ندای لرستان

آخرين مطالب

نگاه و تاثیر متفاوت 7 مخترع جوان به جهان مقالات

نگاه و تاثیر متفاوت 7 مخترع جوان به جهان
  بزرگنمايي:

ندای لرستان - تاکنون نام بسیاری از مخترعان نامی و اختراعات آنها که زندگی را برای بشر آسان کرده‌اند شنیده‌ایم اما کمتر کسی درباره مخترعین جوانی که هم اکنون با اختراعات خود در حال تغییر این دنیا هستند، شنیده است. در این خبر قصد داریم 7 فرد جوان که مجله تایم به معرفی آنها پرداخته را مرور کنیم.
"ارین اسمیت"

ندای لرستان


در سال 2016 هنگامیکه "ارین اسمیت" (Erin Smith) فیلمی از بازیگر مطرح کانادایی آمریکایی "مایکل جی فاکس" را مشاهده می‌کرد متوجه شد وقتی که این بازیگر می‌خندد، لبخندش کمی متفاوت و همانند دیگر افراد نیست که این به آن دلیل بود که فاکس به بیماری پارکینسون مبتلا ب
علائم اولیه پارکینسون ( facial masking) نامیده می‌شود. اسمیت برای درک بهتر این موضوع تصمیم به انجام آزمایشی گرفت. او از 15 نفر از ساکنان یک خانه سالمندان در حین تماشای آگهی‌های تبلیغاتی مسابقه سوپربول فیلم گرفت ، سپس با استفاده از یک نرم افزار تشخیص چهره حالات صورت آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. پس از مشاهده نتایج ، بنیاد مایکل جی فاکس هزینه یک مطالعه جدی‌تر در این باره را تامین کرد که طی آن حدود 500 بیمار حضور داشتند و طی آن اسمیت توانست ابزار هوش مصنوعی خود موسوم به FacePrint را توسعه دهد.
FacePrint یک ابزار هوش مصنوعی است که فیلم‌های گرفته شده را به منظور شناسایی علائم پارکینسون تجزیه و تحلیل می‌کند. اسمیت در حال حاضر 22 ساله است و در دانشگاه استنفورد در رشته علوم اعصاب و علوم کامپیوتر تحصیل می‌کند و با دانشکده پزشکی این دانشگاه نیز همکاری می‌کند تا بتواند ابزار خود را ارتقا دهد و آنرا به حدی برساند که بتواند بیماری پارکینسون را قبل از آزمایشات معمول تشخیص دهد.
"فیون فریرا"

ندای لرستان


از آنجاکه "فیون فریرا" (Fionn Ferreira) از کودکی در نزدیکی اقیانوسی در غرب کورک ایرلند بزرگ شده، بنابراین وی همیشه عاشق دریا بوده است.
او علاقه زیادی به قایق سواری دارد و در اکثر موارد نیز وی برای پاکسازی ساحل داوطلب می‌شود. فریرا 20 ساله در گفتگو با مجله تایم گفت: از زمان کودکی عاشق علم بوده‌ام.در سال 2017 او از علاقه و اشتیاق خود به علم و پاکسازی محیط زیست برای کشف راهی برای استخراج میکروپلاستیک‌ها از آب استفاده کرد. روشی که او کشف کرد او را برنده Google Science Fair سال 2019 کرد.
او از مایع مغناطیسی به نام فروسیال برای رسیدن به هدف خود استفاده کرد. هنگامیکه این ماده به آب افزوده می‌شود به میکروپلاستیک‌ها می‌چسبد و سپس از آهن ربا می‌توان برای حذف فروسیال به همراه بیش از 85 درصد میکروپلاستیک‌ها از آب استفاده کرد. فریرا دسترسی به آزمایشگاه نداشت بنابراین بیشتر تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش روش خود را در خانه ساخت. در حال حاضر ، فریرا دانشجوی دانشگاه خرونینگن هلند است. او قصد دارد پس از فارغ التحصیلی نیز به تحقیقات خود ادامه دهد.
"گیتانجالی رائو"

ندای لرستان


"گیتانجالی رائو"(Gitanjali Rao) یک دانش آموز 15 ساله است. وی جوان‌ترین دانشمند ایالت کلرادو آمریکا است. خانواده او سهم عظیمی در پیشرفت علمی وی دارند و همیشه از او حمایت می‌کنند. او در مدرسه STEM School Highlands Ranch آمریکا به تحصیل می‌پردازد. وی علاقه دارد در آینده در رشته ژنتیک و همه‌گیرشناسی "مؤسسه فناوری ماساچوست" تحصیل کند.
"گیتانجالی رائو" در سال 2017 موفق به دریافت جایزه "چالش جوانترین دانشمند"(Young Scientist Challenge) و جایزه نقدی به مبلغ 25 هزار دلار برای دستگاه تشخیص سرب شد. دستگاه مذکور با کمک یک برنامه تلفن همراه، قادر به تشخیص سرب در آب است. ایده این اختراع زمانی که اخبار مربوط به "بحران آب شهر فلینت" را مشاهده می‌کرد، به ذهن او خطور کرد. وی همچنین در سپتامبر سال 2018 موفق به دریافت جایزه "سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا"(Environmental Protection Agency) شد. پایگاه خبری "گیزمودو" نیز در آن سال وی را به عنوان "تنها فرد قهرمان ساکن زمین"(most heroic earthlings) معرفی کرد. رائو ایده خود را در کنفرانس"2018 MAKERS" ارائه کرد و در آن کنفرانس نیز موفق به دریافت جایزه 25 هزار دلاری شد.
"زوچیتل گادالوپ کروز لوپز"

