ندای لرستان

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

برق رسانی هدیه دولت به توسعه 245 روستای لرستان اقتصادي

برق رسانی هدیه دولت به توسعه 245 روستای لرستان
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - به گزارش ایرنا برخورداری از برق از همان روزهای نخست انقلاب اسلامی یک اولویت های مهم دولتمردان بود که به سرعت در شهرها گسترش یافت، پس از آن روستاییان نیز یکی پس از دیگری این خدمت را تجربه کردند تا جاییکه در سال های اخیر، بهره مندی 100 درصدی روستاها از این امکان در دستور کار دولت قرار گرفته است.
شاید تصور خاموشی های شبانه برای جوانترهایی که تا چشم باز کردند نعمت برق بود چندان راحت نباشد، اما پدر و مادرهایمان خوب به خاطر دارند که در روستا شب تا صبح با چراغ های گردسوز سپری می شد و البته خبری از وسایل پیش پا افتاده امروزی مانند تلویزیون، رادیو و یخچال نبود.
برای ما که چشممان به روشنایی برق در شب عادت کرده است حتی دقایقی قطع برق سخت است و زمین و زمان را به هم می دوزیم، شماره های متعدد اتفاقات و قطع برق را می گیریم تا مثلا خاموشی ها بیشتر از نیم ساعت نشود.
در این بین، برق روستایی به دلیل شرایط محیطی و نگهداری دام و طیور از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است و می توان گفت تنها به روشنایی های شبانه و استفاده از وسایل برقی محدود نمی شود، بلکه تاحد زیادی در اقتصاد روستاییان تاثیر دارد و نگهداری دام و طیور را در شب برای آنها راحت می کند.
به جرات می توان گفت با افزایش برق رسانی های روستایی، آمار سرقت شبانه دام نیز کاهش یافته است، موتورهای تلمبه آب، رونق را به زمین های دیم آورده، استخرهای پرورش ماهی ایجاد و کسب و کارهای صنعتی کوچک مثل برشکاری، نانوایی و نجاری با وجود برق، در روستاها راه اندازی شده است.
امروزه برق رسانی روستایی موجب شده است اشتغال روستاها بیش از دهه های قبل رونق بگیرد و حتی طرح پرداخت تسهیلات اشتغالزایی با شرط ماندن در روستا از حدود سه سال قبل آغاز شده است و این یعنی وجود برق در روستا، همانند آب، امنیت و آبادانی را به دنبال دارد و تا اندازه ای از مهاجرت به شهرها جلوگیری می کند.
موید این مطلب پرداخت حدود 285 میلیارد تومان وام ارزان قیمت طی سه سال گذشته در لرستان است که با شرط اشتغال روستاییان پرداخت شده و قرار است منجر به بیش از پنج هزار فرصت شغلی برای روستاییان شود که بدون شک نقش برقرسانی برای ورود تجهیزات و اجرای این طرح ها انکارنشدنی است.
ایمنی راه و جاده از دیگر مزایای برقرسانی روستایی است، ورود برق در روستاها و وجود زیرساخت های برقرسانی موجب شده وزارت راه و شهرسازی نسبت به روشنایی راههای روستایی اقدام کند که این مهم در کاهش تصافات نقش موثری داشته است.
لرستان نیز با وجود شرایط کوهستانی و مسیرهای سخت از استان های پیش رو در زمینه برقرسانی روستایی محسوب می شود و طی چهار سال گذشته 245 روستای آن برقدار شده و اکنون کار برقرسانی به روستاهایی آغاز شده است که مهاجرت معکوس دارند.
به گفته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان تاکنون 2 هزار و 750 روستای استان برقدار شده اند و تلاش می شود هفته دولت امسال نیز کار برقرسانی به 20 روستا بهره برداری شود.
