ندای لرستان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

شوراهای روستایی و گام‌هایی استوار برای توسعه پایدار سياسي

شوراهای روستایی و گام‌هایی استوار برای توسعه پایدار
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد - نهم اردیبهشت سال 78 بود که شوراهای اسلامی به صورت رسمی کار خود را آغاز کردند و امروز پس از گذشت 22 سال از آن نقطه آغازین در آستانه شروع به کار ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار داریم.

شوراهای اسلامی از نهادهای محلی و مردمی هستند که با توجه به تمرکززدایی اداری و اجرایی، مدیریت امور شهر و یا روستا را بر عهده دارند و پل ارتباطی و واسطه میان دولت و مردم به شمار می روند.
از شوراهای شهر و روستا می توان به عنوان نهادهای مدیریتی نام برد که وظیفه دارند تا ساختار مدیریت اجرایی کشور را به سمت مشارکت جدی مردم هدایت کنند تا با افزایش مشارکت مردم، در راستای تسهیل اداره امور و تصمیم‌گیری درباره مسایل مختلف شهر و روستا قدم‌هایی موثر برداشته شود.
قانون اساسی جمهوری اسلامی، شوراهای اسلامی شهر و روستا را به عنوان دروازه ورود مردم به مراکز تصمیم‌گیری مدیریت شهرها و روستاها در نظر گرفته است و کلید آن را نیز به دست آنان داده تا با مشارکت در انتخابات و رای‌گیری نمایندگان مورد وثوق خود را به این مراکز راه دهند.
هر چند توسعه یک مفهوم چند بعدی است اما شوراها در توسعه پایدار 2 حوزه شهری و روستایی در حالی کارآمد خواهند بود که مفهوم توسعه و دگرگونی در همه ابعاد آن اعم از اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با همدیگر به وحدت رسیده و نسل‌های آینده و محیط زیست را نیز دربر گیرد.
با توجه به اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان پل ارتباطی بین مردم و دستگاه‌های اجرایی و انتقال دهنده نیازمندی‌های آنان به مسئولان هستند، بنابراین می توانند نقش بسزایی در تسریع روند توسعه پایدار در سطوح مختلف داشته باشند.
هدف از تشکیل شوراهای اسلامی که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است مشارکت دادن مردم در اداره امور محلی بوده و اکنون شوراها به عنوان یک نهاد تاثیرگذار در زمینه قانون‌گذاری و نظارتی در امور محلی نقش آفرینی می‌کنند و به عنوان نمایندگان مردم وظیفه دفاع از حقوق مردم را عهده دارند و با وضع مقررات محلی اثربخشی و نظارت خود را بر اجرای امور شهر دارند.
در این میان توسعه روستایی یکی از اهداف اساسی سیاستگذاری‌های کلان در ایران است و تشکیل شوراهای اسلامی روستایی اقدامی موثر برای مشارکت بیشتر مردم در راستای توسعه روستاها به شمار می‌رود.
اگرچه مدیریت توسعه روستایی فرآیند چندجانبه ای است که شامل سه رکن اساسی؛ مردم، دولت و نهادهای عمومی است، اما دراین فرآیند با مشارکت مردم و از طریق تشکیلات و سازمان های روستایی برنامه‌ها و طرح‌های توسعه روستایی تدوین و اجرا می‌شود.
اگر زمینه‌های توسعه پایدار را در بخش‌های زیست محیطی، فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موثر بدانیم در این بخش‌ها زمینه‌های همکاری و تعامل گسترده‌ای بین دهیاری، شورا و مردم می‌تواند برقرار باشد.
این فعالیت‌ها با مشارکت مردم و آموزش سهل‌تر می‌شود. اگرچه مدیریت روستاها می‌تواند با آموزش مردم و تشکیل گروه‌های مختلف محلی، سازمان‌های مردم نهاد، تشکیل کمیسیون‌های مختلف زمینه را برای روحیه تعامل، تحمل مشارکت گروهی و ایجاد اعتماد به نفس برای روستاییان فراهم سازد.
البته در این زمینه می‌طلبد که شوراهای روستا همواره برای توسعه پایدار روستایی، حفظ کاربری‌ها، اجرای طرح‌های هادی روستاها و بحث مهاجرت معکوس از شهر به روستا ظرفیت‌سنجی کنند تا گامی اساسی برای توسعه روستاها برداشته شود.