ندای لرستان


"زوچیتل گادالوپ کروز لوپز " (Xóchitl Guadalupe Cruz López) هنگامی که 8 ساله بود ، در خانه‌ای زندگی می‌کرد که اغلب به آب گرم دسترسی نداشتند. همین امر در مورد بسیاری دیگر از افراد ساکنان سان کریستوبال د لاس کاساس صادق بود. کروزلوپز در این باره به مجله تایم گفت: مردم اینجا با آب سرد حمام می‌کنند و به همین دلیل بسیاری از آنها به بیماری‌های تنفسی مبتلا می‌شوند. من می خواستم برای حل این مشکل کاری کنم. او که هدفش انجام کاری برای حل این مشکل بود، Warm Bat را ایجاد کرد. Warm Bath یک آبگرمکن مبتنی بر انرژی خورشیدی است که از اجسام بازیافتی مانند بطری‌های آب، قطعات و لوله‌های پلاستیکی تهیه شده است . هزینه تهیه این ابزار 30 دلار شد. زوچیتل با کمک محققان دانشگاه مستقل ملی مکزیک این ابزار را توسعه داده است. در سال 2018 ، او تبدیل به اولین کودکی شد که موفق به دریافت جایزه موسسه شناخت علوم هسته‌ای برای زنان این دانشگاه شده است.
"شوبهام بانرجی"

ندای لرستان


مانند هر نوجوان دیگری "شوبهام بانرجی" (Shubham Banerjee) نیز علاقه زیادی به لگو دارد اما او از لگو برای ساخت فضاپیما استفاده نکرده است بلکه از آن برای توسعه راه حلی برای کمک به افراد کم بینا استفاده کرده است. بانرجی از آجرهای پلاستیکی برای توسعه راهی برای حل مشکل افراد کم بینا (فقدان چاپگرهای بریل قابل دسترس) استفاده کرده است.
شوبهام در هاسلت بلژیک متولد شد و در 4 سالگی به همراه خانواده‌اش به کالیفرنیا نقل مکان کرد. در سن 12 سالگی، شوبهام از مواد موجود در کیت رباتیک لگو Mindstorms EV3 خود برای ایجاد اولین چاپگر بریل قابل حمل و منبع باز استفاده کرد.
پس از کسب اولین جایزه در یک نمایشگاه علمی ، شوبهام به همراه والدین خود شرکت Braigo Labs را تأسیس کرد. نمونه اولیه پیشرفته‌تر و غیر لگو چاپگر در اواخر همان سال با همکاری Intel Capital و سایر سرمایه گذاران ایجاد شد. او اکنون دانشجوی دانشگاه کالیفرنیا برکلی است و بر روی درس خود در حوزه اقتصاد و مهندسی متمرکز است.
"نیل دشموک"

ندای لرستان


"نیل دشموک" (Neil Deshmukh) در سن 14 سالگی برای دور نگه داشتن برادر کوچکش از اتاقش و دور از کنسول دستی نینتندو دی‌اس (Nintendo DS) خود دستگاهی ساخت که می‌توانست تفاوت چهره او و برادرش را تشخیص دهد و بر این اساس قفل در را باز کند. نیل 18 ساله در پنسیلوانیا زندگی می‌کند و تاکنون موفق به توسعه دو برنامه شده است. او برنامه PlantumAI را توسعه داده است. این برنامه از برخی داده‌های جمع آوری شده برای کمک به کشاورزان در سراسر جهان برای تشخیص انواع بیماری‌های گیاهان استفاده می‌کند. او همچنین برنامه VocalEyes را نیز ایجاد کرده است. این برنامه با توصیف صوتی عکس‌های گرفته شده توسط تلفن هوشمند ، به افراد نابینا یا کم بینا کمک می‌کند تا بتوانند آن شی را تشخیص دهند.
"ریا کارومانچی"

ندای لرستان


هنگامیکه "ریا کارومانچی" (Riya Karumanchi) 14 ساله بود زنی را دید که از عصای سفید برای حرکت استفاده می‌کرد اما او متعجب شد که این زن با وجود عصا هم در پیدا کردن مسیر مورد نظرش با مشکل مواجه بود.کارومانچی 18 ساله که جوانی مشتاق علم و کنجکاو بود تصمیم به توسعه یک عصای هوشمند گرفت که از فناوری خاص برخوردار باشد.بنابراین او موفق به ابزاری به نام SmartCane شد.این عصا هنگام مشاهده موانع مختلف و سطوح مرطوب و خیس شروع به هشدار دادن و ارتعاش می‌کند و از آنجا که مجهز به جی پی اس نیز هست می‌تواند با کمک ارتعاش و صدا در مسیریابی کمک شایانی به افراد نابینا کند.