فریدون خودنیا به ایرنا گفت: این روستاها با جمعیت 350 خانوار مشکل راه دسترسی داشته اند و یا پیش از این تخلیه شدند و الان مهاجرت معکوس دارند که تلاش می شود روشنایی برق تا شهریور 1400 به این مناطق برسد.
وی تصریح کرد: اعتبار برقرسانی به این روستاها حدود 10 میلیارد تومان است که با اتمام آن،ضریب برقرسانی روستایی به 100 نزدیک می شود و تنها حدود 10 روستای خالی از سکنه بدون برق باقی می ماند.
وی اضافه کرد: 245 روستای استان با جمعیت 6 هزار خانوار در طول 4 سال گذشته برق دار شده است که با این اقدام ضریب نفوذ برق در روستاهای استان 99.7 درصد و اندکی بالاتر از میانگین کشوری است.
خودنیا تصریح کرد: در دولت دوازدهم 60 میلیارد تومان برای برقرسانی روستایی در لرستان هزینه شد که این رقم به جز احتساب بازسازی خسارت گسترده سیل در روستاهای استان است.
وی یادآور شد: باید توجه داشت برقرسانی روستایی در لرستان با توجه به مسیرهای کوهستانی و بسیار سخت گذر انجام می شود که این امر سختی کار و هزینه را افزایش می دهد و به هیچ عنوان با کار در استان هایی که دشت و مسطح هستند قابل مقایسه نیست.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان اظهار داشت: در حال حاضر روستای پنج خانوار و دارای جاده دسترسی در استان وجود ندارد که برقرسانی نشده باشد.
خودنیا افزود: روستای تنگ هفت خرم‌آباد در سال 96 با 160 خانوار برقدار شد اما با وجود اینکه تمام تجهیزات برای برق رسانی به روستای تنگ پنج خریداری شد مشکل راهشکافی مانع انجام عملیات شده است و در حال حاضر هیچگونه راه دسترسی برای انتقال تجهیزات برق رسانی به این روستا وجود ندارد.
وی ادامه داد: این روستا در مرز لرستان با خوزستان قرار دارد و به دلیل گرمای بیش از حد منطقه، پنل های خورشیدی جوابگوی مورد نیاز مردم آن نیست.
وی گفت: همچنین امسال طرح تولید برق خودمصرف برای روستاهای فصلی و عشایر نشین استان نیز شروع شده است و پنل خورشیدی پورتابل به 800 خانوار اهدا می شود که این مهم منجر به تامین برق مورد نیاز خواهد شد و شرکت توزیع برق نیز هیچ مبلغی از آنها دریافت نمی کند.
وی با بیان اینکه اقدامات برقرسانی روستایی لرستان در کشور بی نظیر است ادامه داد: سالانه یکهزار و 200 پروژه شرکت توزیع برق در لرستان تعریف و کمتر از یکسال بهره برداری می شود و اکنون در شهرستان های بروجرد، ازنا، دورود، الشتر و دلفان روستای بالای پنج خانوار بدون برق وجود ندارد.
خودنیا با اشاره به اینکه سالانه حدود 20 هزار انشعاب برق در لرستان به فروش می‌رسد اضافه کرد: سه هزار انشعاب از این تعداد رایگان است و در حالیکه شرکت برای هر اشتراک چهار میلیون تومان هزینه می‌کند اما در بخش انشعابات شهری حدود یک میلیون و 300 هزار تومان و انشعابات روستایی 700 هزار تومان دریافت می‌کنیم.
وی تصریح کرد: پارسال در مجموع 2 میلیارد و 500 میلیون تومان برای افتتاح برق هشت روستا با جمعیت 74 خانوار در پویش الف - ب - ایران که مهاجرت معکوس داشته اند، هزینه شد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: تعداد روستاهای برق‌دار استان با رشد 72 برابری، از 37 روستا در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اکنون به 2 هزار و 724 روستا و تعداد مشترکان نیز با افزایش 12 برابری از 52 هزار و 779 مورد در بهمن 57 اکنون به بیش از 670 هزار افزایش یافته است.
برچسب‌ها جهش تولید توسعه روستایی لرستان شرکت‌ توزیع نیروی برق