با توجه به ابعاد توسعه پایدار روستایی و نقش محوری انسان دراین فرآیند، همکاری و تعامل بین مردم و شوراها و دهیاری ضروری است اگرچه در توسعه پایدار، نقش مردم و دهیاری و شوراها تعریف شده است اما برای رسیدن به این توسعه پایدار همکاری و تعامل مردم و شوراها و دهیاری از اصول کلیدی است.
اما در این راستا نقش مردم بسیار تاثیرگذار است به طوری که با توسعه پایدار در روستاها بهبود زندگی مردم مطرح می‌شود و این مردم هستند که می‌توانند از مزایای توسعه روستاها بهره‌مند شوند.
در استان لرستان نیز تاکنون پنج دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستایی برگزار شده و امسال نیز مردم استان برای انتخاب اعضای دور ششم شوراها خردادماه پای صندوق‌های رای خواهند رفت تا اعضای جدید انتخاب شوند.
به همین منظور ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی در یک هزار و 569 روستای لرستان از روز دوشنبه 16 فروردین به مدت یک هفته همزمان با سراسر کشور آغاز شده است.
محمود ثمینی رییس ستاد انتخابات لرستان نیز در این باره گفت: داوطلبان علاقه‌مند به حضور در این رقابت می‌توانند از چهار طریق استفاده از نرم‌افزار موبایلی و نسخه ویندوز قابل نصب بر رایانه با دریافت از سایت وزارت کشور، مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و مراجعه حضوری به بخشداری‌ها ثبت‌نام کنند.
ثمینی با بیان اینکه شرایط داشتن مدرک تحصیلی دیپلم برای داوطلبان شوراهای روستایی با جمعیت بیش از 200 خانوار ضروری است افزود: نام نویسی داوطلبان شوراهای اسلامی از16 فروردین ماه آغاز و تا ساعت 18 یکشنبه 22 فروردین‌ماه 1400 به مدت هفت روز ادامه خواهد داشت .
وی ادامه داد: ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی روستا در یک هزار و 569 روستای لرستان برگزار می شود و مراحل ثبت نام کاندیداها به همان شیوه شوراهای شهری و به چهار روش قابل انجام است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: اکنون تمامی زیرساخت ها در استان برای برگزاری ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا آماده شده و فضا برای حضور مردم در انتخاباتی امن و سالم مهیاست.
ثمینی درباره ثبت نام داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای روستا نیز افزود: نکته حائز اهمیت برای ثبت نام داوطلبان این است که اگر داوطلبی عضو اصلی شورای روستا در دوره های قبل باشد، مشروط براینکه در همان روستا دوباره قصد نام نویسی جهت شرکت در انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی را داشته باشد از شرط مدرک تحصیلی معاف و با بارگذاری سایر مدارک لازم برای ثبت نام از طریق اپلیکیشن و یا ارائه مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در دفاتر پیشخوان یا با حضور در بخشداریها ثبت نام می‌شود.
جعفر طولابی فرماندار خرم آباد نیز گفت: 301 روستا در حوزه شهرستان خرم‌آباد واجد شرایط برگزاری انتخابات شورای اسلامی روستا هستند و اکنون بسترهای لازم در حوزه شهرستان امکانات ویژه فراهم شده است.
وی ادامه داد: 301 روستا در حوزه شهرستان خرم‌آباد واجد شرایط برگزاری انتخابات هستند که 287 روستا با جمعیت کمتر از یک هزار و 500 نفر با سه عضو شورا و 14 روستا با جمعیت بیش از یک هزار و 500 نفر با پنج عضو شورا خواهند داشت.
انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا 28 خردادماه امسال همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود.
استان لرستان دارای یکهزار و 569 روستای بالای 20 خانوار می باشد که امکان برگزاری انتخابات شوراها در این روستاها وجود دارد.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 توسعه روستایی لرستان
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.lor-online.ir/Fa/News/201589/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سالار عقیلی و حجت اشرف‌زاده برای «دعوت» خواندند