لینک کوتاه:
https://www.lor-online.ir/Fa/News/228588/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آواز و رقص سنتی نیروهای طالبان

صدور سند برای اراضی ملی لرستان تا پایان امسال

ایجاد تأسیسات گردشگری در دره «شیرز»

تشریح برنامه‌های هفته گردشگری در استان / بازدید رایگان موزه ها از 6 مهرماه

افتتاح بخشداری شیروان بروجرد

پیغام فتح| سرمشق‌های یک مرد؛ مرور خاطرات رزمنده فیروزآبادی

آغاز تزریق واکسن کرونا برای دانش‌آموزان 15 سال به بالا در لرستان

شناسایی 388 بیمار جدید مبتلا به کرونا در لرستان

برداشت سالانه 32 هزار تن سیب در بروجرد

آغاز عملیات ساخت سایت موزه و پایگاه پژوهشی غرب خراسان رضوی

موکب الحیدر میزبان زائران حسینی در بابل/ تراژدی مرگ ماهی ها در رودخانه های لرستان + فیلم و تصاویر

ارسال 120 اثر به دبیرخانه دهمین سوگواره عکاسی «مَحرم مُحـــّـرم»

پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه در لرستان در پی ارتحال آیت‌الله حسن‌زاده آملی

120 اثر به دبیرخانه سوگواره عکاسی مَحرم مُحرم در لرستان ارسال شد

پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه در لرستان در پی رحلت علامه حسن‌زاده آملی

جذب سیصد میلیارد مساعده بلاعوض برای اصحاب فرهنگ و هنر لرستان

آزادی 236 زندانی جرائم مالی و غیرعمد امسال در لرستان

انتشار بالغ بر 350 عنوان کتاب در لرستان

صدور 40 موافقت‌نامه اصولی سرمایه‌گذاری گردشگری در لرستان

آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است

فرسودگی پنجاه درصدی شبکه‌های آب شهری لرستان

رفع تصرف سه هکتار از اراضی منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد

سطح زیر کشت دانه‌های روغنی در لرستان 50 درصد افزایش می‌یابد

توسعه خوشه عسل لرستان موجب تقویت صنایع کوچک این حوزه می‌شود

تثبیت 85 درصد از اراضی ملی لرستان

سارق ساختمان‌های نیمه‌کاره در دورود در دام پلیس

مصرف ویتامین D مانع از ابتلا به کرونا نمی‌شود

رمزگشایی از ماجرای نبوغ تسلا و شیادی ادیسون

واکسن استنشاقی کرونا چین در آستانه کسب مجوز استفاده اضطراری

بیش از 20 استارتاپ گردشگری از ایران به اکسپوی 2020 دبی اعزام می‌شوند

کیش موفق به کسب استانداردهای ملی در سطح مناطق آزاد کشور

توسعه همگون شهری در دستور کار شرکت عمران آب و خدمات کیش

تاسیس مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی در کیش

ایجاد تأسیسات گردشگری در «شیرز»

نواختن زنگ مهر در مدرسه شاهد منطقه 10

120 اثر به دبیرخانه سوگواره عکاسی "مَحرم مُحرم" در لرستان ارسال شد

تشریح اقدامات بزرگداشت هفته دفاع مقدس در منطقه 7

برگزاری همایش اربعین در گلزار شهدای بوستان نهج البلاغه

60 میلیارد تومان غرامت به کشاورزان خسارت دیده لرستان پرداخت شد

دوچرخه سواران لرستانی پنج مدال مسابقات کشوری را کسب کردند

فعالیت داوطلبانه گروه های دوام منطقه 14 در مراکز واکسیناسیون

40 موافقت‌نامه اصولی سرمایه‌گذاری گردشگری در لرستان صادر شد

واکسیناسیون جاماندگان اربعین طی مسیر راهپیمایی در پایتخت

اجرای برنامه های فرهنگی در محله های مرکزی شهر تهران آغاز شد

پروژه فیبر نوری منطقه محروم "سرکشتی" دلفان اجرایی شد

236 زندانی جرائم مالی و غیرعمد امسال در لرستان آزاد شدند

اپلیکیشن «ستاد اربعین قبله تهران» آغاز به کار کرد

تشییع پیکر شهید گمنام در آستانه اربعین

نظافت غرب تهران در طرح استقبال از مهر

آماده سازی مدارس شمال شرق تهران همزمان با آغاز سال تحصیلی 1400