لینک کوتاه:
https://www.lor-online.ir/Fa/News/201647/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سالار عقیلی و حجت اشرف‌زاده برای «دعوت» خواندند

حمید حامی، خواننده تیتراژ «بچه‌مهندس 4» شد

گفتگوی معاون رییس جمهور با خانواده شهدای جنگ تحمیلی و مدافعین حرم

تعطیلی و قرنطینه ازنا و الیگودرز

کتاب دانشجوی دانشگاه آزاد بروجرد در انتشارات آلمان به چاپ رسید

قتل یک زن در خرم آباد به ضرب گلوله

هشت هزار و 134 داوطلب شوراهای روستایی در لرستان ثبت نام کردند

پلیس لرستان با روزه خواری در اماکن عمومی برخورد می‌کند

77 هزار هکتار ذخیره گاه جنگلی در لرستان شناسایی شد

نظارت 30 اکیپ بر بازار/اختصاص 60 تن گوشت به لرستان

ویسی: با تیمی چغر بازی داشتیم / فولاد اول راه است

تیم فوتبال استقلال ملاثانی برابر حریفش مغلوب شد

مساجد کانون تعلیم و تربیت اسلامی قرار گیرند

توقیف خودروی عروسی و بازداشت گل‌فروش متخلف

اختصاص 164 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های بذور لرستان

وضعیت کرونایی لرستان در ایام پیش روز نامطلوب و خطرناک است / ممکن است در روزهای آتی آمار مرگ و میر افزایش یابد

انتقام خیبر خرم آباد از استقلال ملاثانی با سوپر گل رستمی

تشکیل یک کار گروه جهت تسهیل وتسریع ثبت سمن های حوزه جوانان در لرستان / پیگیر تسریع دریافت شناسه ملی سمن های حوزه جوانان استان هستیم / فراخوان اخیر باعث افزایش متقاضیان ثبت سمن شده است

فروآلیاژ ازنا، بزرگترین تولید کننده فروسیلیسیم در خاورمیانه

انتصاب رییس قرارگاه جهادی رهروان ولایت لرستان

فاجعه ی کرونایی در لرستان/ وضعیت ساعات کار ادارات به فرمانداری ها محول شده است

پیش بینی وضعیت کرونا در لرستان نامطلوب و خطرناک است

انفجار در روستای سرنمک یک کشته و پنج زخمی برجای گذاشت

لرستان پیش به سوی خطر؛ از هر 100 تست کرونا 50 مورد مثبت است

بازارچه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در لرستان راه‌اندازی می‌شود/ حذف دست دلالان از تولید تا مصرف

کرونا مانند گرد و غبار در هوا معلق می‌ماند

طراحی یک وب‌کم شبیه چشم

نرم‌کننده‌ها و اختلال عملکردهای مهم مغز

درمان آلزایمر با نور و اکسیژن

مهار سلول‌های سرطانی با استفاده از نوعی باکتری پروبیوتیک

دستگیری سارق حرفه‌ای در خرم‌آباد با 30 فقره کیف قاپی

تور ترویجی تعاون و کارآفرینی مجازی برای نخستین بار در استان گیلان برگزار شد

42 هزار فرصت شغلی جدید در طی سال 1399 در استان کرمان ایجاد شد

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی تعاونی های مرزنشین هرمزگان

راه اندازی بیش از 42 مرکز مثبت زندگی در استان مرکزی

بازنشستگی پیش از موعد یک هزار و 700 کارگر لرستانی

پرداخت تسهیلات کرونا در قزوین همچنان ادامه دارد

انجام بیش از 28 هزار فقره بازرسی از کارگاه های مشمول قانون کار خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خبرداد: قول بانک‌های خوزستان برای تسهیل ارائه تسهیلات کرونا

گزارش نوروزی شریعتمداری | تغییر رویکرد طرح‌های ضربتی به مدل‌های حمایتی و اجتماع محور​،تنها بخشی از پرونده درخشان سازمان بهزیستی

مجمع عمومی موسس انجمن زنان شاغل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود

ساعت کار بانکهای جزیره کیش در ماه مبارک رمضان

اجرای طرح تخفیف بهای خدمات و عوارض خودرو در کیش

پیام تبریک سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت آغاز ماه پرفیض رمضان

تشکیل کارگروه شناسایی چالش ها و رفع موانع تولید در کیش

انفجار منزل مسکونی پنج نفر مصدوم برجای گذاشت

دختران جوان در دام سیاه راننده پراید

المیادین: یک کشتی اسرائیلی هدف قرار گرفت

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 24 فروردین 1400

400 هزار دوز واکسن سینوفارم در آستانه ورود به کشور