حمید حامی، خواننده تیتراژ «بچه‌مهندس 4» شد

گفتگوی معاون رییس جمهور با خانواده شهدای جنگ تحمیلی و مدافعین حرم

تعطیلی و قرنطینه ازنا و الیگودرز

کتاب دانشجوی دانشگاه آزاد بروجرد در انتشارات آلمان به چاپ رسید

قتل یک زن در خرم آباد به ضرب گلوله

هشت هزار و 134 داوطلب شوراهای روستایی در لرستان ثبت نام کردند

پلیس لرستان با روزه خواری در اماکن عمومی برخورد می‌کند

77 هزار هکتار ذخیره گاه جنگلی در لرستان شناسایی شد

نظارت 30 اکیپ بر بازار/اختصاص 60 تن گوشت به لرستان

ویسی: با تیمی چغر بازی داشتیم / فولاد اول راه است

تیم فوتبال استقلال ملاثانی برابر حریفش مغلوب شد

مساجد کانون تعلیم و تربیت اسلامی قرار گیرند

توقیف خودروی عروسی و بازداشت گل‌فروش متخلف

اختصاص 164 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های بذور لرستان

وضعیت کرونایی لرستان در ایام پیش روز نامطلوب و خطرناک است / ممکن است در روزهای آتی آمار مرگ و میر افزایش یابد

انتقام خیبر خرم آباد از استقلال ملاثانی با سوپر گل رستمی

تشکیل یک کار گروه جهت تسهیل وتسریع ثبت سمن های حوزه جوانان در لرستان / پیگیر تسریع دریافت شناسه ملی سمن های حوزه جوانان استان هستیم / فراخوان اخیر باعث افزایش متقاضیان ثبت سمن شده است

فروآلیاژ ازنا، بزرگترین تولید کننده فروسیلیسیم در خاورمیانه

انتصاب رییس قرارگاه جهادی رهروان ولایت لرستان

فاجعه ی کرونایی در لرستان/ وضعیت ساعات کار ادارات به فرمانداری ها محول شده است

پیش بینی وضعیت کرونا در لرستان نامطلوب و خطرناک است

انفجار در روستای سرنمک یک کشته و پنج زخمی برجای گذاشت

لرستان پیش به سوی خطر؛ از هر 100 تست کرونا 50 مورد مثبت است

بازارچه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در لرستان راه‌اندازی می‌شود/ حذف دست دلالان از تولید تا مصرف

کرونا مانند گرد و غبار در هوا معلق می‌ماند

طراحی یک وب‌کم شبیه چشم

نرم‌کننده‌ها و اختلال عملکردهای مهم مغز

درمان آلزایمر با نور و اکسیژن

مهار سلول‌های سرطانی با استفاده از نوعی باکتری پروبیوتیک

دستگیری سارق حرفه‌ای در خرم‌آباد با 30 فقره کیف قاپی

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

انجام بیش از 28 هزار فقره بازرسی از کارگاه های مشمول قانون کار خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خبرداد: قول بانک‌های خوزستان برای تسهیل ارائه تسهیلات کرونا

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

ساعت کار بانکهای جزیره کیش در ماه مبارک رمضان

اجرای طرح تخفیف بهای خدمات و عوارض خودرو در کیش

پیام تبریک سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت آغاز ماه پرفیض رمضان

تشکیل کارگروه شناسایی چالش ها و رفع موانع تولید در کیش

انفجار منزل مسکونی پنج نفر مصدوم برجای گذاشت

دختران جوان در دام سیاه راننده پراید

المیادین: یک کشتی اسرائیلی هدف قرار گرفت

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 24 فروردین 1400

400 هزار دوز واکسن سینوفارم در آستانه ورود به کشور