چالش حل نشدنی زیست محیطی سلسله

مسیر ناهموار صنعت گردشگری در سلسله

حال خواندن خوش است یا ناخوش!

طلاق یکی از مهمترین پیامدهای اعتیاد بر بانوان در بروجرد

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

پمپاژهای پلدختر پمپِ پول می‌خواهد

چرایی استفاده از کارشیو متراکم و به هم فشرده؟

سدسازی راه نجات لرستان از سیل

/گزارش/ جوانان لرستانی را به سمت ماهواره نکشانید

«فلک الافلاک» میزبان اقوام ایران زمین

امیدآفرینی کمیته امداد امام (ره) در مناطق سیلزده لرستان

خاله سرویس ها، امنیت خاطر والدین

زباله ، مهمترین چالش در شهرستان سلسله

لاستیک آن پروژه پنجر است

وعده مسئولان به اهالی «نلخاص» محقق نشد/ رونق به روستا برنگشت

انباشت سیب‎ در سبد کشاورزان بروجردی

میراثی که سیل با خود برد/ فغان مادر پل‌های تاریخی از کمبود اعتبار

لمس دنیایی از رنگ ها در تاریکی پیش پا !

«افرینه» همچنان درگیر مصائب پساسیل/ دهانه پل‌ها پاک‌سازی نشد

روزگار سیاه یک نوبرانه

روزهای آفتابی سیلزدگان چگنی در پاییز

برندی بنام گردوی سلسله

پازل گمشده در زندگی زوج های نابارور

سرایی برای آرامش در هیاهوی شهر بروجرد!

بیمه دام، چتری امن برای جبران خسارت عشایر

بارِ مصائب لرستان سیل‌زده/ تسهیلاتی که پرداخت نشد

مهر بی‎دریغ مادر حتی در سرای سالمندی!

توقف پروژه‌های بازآفرینی شهری دربروجرد/خروجی به نام هیچ از جلسات!

تغذیه و نقش آن در یادگیری دانش‎آموزان

پاییز آمد و وعده‌ها به سر نیامد/آوارگی سیل‌زده‌ها و جاده‌های موقت

ایمنی سرویس‌های مدارس، آرامش والدین